Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.100.2022.1.MZ

Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych od syna.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od syna. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu 18 października 2020 r. notarialną umową sprzedaży nieruchomości (Repertorium …) nabyła Pani nieruchomość, zlokalizowaną w (…) („Nieruchomość”). Cenę sprzedaży w dniu 18 października 2020 r. zapłacił Pani syn, K. K., dokonując jednocześnie na Pani rzecz darowizny środków pieniężnych w kwocie (...) zł, której wyłącznym celem było sfinansowanie zakupu Nieruchomości. Środki pieniężne, uzyskane przez Panią od syna tytułem darowizny przekazane zostały przez niego bezpośrednio na rachunek zbywcy Nieruchomości. W opisanym stanie faktycznym przedmiot darowizny stanowią środki pieniężne.

Pytanie

Czy w opisanym stanie faktycznym wpłata na rzecz obdarowanego należności pieniężnej na konto bankowe jego wierzyciela spełnia warunek, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. uprawnia obdarowanego do skorzystania ze zwolnienia od podatku?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, jak wynika z wyroku Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 marca 2011 r., (sygn. akt II FSK 2020/09), „wpłata na rzecz obdarowanego należności pieniężnej na konto bankowe jego wierzyciela spełnia warunek, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d.”, to jest w takiej sytuacji obdarowany korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W myśl linii orzeczniczej NSA traktują również m.in. niżej wymienione wyroki i interpretacje indywidualne:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00