Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.694.2020.3.MT

obowiązek rejestracji do celów podatku VAT i prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2020 r. (data wpływu 16 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2021 r. (data wpływu 4 lutego 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 21 stycznia 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.694.2020.1.MT (doręczone Stronie w dniu 28 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji do celów podatku VAT i prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji do celów podatku VAT i prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 lutego 2021 r. (data wpływu 4 lutego 2021 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 21 stycznia 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.694.2020.1.MT (skutecznie doręczonym w dniu 28 stycznia 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w piśmie uzupełniającym z dnia 4 lutego 2021 r.):

Wnioskodawca, będący artystą, planuje dokonywać sprzedaży w oparciu o tzw. „działalność nierejestrową”. Przedmiotem sprzedaży, będą wydruki samodzielnie wykonanych obrazów oraz cyfrowe obiekty 3D. Obrazy są najpierw w całości generowane (renderowane) w oparciu o aplikację komputerową, na którą Wnioskodawca posiada legalnie zakupioną licencję. Obiekty 3D są budowane przy pomocy darmowego narzędzia open-source. Licencje obu wspomnianych aplikacji, umożliwiają komercyjne wykorzystanie stworzonych przy ich pomocy produktów. Sprzedaż będzie dokonywana przez Wnioskodawcę i w jego własnym imieniu na internetowej platformie kolaboracji artystycznej (zwanej dalej „Platformą”), którą Wnioskodawca będzie wykorzystywać jako własne portfolio oraz „stronę-sklep”, na której jego produkty będą przez niego wystawiane na sprzedaż. Przedmiotem sprzedaży będą wspomniane już obiekty 3D istniejące wyłącznie pod postacią cyfrową i fizyczne wydruki obrazów, wykonywane na podstawie przedłożonego Platformie cyfrowego oryginału. Założenie profilu na Platformie jest bezpłatne, choć istnieje także możliwość utworzenia płatnych profili. Wnioskodawca będzie korzystał z rejestracji bezpłatnej. Wnioskodawca będzie posiadał dokumenty potwierdzające kwoty otrzymane ze sprzedaży obu rodzajów artykułów. Dokumentami tymi będą zarówno potwierdzenia operacji przelewów bankowych na rachunek Wnioskodawcy jak i zestawienia sprzedaży, które Wnioskodawca może w każdej chwili wygenerować w odpowiedniej zakładce swojego profilu na Platformie. Oba rodzaje dokumentów mogą być zachowane w formie cyfrowej lub wydrukowane w celu późniejszej weryfikacji. Na podstawie ww. dokumentów Wnioskodawca będzie również prowadził tzw. uproszczoną ewidencję sprzedaży, w której przychody będą notowane. Wnioskodawca wykonuje oba rodzaje produktów samodzielnie i samodzielnie planuje wystawiać je na sprzedaż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00