Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.746.2022.2.MAT

Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej kwestii, czy opłaty wpisowe wnoszone przez osoby przystępujące do struktur Oddziałów Terenowych Fundacji stanowią wynagrodzenie za świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna   – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy opłaty wnoszone przez osoby przystępujące do struktur (...) Fundacji stanowią wynagrodzenie za świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 11 lutego 2023 r. (wpływ 11 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Fundacja jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie odpłatną działalność statutową. Przychody fundacji pochodziły z:

-darowizn od osób fizycznych i osób prawnych,

-odpłatnej organizacji biletowanych wydarzeń rekreacyjnych (...),

-odpłatnej organizacji szkoleń (...),

-wynajmie powierzchni na postawienie masztu telekomunikacyjnego na terenie ośrodka szkoleniowego oraz udostępnieniu powierzchni na reklamę w trakcie wydarzeń organizowanych przez Fundację.

Oprócz tego Fundacja prowadzi zarówno wydarzenia rekreacyjne jak i szkoleniowe nieodpłatne jeśli pozwala na to sytuacja finansowa, (...)

Nadzór nad Fundacją „(...)” sprawuje Minister (...).

(...)

W wydarzeniach organizowanych przez Fundację przewinęło się już ponad 5000 osób, ale w znacznym stopniu były to osoby, które pojawiały się tylko na wydarzeniach odpłatnych i nieodpłatnych, co do których nie można stwierdzić jak bardzo są one dalej zainteresowane działaniami Fundacji. Podobnie też nie można określić tego na podstawie darowizn, gdyż pojawiały się również darowizny od osób, które nie uczestniczyły w żadnych wydarzeniach, a jedynie bliskie im są cele statutowe Fundacji. Odpłatne wydarzenia opodatkowane są podatkiem VAT (według właściwej stawki) i udokumentowane fakturami lub raportem sprzedaży biletów na wydarzenia przez serwis internetowy (...). Również opodatkowany podatkiem VAT jest wynajem.

Dotychczasowa forma działalności skupiła wokół Fundacji wiele osób, ale nie pozwala na ewidencjonowanie czy osoby, które kiedyś pojawiły się na wydarzeniach są nadal zainteresowane współpracą, oraz nawet nie dają Fundacji podstaw prawnych do ewidencjonowania ich aktualnych adresów zamieszkania, czy też weryfikacji stopnia i zakresu ich wyszkolenia w dziedzinach (...). Niektóre z tych osób są jednocześnie zaangażowane w działalność innych organizacji (...) i tam też korzystają z różnych szkoleń. Fundacji zależy na budowaniu szerokiego grona wolontariuszy, którzy mogliby korzystać z tego co oferuje Fundacja i pozostawaliby z Fundacją w stałym kontakcie. Istotne jest również to, że Fundacja nie posiada członków, tak jak stowarzyszenia, a dla (...) istotne jest to, aby mieć rozeznanie w kwestii tego jak wiele osób i w jakim stopniu jest profesjonalnie wyszkolonych.

(...)

Fundacja chciałaby te sprawy w roku 2023 uporządkować częściowo (...) wzór organizacji członkowskich. Od osób, które chciałyby uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Fundację, otrzymywać na bieżąco informacje o wydarzeniach i reprezentujących Fundację w swoich miejscowościach – Fundacja oczekuje podawania swoich aktualnych danych, posiadania odpowiedniego wyszkolenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego oraz wpłacania symbolicznej składki „członkowskiej” 10 zł miesięcznie jako dowód na gotowość do otrzymywania informacji o wydarzeniach oraz zgodę na kontakt z istniejącymi w najbliższej okolicy tzw. (...).Fundacji zależy na tym, aby członkostwo/przywiązanie do Fundacji wiązało się nie tylko z przywilejem (...), ale również z obowiązkowymi szkoleniami realizowanymi przez Fundację lub jednostki podlegające (...), co dawałoby klarowny obraz tego jak wiele osób, w których miejscowościach ma odpowiednie kwalifikacje nie tylko w zakresie umiejętności (...).

Wniesienie składki nie wiąże się dla takiej osoby z żadną wymierną korzyścią, poza samym przystąpieniem do (...). W dalszym ciągu osoba ta może korzystać z odpłatnych wydarzeń rekreacyjnych i szkoleń (po wniesieniu opłaty) a także korzystać z wydarzeń nieodpłatnych. Członkostwo w (...) i rekomendacja Fundacji, że osoba ta przeszła stosowne szkolenia (...)

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Fundacja nie posiada członków, ale jest liczna społeczność skupiona wokół Fundacji w nieformalnych grupach przyjaciół tworzących regionalne (...). Fundacja nie będzie wykonywała żadnych świadczeń na rzecz członków tzw. (...). Każdy członek normalnie ma prawo do bezpłatnego uczestniczenia w wydarzeniach nieodpłatnych i odpłatnego w wydarzeniach odpłatnych. Osoby, które opłacą składki członkowskie, będą tylko traktowane jako osoby zainteresowane kontynuowaniem bliskiej współpracy z Fundacją i będą informowane o zbliżających się wydarzeniach, a także zgodnie z rozporządzeniem (...)

Członkostwo w (...) jest tylko czymś w rodzaju rekomendacji, że dana osoba przeszła podstawowe szkolenie w kwestii (...). Na potwierdzenie stopnia wyszkolenia i więzi z Fundacją osoby, które spełniają te warunki otrzymają legitymację oraz (...), z którą są związani. A w kwestii zobowiązań - to właśnie po stronie członków (...) będzie ciążył obowiązek podnoszenia swoich kwalifikacji na wydarzeniach i szkoleniach organizowanych przez Fundację, (...). Fundacja zakłada minimum w postaci dwóch szkoleń w ciągu roku.

Członkowie (...) nie będą mieć bezpośredniego wpływu na spożytkowanie składki. To Zarząd Fundacji będzie podejmował decyzje co do tego, jakie wydatki będą ponoszone z uzyskanych środków. Na pewno będzie to dotyczyło drukowania i wysyłania korespondencji do członków. Ważny będzie głos doradczy członków tak samo jak dotychczas, gdy na wniosek osób związanych z Fundacją - Zarząd podejmował decyzje o przeprowadzaniu różnych regionalnych akcji społecznych, jak na przykład: pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, troska o (...).

Czy w świetle przepisów ustawy o VAT, tj. art. 8 ust. 1 i art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, opłaty wpisowe wnoszone przez osoby przystępujące do struktur (...) Fundacji „(...)” stanowią wynagrodzenie za świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

W świetle przepisów ustawy o VAT, tj. art. 8 ust. 1 i art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, opłaty wnoszone przez osoby przystępujące do (...) nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT.

W ocenie Fundacji opłaty członkowskie nie stanowią wynagrodzenia za świadczenia podlegające opodatkowaniu VAT. W żadnym bowiem przypadku, składka nie jest ekwiwalentem jakiegokolwiek świadczenia zwrotnego, które Fundacja realizowałaby na rzecz osoby wnoszącej opłatę. Nie występuje tu świadczenie usług ani sprzedaż towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Niemniej jednak, co potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE), nie każda płatność uzyskiwana przez podatnika powinna być utożsamiana z wynagrodzeniem za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT.

Przykładowo w orzeczeniu w sprawie C-16/93 (Tolsma) TSUE stwierdził, że wykonywanie usługi w miejscach publicznych przez ulicznego muzyka, bez gwarancji otrzymania za nie określonej zapłaty, nie stanowi świadczenia usług. W przypadku tym brak było bowiem bezpośredniego związku pomiędzy wykonywanym świadczeniem a otrzymanymi datkami. Wielkość datku w żaden sposób nie była uzależniona od cech świadczonej usługi. Datek nie miał zatem charakteru wynagrodzenia za usługę. W orzeczeniu w sprawie C-102/86 (Apple and Pear Development) TSUE wskazał natomiast, że usługę można uznać za dokonywaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi. W wyroku tym TSUE wskazał, że opłaty uiszczane przez rolników na rzecz organizacji, do której przynależą, nie są wynagrodzeniem za jej usługi. Organizacja miała bowiem dowolność co do przeznaczenia otrzymywanych środków, jej członkowie zaś nie mieli bezpośredniego wpływu na ich spożytkowanie. Nie można zatem mówić, aby składka członkowska miała charakter zapłaty za usługę. W przywołanym orzeczeniu TSUE zaznaczył, że działania organizacji przynoszą korzyść ogółowi członków, jednakże brak jest bezpośredniego związku między wpłacaną kwotą a uzyskanym świadczeniem.

Uwzględniając zatem powyższe orzeczenia, aby uznać, że dane świadczenie ma charakter odpłatny, a więc stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

1)istnieje konsument danego świadczenia;

2)istnieje stosunek prawny między świadczącym usługę a usługobiorcą w ramach którego świadczenia stron uznawane są za ekwiwalentne;

3)między świadczeniem usługodawcy a wzajemnym świadczeniem usługobiorcy (wynagrodzeniem) istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym.

Mając na uwadze powyższe, opodatkowaniu, co do zasady, podlegają usługi świadczone odpłatnie, przy czym związek między otrzymanym wynagrodzeniem, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było stwierdzić, że płatność następuje za to świadczenie.

W przedmiotowej sytuacji, składki, po pierwsze, nie stanowią odpłatności za żadne konkretne świadczenie ze strony Fundacji (w związku z wniesieniem opłaty, osoba może zostać członkiem (...), w związku z czym może m.in. otrzymywać informacje o wydarzeniach od Fundacji czy nabywać konkretne świadczenia Fundacji), po drugie, nie są one ekwiwalentne z żadnym świadczeniem Fundacji. Są one wyłącznie zapłatą za to, aby osoba ta pozostawała w bliskim kontakcie z Fundacją. Dlatego też, opłaty te nie mogą być traktowane jako wynagrodzenie za świadczenie usług przez Fundację na rzecz osoby przystępującej do struktur skupionych wokół Fundacji (stąd też nie powinny być obciążane podatkiem VAT).

W konsekwencji, skoro opłata członkowska nie stanowi wynagrodzenia za jakiekolwiek świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT, to kwoty otrzymywane przez Fundację nie mogą być traktowane jako zaliczki (przedpłaty) na poczet jakichkolwiek świadczeń. W konsekwencji, wniesienie takiej opłaty nie będzie rodzić konsekwencji podatkowych w zakresie VAT po stronie Fundacji, w tym obowiązku rozliczenia VAT.

Praktyka organów podatkowych

Reasumując, Fundacja stoi na stanowisku, że opłaty wnoszone przez osoby chcące zostać członkami (...) nie stanowią wynagrodzenia za świadczenia podlegające opodatkowaniu VAT, a tym samym nie powinny być obciążane tym podatkiem.

Przedstawione przez Państwa stanowisko znajduje potwierdzenie także w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 23 maja 2014 r., sygn. IPPP1/443-255/14-2/AP, wskazano, że: (...) Spółka oferuje posiadaczom Kart klubowych jedynie ekspektatywę możliwości nabycia towarów na preferencyjnych warunkach oraz uzyskania innych korzyści określonych w Regulaminie. Przekazanie Karty klubowej nie ma związku z określoną umową sprzedaży. Istotą członkostwa w Klubie jest zatem nabycie przez osobę fizyczną uprawnień o charakterze abstrakcyjnym. W konsekwencji, możliwe jest zaistnienie sytuacji, w której członek Klubu przez cały okres uczestnictwa w Klubie ani razu nie skorzysta z przywilejów przyznanych mu na mocy postanowień Regulaminu. Tym samym przystępując do Klubu, dana osoba fizyczna nie nabywa też usługi w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a jedynie możliwość uzyskania w przyszłości pewnych korzyści, dotyczących przede wszystkim warunków sprzedaży, przewidzianych w Regulaminie (...).

Analogiczne stanowisko zostało również wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 4 lipca 2012 r., sygn. IPPP2/443-327/13-4/MM, w której organ wskazał, że: (...) Otrzymywanych przez Wnioskodawcę należności z tytułu składek członkowskich nie można uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług, gdyż nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczącym usługę, a otrzymywanym z tego tytułu wynagrodzeniem. Wynagrodzenie powinno mieć charakter wzajemny i ekwiwalentny, tzn. powinna istnieć bezpośrednia i jasno zindywidualizowana relacja pomiędzy podmiotami tego stosunku zobowiązaniowego. (...) Z powyższego wynika zatem, że Wnioskodawca uzyskując obrót z tytułu składek członkowskich nie świadczy odpłatnych usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT (...).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy,

towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaróww rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy).

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zatem, każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

-świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy przy tym podkreślić, że oba ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało - jako usługa - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy jej wykonaniem, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Zatem, pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Wskazać należy, że kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I tak, przykładowo w wyroku z 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise, TSUE uznał, że określoną czynność można uznać za wykonaną odpłatnie, jeśli istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto gdy odpłatność za otrzymane świadczenie pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miała być opodatkowana VAT.

Na uwagę zasługuje także orzeczenie z 3 marca 1994 r. w sprawie C-16/93 R. J. Tolsma przeciwko Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie podkreślono, że usługi świadczone są za wynagrodzeniem, wyłącznie jeżeli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez świadczącego usługę stanowi wartość przekazywaną w istocie w zamian za usługę wyświadczoną jej odbiorcy.

Uwzględniając powyższe, jak również stanowisko Trybunału zaprezentowane w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development, zgodnie z którym korzyści wynikające z wykonywanych przez usługodawcę zadań muszą mieć bezpośredni związek z usługobiorcą, zaś w sytuacji, gdy taki związek nie istnieje (np. związek ma wyłącznie charakter pośredni, bo usługobiorcą jest cała branża a nie konkretny plantator), nie można uznać takich czynności za usługi opodatkowane VAT, stwierdzić należy, że co do zasady nie jest wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług płatność, która dokonywana jest jedynie w związku z przynależnością do określonej organizacji. Szczególnie gdy, jak w ostatnim z powołanych wyroków, organizacja ma dowolność co do przeznaczenia otrzymanych środków, zaś jej członkowie nie mają bezpośredniego wpływu na ich spożytkowanie. W tym bowiem przypadku nie można uznać, że składka członkowska ma charakter zapłaty za usługę, bowiem brak było bezpośredniego związku pomiędzy płatnością a korzyściami jakie osiągają poszczególni jej członkowie. Powyższe rozważania nie mogą być jednak, co do zasady, stosowane wobec wszystkiego rodzaju składek członkowskich. Jeżeli bowiem określona organizacja została utworzona także w celu wykonywania na rzecz swoich członków jednego, czy kilku konkretnych świadczeń, to w tym przypadku składkę na jej rzecz można potraktować jako zapłatę za określone świadczenie (usługę).

Dana czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można stwierdzić, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Taka konstrukcja definicji świadczenia jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Należy zauważyć, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane będą przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

W myśl zaś art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1)dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2)dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Są Państwo wyspecjalizowanym podmiotem pozarządowym, który posiada podpisaną dwustronną umowę (...). W ciągu kilku lat najaktywniejsze osoby skupione wokół Fundacji grupowały się w swoich miejscowościach w nieformalne grupy nazywane (...). Grupy te mają swoich liderów z autorytetem i aktywnie działają w różnych akcjach społecznych (...), co przysparza prestiżu Państwa Fundacji.

Od osób, które chciałyby uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Fundację, otrzymywać na bieżąco informacje o wydarzeniach i reprezentujących Fundację w swoich miejscowościach – oczekują Państwo podawania swoich aktualnych danych, posiadania odpowiedniego wyszkolenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego oraz wpłacania symbolicznej składki „członkowskiej” 10 zł miesięcznie jako dowód na gotowość do otrzymywania informacji o wydarzeniach, oraz zgodę na kontakt z istniejącymi w najbliższej okolicy tzw. (...). Zależy Państwu na tym, aby członkostwo/przywiązanie do Fundacji wiązało się nie tylko (...), ale również z obowiązkowymi szkoleniami realizowanymi przez Fundację lub jednostki podlegające (...), co dawałoby klarowny obraz tego jak wiele osób, w których miejscowościach ma odpowiednie kwalifikacje nie tylko w zakresie umiejętności (...). Takie odpowiednio przeszkolone osoby i zgłoszone (...).

Wniesienie składki nie wiąże się dla takiej osoby z żadną wymierną korzyścią, poza samym przystąpieniem do jednego z (...). W dalszym ciągu osoba ta może korzystać z odpłatnych wydarzeń rekreacyjnych i szkoleń (po wniesieniu opłaty) a także korzystać z wydarzeń nieodpłatnych. Członkostwo w (...) i rekomendacja Fundacji, że osoba ta przeszła stosowne szkolenia daje jednak uprawnienia do (...), otrzymywania bieżących informacji o wydarzeniach, uczestniczenia w spotkaniach lokalnych (...) a także korzystania z obiektów szkoleniowych i biura posiadanych przez Fundację. Przebycie certyfikowanych szkoleń ułatwia podjęcie pracy (...)

Fundacja nie będzie wykonywała żadnych świadczeń na rzecz członków tzw. (...). Każdy członek ma prawo do bezpłatnego uczestniczenia w wydarzeniach nieodpłatnych i odpłatnego w wydarzeniach odpłatnych. Osoby, które opłacą składki członkowskie, będą tylko traktowane jako osoby zainteresowane kontynuowaniem bliskiej współpracy z Fundacją i będą informowane o zbliżających się wydarzeniach, a także zgodnie z rozporządzeniem (...).

Członkostwo w (...) jest tylko czymś w rodzaju rekomendacji, że dana osoba przeszła podstawowe szkolenie w kwestii rozróżniania (...) Na potwierdzenie stopnia wyszkolenia i więzi z Fundacją osoby, które spełniają te warunki otrzymają legitymację oraz (...), z którą są związani. A w kwestii zobowiązań - to właśnie po stronie członków (...) będzie ciążył obowiązek podnoszenia swoich kwalifikacji na wydarzeniach i szkoleniach organizowanych przez Fundację, jednostki (...)

Członkowie (...) Fundacji nie będą mieć bezpośredniego wpływu na spożytkowanie składki. To Zarząd Fundacji będzie podejmował decyzje co do tego, jakie wydatki będą ponoszone z uzyskanych środków. Na pewno będzie to dotyczyło drukowania i wysyłania korespondencji do członków. Ważny będzie głos doradczy członków tak samo jak dotychczas, gdy na wniosek osób związanych z Fundacją - Zarząd podejmował decyzje o przeprowadzaniu różnych regionalnych akcji społecznych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy opłaty wnoszone przez osoby przystępujące do struktur (...) Fundacji stanowią wynagrodzenie za świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zauważyć należy, że aby dana czynność (dostawa towarów, czy też świadczenie usług) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego. Otrzymana zapłata powinna być zatem konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Aby ustalić zasady opodatkowania danej czynności dokonanej w zamian za wynagrodzenie, niezbędne jest rozstrzygnięcie, czy czynności te skutkują uzyskaniem bezpośrednich korzyści przez wpłacającego – tj. w tym przypadku przez członka Fundacji, który dokona zapłaty składki.

W analizowanej sprawie wskazali Państwo, że Fundacja nie będzie wykonywała żadnych świadczeń na rzecz członków (...). Wniesienie składki nie wiąże się dla takiej osoby z żadną wymierną korzyścią, poza samym przystąpieniem do jednego z (...). W dalszym ciągu osoba ta może korzystać z odpłatnych wydarzeń rekreacyjnych i szkoleń (po wniesieniu opłaty) a także korzystać z wydarzeń nieodpłatnych. Członkowie (...) Fundacji nie będą mieć bezpośredniego wpływu na spożytkowanie składki.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro opłaty wnoszone przez osoby przystępujące do struktur (...) Fundacji nie są zapłatą za jakiekolwiek czynności dokonywane na rzecz członków Fundacji, to w konsekwencji nie stanowią one wynagrodzenia za świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wobec tego, opłat tych nie można uznać również za zaliczki na poczet świadczonych przez Państwa usług.

Podsumowując, w świetle przepisów art. 8 ust. 1 i art. 19a ust. 8 ustawy, opłaty wnoszone przez osoby przystępujące do (...) Fundacji nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Państwa stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00