Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-11-28

Podstawa wymiaru składek ZUS- odpowiedzi na 28 pytań Czytelników

Wstęp

Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest ustalanie podstawy wymiaru składek ZUS dla zatrudnianych osób (np. pracowników, zleceniobiorców). Nieprecyzyjne przepisy i różne interpretacje powodują, że zagadnienia związane z prawidłowym oskładkowaniem przychodów sprawiają płatnikom liczne trudności. Oprócz przychodów podlegających oskładkowaniu są też takie, które podlegają wyłączeniu z podstawy. Warto jednak pamiętać, że nie z każdej formy zatrudnienia płatnik będzie miał możliwość skorzystania z określonego zwolnienia w opłacaniu składek ZUS. Nie wszystkie bowiem wyłączenia składkowe obejmują także zleceniobiorców czy członków rad nadzorczych.

W szczególny sposób ustala się wartość pieniężną świadczeń w naturze, która stanowi podstawę wymiaru składek ZUS. Przy ustalaniu wartości pieniężnej w pierwszej kolejności wiążące dla płatnika składek są przepisy wewnątrzzakładowe. Dopiero w razie ich braku wartość tych świadczeń ustala się na podstawie przepisów rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Trzeba także pamiętać o limitach wysokości podstaw wymiaru składek ZUS. W przypadku składek emerytalnych i rentowych obowiązuje limit roczny w wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia (w 2022 r. wynosi 177 660 zł). Natomiast miesięczna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ograniczona jest do kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w 2022 r. wynosi 14 805 zł).

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na wybrane pytania Czytelników dotyczące podstawy wymiaru składek ZUS.

 

Ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Jak postąpić w przypadku zawyżenia podstawy wymiaru dobrowolnej składki chorobowej

PROBLEM

Podczas naliczania składek na ubezpieczenie chorobowe zapomnieliśmy o ograniczeniu podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Chodzi o osobę zatrudnioną na podstawie umowy o zarządzanie, zgłoszoną do ZUS z kodem 041100, która zawnioskowała o dobrowolne składki ubezpieczenia chorobowego. Chcielibyśmy upewnić się, czy powinniśmy skorygować zawyżoną podstawę wymiaru dobrowolnej składki chorobowej i wysokość tej składki, wypłacić tej osobie powstałą niedopłatę wynagrodzenia, a deklarację w ZUS skorygować według kwoty ograniczenia podstawy tej składki?

RADA

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00