Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.773.2021.2.AP

uznanie otrzymanej prowizji za podlegający opodatkowaniu przychód z działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 9 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 listopada 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 1 listopada 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania otrzymanej prowizji za podlegający opodatkowaniu przychód z działalności gospodarczej (pytanie Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania otrzymanej prowizji za podlegający opodatkowaniu przychód z działalności gospodarczej, uzupełniony na wezwanie Organu, pismem z dnia listopada 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 1 listopada 2021 r.).

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Do dnia 31 maja 2021 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wykonująca czynności agencyjne w ramach Multiagencji Ubezpieczeniowej X w Y. Wnioskodawca w czasie trwania umowy z Multiagencją zawierał umowy ubezpieczenia na rzecz różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Otrzymywał wynagrodzenie w postaci prowizji naliczonej od inkasa składki, której wysokość zależała od wartości zawartych umów ubezpieczenia z klientami. Z uwagi na to, że umowy ubezpieczenia mogą mieć charakter wieloletni lub też być odnawiane co roku, Wnioskodawca rozwiązując umowę z Multiagencją zawarł porozumienie, zgodnie z którym Multiagencja zgodziła się wypłacać Mu kwartalnie prowizję za polisy zawarte przez Niego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej (prowizje z polis wznawianych przez klientów bez udziału innego agenta, prowizje z tytułu rat polis). Podstawą prawną zawartego porozumienia jest art. 761 § 1 KC. Wysokość prowizji nie jest możliwa do określenia na moment likwidacji działalności, gdyż podstawy do wypłaty należnej prowizji powstają po zamknięciu działalności, z chwilą wpłat składek (rat) przez klientów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00