Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-04-05

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kwiecień 2023 r.

Kalendarium wydarzeń kwiecień 2023 r. 

1 kwietnia 2023 r.

COVID nie wstrzymał biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych

Na podstawie nieobowiązującego już przepisu tzw. specustawy covidowej organy podatkowe forsowały tezę, że z powodu COVID termin przedawnienia zobowiązań podatkowych powinien być zawieszany albo wstrzymywany. W praktyce przesunęłoby to termin przedawnienia zobowiązań podatkowych podatnika - na jego niekorzyść.

Z taką interpretacją przepisów nie zgodził się NSA, który w uchwale z 27 marca 2023 r. stwierdził, że nieobowiązujący już przepis specustawy covidowej (tj. art. 15zzr ust. 1 pkt 3 ustawy covidowej) nie dotyczył wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Ważne

Stanowisko to jest korzystne dla podatników, w których sprawach organy próbowały wydłużyć bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uchwała NSA wskazuje bowiem, że niedopuszczalna jest praktyka polegająca na przedłużaniu podatnikowi biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Źródło:

  • komunikat BRPO z 27 marca 2023 r. "NSA: ustawa covidowa nie wydłużyła biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego" opubl, www.brpo.gov.pl

1 kwietnia 2023 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia dla nabywców gazu, energii i uprawnień do emisji CO2

Odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych jest czasowe i obowiązuje od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. Podmioty zobowiązane do stosowania tego mechanizmu muszą o tym zawiadomić urząd skarbowy przed wykonaniem pierwszej takiej czynności.

Wprowadzone rozwiązanie zakłada, że podatnikami są nabywcy lub usługobiorcy w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, w sytuacji gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na:

Ważne

Podmioty zamierzające dokonywać ww. czynności mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne zawiadomienie przed dokonaniem pierwszej czynności.

Źródło: komunikat MF z 31 marca 2023 r. pt. "Odwrotne obciążenie VAT na giełdowe transakcje dotyczące gazu, energii i uprawnień do emisji CO2" - opubl. na www.mf.gov.pl

1 kwietnia 2023 r.

Niższa cena gazu dla piekarni i cukierni

1 kwietnia 2023 r. rozpoczyna się okres, w którym obowiązuje maksymalna stawka za gaz ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00