Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.1.2022.2.MZ

Skutki podatkowe przekazania na rzecz Wnioskodawcy od ojca świadczenia pieniężnego w wykonaniu umowy zrzeczenia się dziedziczenia w zamian za odprawę.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania na Pana rzecz od ojca świadczenia pieniężnego w wykonaniu umowy zrzeczenia się dziedziczenia w zamian za odprawę. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 kwietnia 2022 r. (wpływ 27 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jest Pan synem S. G. z pierwszego małżeństwa zakończonego rozwodem. S. G. mieszka w Niemczech, zawarł drugie małżeństwo z K. G.

W dniu 29 czerwca 2021 r. na Pana rachunek bankowy z rachunku bankowego K. G. wpłynęła kwota 5.000 euro, w tytule przelewu wpisano "Vorschuss vor Notar" (po polsku: zaliczka na rzecz notariusza). W rozmowie telefonicznej z ojcem ustalił Pan, że ww. kwota stanowi darowiznę od ojca na Pana rzecz (syna). Na podstawie tej informacji złożył Pan na druku  SD-Z2 zgłoszenie o nabyciu w drodze darowizny środków pieniężnych do Urzędu Skarbowego.

W listopadzie 2021 r. został Pan zobligowany przez ojca do stawienia się u notariusza w B. w Niemczech. Na miejscu w dniu 25 listopada 2021 r. podpisał Pan przed notariuszem N. W. umowę w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia w zamian za odprawę (umowa notarialna Nr …). W § 2 pkt 5 umowy przewidziano, że zrzeka się Pan dziedziczenia w zamian za odprawę w wysokości 25.000 euro, przy czym zastrzeżono, że kwotę 5.000 euro już Pan otrzymał (przelewem z 29 czerwca 2021 r., co jak wskazano powyżej zgłoszono jako darowiznę).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00