Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.128.2022.1.IK

zwolnienie z podatku VAT usługi poręczenia oraz dokumentowania tej usługi.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z podatku VAT usługi poręczenia oraz dokumentowania tej usługi. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka  lub Wnioskodawca stanowi spółkę dominującą Grupy Kapitałowej. Od wielu lat w Grupie Kapitałowej funkcjonują zasady wzajemnego poręczania spłaty zobowiązań (kredytów, gwarancji czy z tytułu dostaw i usług). Zgodnie z przyjętymi zasadami w ramach polityki cen transferowych oraz przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych poręczenia udzielane w Grupie nie są traktowane jako świadczenia wzajemne i każde udzielenie poręczenia traktowane jest jako oddzielne świadczenie generujące przychód dla poręczyciela. Spółka dokonuje corocznego naliczenia opłaty z tytułu świadczeń związanych z udzieleniem poręczeń dla podmiotów będących w strukturach Grupy Kapitałowej. Obciążenia z tytułu poręczenia dokonywane są w formie faktur, wystawionych zgodnie z ustawą o podatku VAT, z zastosowaniem art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy o VAT traktując usługę pośrednictwa jako usługę zwolnioną od VAT.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy polegające na:

1) zaklasyfikowaniu czynności udzielenia poręczenia jako usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, stanowiącą usługę pośrednictwa finansowego pozostałą, gdzie

    indziej niesklasyfikowana (PKWiU 65.23.1), a więc zwolnioną od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00