Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.961.2022.2.MM

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 27 marca 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej (dalej „Spółka”), posiada miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca w dalszej części wniosku będzie opisywał działalność prowadzoną przez Spółkę.

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego i na dzień złożenia wniosku nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w związku z czym nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „updof”).

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (71.12.Z), działalność w zakresie specjalistycznego projektowania (74.10.Z), pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (43.99.Z), obróbka mechaniczna elementów metalowych (25.62.Z), badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (72.19.Z), pozostałe badania i analizy techniczne (71.20.B).

Wnioskodawca w ramach Spółki jest zainteresowany skorzystaniem z ulgi badawczo-rozwojowej za rok 2022. Również w przyszłości Wnioskodawca zamierza rozliczać się z uwzględnieniem ulgi badawczo-rozwojowej dla przedsięwzięć tożsamych lub podobnych do dotychczasowych, które zdaniem Wnioskodawcy wypełniają cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka zapewnia swoim klientom profesjonalne doradztwo techniczne, a także projektowanie na ich rzecz części i zespołów mechanicznych, układów elektronicznych, konstruowania prototypów oraz optymalizacji elementów maszyn w celu przygotowania do produkcji wielkoseryjnej. Oprócz tego Wnioskodawca jest w stanie podjąć się opracowywania innych urządzeń i produktów używanych w różnych branżach, jeżeli stwierdzi, że zdołałby je zaprojektować i skonstruować.

Aktualnie Spółka prowadzi prace nad projektami, które w jego ocenie są pracami o charakterze badawczo-rozwojowym. Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe o twórczym charakterze obejmującym badania naukowe oraz prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny, których celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, wykorzystywanych w prowadzonej działalności projektowo-konstrukcyjnej. Poniżej Spółka jako przykład przedstawia zrealizowane w 2022 projekty, które zakwalifikowała do prac o charakterze badawczo-rozwojowym:

(...)

Oprócz powyższych projektów Spółka prowadzi również na rzecz klienta prace polegające na optymalizacji elementów maszyn w celu przygotowania do produkcji wielkoseryjnej. Prace te dzielą się na dwie podgrupy (...).

Również w przyszłości Spółka zamierza w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej realizować podobne projekty z różnych branż polegające na samodzielnym opracowaniu lub konstruowaniu innowacyjnych urządzeń lub ich elementów na zlecenie klienta. Dotychczas zrealizowane projekty, jak i te, które Wnioskodawca zamierza tworzyć w przyszłości, są/będą opracowywane według ustalonego harmonogramu oraz planu. Po otrzymaniu zlecenia od klienta Wnioskodawca przystępuje do opracowania urządzenia/części urządzenia w ramach ustrukturyzowanego procesu, który obejmuje następujące etapy:

1)Prace koncepcyjne – po otrzymaniu od klienta zlecenia Wnioskodawca przystępuje do czynności mających na celu sprawdzenie, czy jest w stanie wykonać dany projekt. Wnioskodawca sprawdza, jakie prace musi wykonać oraz jakie środki musi zgromadzić, aby zlecone prace zakończyły się sukcesem. W następnym kroku Wnioskodawca tworzy wstępne założenia projektu, które są przedstawiane klientowi do akceptacji. Podczas prowadzonych prac koncepcyjnych nie można z góry zagwarantować powiedzenia danego projektu, ponieważ nawet w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa sukcesu zawsze istnieje ryzyko, że projekt zakończy się niepowodzeniem, w rezultacie czego Wnioskodawca nie skonstruuje zleconego urządzenia. Niezależnie jednak od tego czy projekt zakończy się pozytywnie czy nie, wszystkie przeprowadzone prace o charakterze badawczo-rozwojowym wraz z przypisanymi do nich kosztami zostaną ujęte w ewidencji zgodnie z treścią obowiązujących przepisów.

2)Prace projektowe – po ustaleniu wstępnych założeń projektowych Wnioskodawca przystępuje do opracowania projektu urządzenia lub jego części z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania do modelowania 3D (np. (…)) oraz wykonania innych prac – jeżeli jest taka potrzeba – na programach służących do projektowania obwodów elektronicznych, (np. (…)), symulacji obwodów elektronicznych (np. (…)). Skutkiem powyższych działań jest powstanie projektu wraz z dokumentacją techniczną urządzenia/jego części. Rzadko się zdarza – chociaż może wystąpić taka sytuacja – że projekt może być oparty na już powstałych rozwiązaniach urządzeń lub ich elementów skonstruowanych przez Wnioskodawcę wcześniej. Jednakże w takim wypadku Wnioskodawca zawsze kwalifikuje do kosztów kwalifikowanych tylko tą część poniesionych wydatków, które zostały poniesione na udoskonalenia danego urządzenia/elementu, poprzez wprowadzenie znaczących innowacyjnych ulepszeń, które dotychczas nie były stosowane w Spółce.

3)Prace związane z tworzeniem oprogramowania – niektóre projekty związane są z tworzeniem zupełnie nowego autorskiego programu komputerowego, który następnie jest wykorzystywany w opracowanych przez Wnioskodawcę urządzeniach. Oprogramowanie tworzone jest w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej przez wydzielonego do tego zadania pracownika Spółki, który jest programistą. Na podstawie zwartej z programistą umowy zlecenie wytworzone przez niego oprogramowanie jest przenoszone na Wnioskodawcę, przez co staje się on jedynym właścicielem, który posiada pełnie autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania. Programowanie układów elektronicznych odbywa się w środowiskach takich, jak np. (…).

4)Prace związane z tworzeniem prototypu oraz testy prototypu – na podstawie opracowanego projektu komputerowego jest budowany prototyp urządzenia. Nadanie fizycznej formy projektowi może powodować powstanie nie jednego, lecz kilku prototypów w różnych wariantach, które mogą pomóc zweryfikować wcześniej ustalone założenia, takie jak ich funkcjonalności rozmiar, wyglądu, użyteczności oraz wytrzymałości. Prototyp jest wykonywany przez wydzielonego do tego zadania pracownika z materiałów wykorzystywanych w pracach badawczo-rozwojowych. Powstały prototyp następnie podlega oglądowi i testom w zakresie badań niszczących i nie niszczących, w skład których wchodzą badania wytrzymałości mechanicznej obudów (drop test, testy stabilności wymiarowej w różnych warunkach atmosferycznych, testy połączeń zgrzewanych ultradźwiękowo, klejonych i skręcanych), struktur mechanicznych napędów (dynamiczne, jak i statyczne testy obciążeniowe), wytrzymałości elektrycznej na przebicia, zakłócenia (…) (przewodzone, jak i radiacyjne), zmiany napięć wejściowych, obciążenia obwodów zasilających, badania temperatury pracy i głośności pracy urządzenia. Powyższe badania mają charakter hardware. Urządzenia podlegają również testowaniu oprogramowania, które polega np. na ustawianiu pułapek programistycznych w różnych miejscach kodu, jak i testy manualne związane z użytkownikiem końcowym (tzw. tester). Jeżeli powstały prototyp nie spełnia początkowych założeń, może zostać ręcznie poprawiony – jeżeli jest to niemożliwe, to może z powrotem trafić do projektowania komputerowego, celem modyfikacji całego projektu. Po uzyskaniu zadowalającego efektu i pomyślnym przejściu przez testy finalny prototyp jest przedstawiany klientowi celem jego ostatecznego zaakceptowania. Jeżeli mimo to nadal nie spełnia on oczekiwań, to może wrócić z powrotem do modelowania komputerowego i następnie przechodzić przez kolejne wyżej wymienione etapy procesu.

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka ponosi i będzie ponosić określonego typu wydatki, takie jak:

1)Wydatki Pracownicze i Składki

Wynagrodzenia na rzecz osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło (dalej: „Pracownicy”), dodatkowe koszty związane z Pracownikami (takie jak różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia), składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Spółkę.

Koszty powyższe, co do zasady, stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof lub z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof.

W skład kosztów wskazanych we wniosku wchodzą:

-wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę/zlecenia/o dzieło;

-koszty ubezpieczenia społecznego (składki ZUS, bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych);

Wnioskodawca zamierza odliczyć jako koszt kwalifikowany wyłącznie proporcjonalną część wynagrodzenia zasadniczego, ewentualnych nadgodzin oraz premii oraz przypadających od nich składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zostaną w ramach kosztów kwalifikowanych odliczone koszty pracownicze niezwiązane bezpośrednio z czasem poświęconym na wykonywanie działalności badawczo-rozwojowej, takie jak wynagrodzenie przysługujące za urlop chorobowy czy wypoczynkowy.

Ponadto Wnioskodawca planuje wyłączyć z kosztów kwalifikowanych także wynagrodzenia pracowników za czas na inne stricte administracyjne czynności niestanowiące prac rozwojowych, co wynikać będzie z rzetelnie prowadzonej ewidencji czasu pracy w okresach miesięcznych.

2)Materiały i Wyposażenie

Wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia wykorzystywanych w pracach o charakterze badawczo-rozwojowym obejmują:

-wydatki biurowe i wyposażenie – materiały biurowe, specjalistyczne czasopisma, programy komputerowe niebędące WNiP, wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, laptopy, monitory, drukarki, tonery, klawiatury, myszy komputerowe, kable, listwy przepięciowe) wykorzystywanych w toku prac badawczo-rozwojowych,

-koszty wytworzenia prototypów, takie jak materiały i surowce (np. części, podzespoły, materiały elektroniczne, elementy metalowe, drobny sprzęt techniczny) będące składnikami wytwarzanych prototypów lub przedmiotami niezbędnymi do ich wytworzenia, w skład których wchodzą np. układy scalone, mikrokontrolery, (…), elementy elektroniczne pasywne, elementy elektroniczne aktywne, drukowane obwody (…), drobne specjalistyczne urządzenia laboratoryjne, takie jak np. generator arbitralny, sztuczne obciążenie, lutownice/rozlutownice pod (…) i inne, materiały ze stopów stalowych, stopy metali kolorowych, narzędzia skrawające (noże tokarskie, frezy, tarcze szlifierskie, gwintowniki, wiertła i inne specjalistyczne narzędzia skrawające), tworzywa sztuczne np. (…) i inne, druty spawalnicze i gazy spawalnicze oraz inne materiały powyżej nie wymienione,

-wydatki na nabycie wyposażenia, których wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł, wykorzystywanego w ramach prac badawczo-rozwojowych, jak urządzenia umożliwiające budowę prototypów oraz ich elementów (maszyna do układania komponentów na płytce drukowanej, frezarka trójosiowa (…), frezarka narzędziowa (…), tokarka manualna, tokarka numeryczna, automatyczna gwintownica, spawarka (…), wiertarko-frezarka, przecinarka taśmowa, kompresor śrubowy, komora do piaskowania), urządzenia umożliwiające badania i pomiary (oscyloskop, analizator spektrum, analizator mocy, miernik cyfrowy, zasilacz laboratoryjny (…), zasilacz laboratoryjny (…), sztuczne obciążenie (…), mostek (…), generator arbitralny, kamera termowizyjna, badanie natężenia dźwięku i inne drobne własne konstrukcje) oraz nabywanych półfabrykatów wykorzystywanych jako półprodukty oraz wytwarzanych za ich pomocą wykorzystywanych podczas prac nad tworzeniem urządzeń lub ich elementów,

-wydatki na nabycie części/materiałów eksploatacyjnych do ww. urządzeń.

3)amortyzacja Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca wykorzystuje urządzenia i oprogramowanie o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, których wartość przekracza kwotę 10.000 zł, w szczególności chodzi tu o środki trwałe, do których zaliczają się oscyloskopy.

Wnioskodawca chciałby podkreślić, że głównym przedmiotem jego działalności są innowacyjne prace związane z tworzeniem nowych lub udoskonalonych urządzeń lub ich elementów, które w ocenie Wnioskodawcy mają charakter badawczo-rozwojowy.

Wnioskodawca zamierza rozliczać potencjalne wydatki na nabycie maszyn i urządzeń produkcyjnych (uwzględniane w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne) w zakresie, w jakim przedmiotowe maszyny i urządzenia są związane z pracami badawczo-rozwojowymi (tworzenie oprogramowania, prototypów, urządzeń lub ich części). Wnioskodawca w tym zakresie zastosuje proporcję umożliwiającą alokację kosztów wyłącznie w zakresie, w jakim są one związane z wykonywanymi pracami badawczo- rozwojowymi.

Wnioskodawca w stosunku do tego typu prac zamierza na podstawie prowadzonej ewidencji pracowniczej ustalić, jaką część czasu pracy pracownika na danej maszynie/urządzeniu poświęcał pracom badawczo-rozwojowym, a jaką działalności nieinnowacyjnej. Na tej podstawie Wnioskodawca zamierza ustalić proporcję czasu pracy danej maszyn wykorzystywanej do prac o charakterze badawczo-rozwojowym, dzięki czemu będzie wiedział, jaką część odpisu amortyzacyjnego będzie można przypisać do kosztów prac badawczo-rozwojowych, a następnie odliczyć w ramach ulgi, a jaka część nie zostanie zaliczona do kosztów kwalifikowanych i w rezultacie nie będzie podlegać odliczeniu w ramach ulgi.

Wszystkie wymienione powyżej koszty zostały poniesione ze środków Wnioskodawcy i nie zostały one mu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz stanowią koszty uzyskania przychodów.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b updof, pozwalającą wyodrębnić koszty prowadzonych prac badawczo-rozwojowych od pozostałych kosztów działalności.

W uzupełnieniu wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Wg jakiej formy opodatkowuje Pan dochody z działalności gospodarczej?

Zarówno Wnioskodawca (...), jak i drugi wspólnik Spółki (...) są opodatkowani na zasadach ogólnych, na skali podatkowej.

Jaki rodzaj ksiąg podatkowych (podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe) prowadzi spółka cywilna, której jest Pan wspólnikiem (dalej: Spółka)?

Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Jakie dodatkowe koszty związane z pracownikami (różnego rodzaju dodatki) ponosi Spółka w ramach wypłacanych wynagrodzeń; proszę wymienić te koszty/dodatki?

Obecnie Spółka nie wypłaca dodatków do wynagrodzenia. W przyszłości może się zdarzyć, że wypłacane będą pracownikom dodatkowe elementy wynagrodzenia, takie jak koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika (PPK), a także wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz premie okresowe i zadaniowe.

Czy urządzenia umożliwiające budowę prototypów oraz ich elementów (tj. maszyna do układania komponentów na płytce drukowanej, frezerka (…), frezarka (…), tokarka numeryczna, automatyczna gwintownica, spawarka (…), wiertarko-frezarka, przecinarka taśmowa, kompresor śrubowy, komora do piaskowania) stanowią specjalistyczny sprzęt, w szczególności przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe?

Wyżej wymienione urządzenia stanowią sprzęt specjalistyczny, który jest niezbędny przy wytwarzaniu prototypów w prowadzonej działalności-badawczo rozwojowej:

-maszyna do układania komponentów na płytce drukowanej ((…)) – jest to maszyna, która ma za zadanie ustawianie komponentów elektronicznych na płytce drukowanej (…). Posiada szereg dysz, które pobierają elementy z taśmy/zasobnika i następnie kładą je w konkretnych wcześniej zaprogramowanych miejscach na płytce drukowanej (…). Taki automatyczny proces pozwala na zwiększenie dokładności i niezawodności wykonywanych prototypowych układów elektronicznych;

-frezarka (…), frezarka (…), tokarka numeryczna, automatyczna gwintownica, wiertarko-frezarka, przecinarka taśmowa – jest to grupa urządzeń służących do ubytkowego obrabiania elementów stalowych, metali kolorowych, tworzyw sztucznych i innych, służących Wnioskodawcy do wykonywania szeregu operacji skrawających, których celem jest uzyskanie konkretnego kształtu detalu o bardzo rygorystycznych tolerancjach wymiarowych. Wykonywane detale wykorzystywane są jako elementy uchwytów, obudów, elementów wytrzymałościowych w prototypowych urządzeniach Spółki;

-spawarka (…) – urządzenie służy do bardzo dokładnego i estetycznego spajania dwóch elementów stalowych (obudowy, uchwyty itp.) wykonanych w szczególności ze stali konstrukcyjnej oraz stali nierdzewnej przy zachowaniu bardzo niewielkiej strefy wpływu ciepła w obrębie działającego łuku spawalniczego. Systemy (…) stosowane są do tworzenia konstrukcji, które wymagają dużej dokładności i estetyczności. Wnioskodawca wykorzystuje to urządzenie do wykonywania prototypów obudów z materiałów stalowych;

-kompresor śrubowy, komora do piaskowania – układ urządzeń służy do wykonywania metodą piaskowania różnych struktur na obrabianym detalu. Obrabiane detale to w szczególności materiały transparentne dla światła widzialnego i podczerwonego. Spółka wykonuje prototypowe detale/powierzchnie światłowodowe w celu zapewnienia optymalnego rozkładu natężenia światła w określonych miejscach światłowodu.

Co Pan rozumie przez sformułowanie prefabrykaty/półprodukty, jakie prefabrykaty/półprodukty Spółka nabywa, w jaki sposób je wykorzystuje w pracach badawczo-rozwojowych, jakie urządzenia lub elementy są tworzone przy ich wykorzystaniu?

Poniżej opisane są niektóre prefabrykaty/półprodukty, które są wykorzystywane w budowie prototypów:

-odlewane płyty z tworzywa sztucznego ((…)) o różnych grubościach;

-ekstrudowane pręty, wałki, tuleje z tworzywa sztucznego ((…)) o różnych średnicach;

-ekstrudowane pręty, wałki, tuleje ze stopów aluminium, np. (…) o różnych średnicach;

-płyty szlifowane ze stopów aluminium, np. (…);

-szlifowane płyty stalowe z materiału (…) i innych;

-wałki i tuleje stalowe z materiału (…) i innych.

Powyższe prefabrykaty/półprodukty są wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej do tworzenia elementów obudów, uchwytów, wsporników, przekładni mechanicznych zębatych i śrubowych, układów łożyskowych i innych części tworzonych prototypów.

(...)

Wnioskodawca może w przyszłości wykorzystywać również inne prefabrykaty/półprodukty – podobne do wymienionych powyżej – z których wykonywać będzie elementy części do prototypów w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane) zostały/zostaną przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku?

Spółka po uzyskaniu pomyślnej interpretacji zamierza odliczyć koszty kwalifikowane z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej za 2022 r. Również w przyszłości Wnioskodawca zamierza rozliczać się z uwzględnieniem ulgi badawczo-rozwojowej, dla przedsięwzięć tożsamych lub podobnych do dotychczasowych, które zdaniem Wnioskodawcy wypełniają cechy działalności badawczo-rozwojowej.

Proszę wyjaśnić, co oznacza sformułowanie „projekty”, w szczególności proszę wyjaśnić, czy chodzi o:

-całość prowadzonej działalności gospodarczej – czyli projekty to każde zlecenie otrzymane przez Spółkę od klienta,

-wyodrębnione projekty, czyli projekty to tylko niektóre ze zleceń otrzymywanych przez Spółkę od klienta,

-wyodrębnione projekty, które inicjuje Spółka sama?

Jednocześnie proszę opisać każdy z projektów odrębnie.

Termin „projekty” odnosi się do wyszczególnionych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacyjnymi prototypami urządzeń, ich części, procesów, które nigdy wcześniej nie zostały opracowane w Spółce lub które zostały opracowane, lecz zostały ulepszone w stopniu znacznym. Projekty powstają w wyniku podjęcia się przez Wnioskodawcę zleceń od klientów, które wypełniać będą przesłanki prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i które zostały skierowane na ścieżkę ustrukturyzowanego procesu, którego etapy zostały opisane w stanie faktycznym wniosku. Chodzi zatem o prace, które z założenia mają mieć charakter innowacyjny i prowadzić będą do wytworzenia nowych, ulepszonych produktów i procesów. W każdym razie do „projektów” Wnioskodawca nie kwalifikuje prac o charakterze rutynowym lub odtwórczym. Tak jak to zostało opisane w stanie faktycznym wniosku, w 2022 r. Wnioskodawca pracował nad następującymi projektami:

(...)

Czy w ramach projektów działalność, mająca stanowić „działalność badawczo-rozwojową” jest/będzie prowadzona przez Spółkę w celu:

-zwiększenia zasobów wiedzy – jeżeli tak, w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększają się zasoby wiedzy,

-wykorzystania zasobów wiedzy – jeżeli tak, to w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawia się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy?

Tę kwestię proszę również wyjaśnić odrębnie do każdego projektu, co do którego oczekuje Pan potwierdzenia, że stanowi on działalność badawczo-rozwojową.

Tak, wykorzystanie posiadanych zasobów wiedzy w ramach prowadzonej działalności mającej stanowić „działalność badawczo-rozwojową” polega: (...).

Czy w ramach projektów prowadzi/będzie prowadzić Pan badania naukowe i/lub prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)? Tę kwestię proszę także wyjaśnić odrębnie do każdego projektu, co do którego oczekuje Pan potwierdzenia, że stanowi on działalność badawczo-rozwojową?

W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku, wszystkie projekty realizowane przez Spółkę były, w jej ocenie, pracami rozwojowymi, tj. były to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Według ww. ustawy jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak wskazano w treści wniosku, działalność Spółki w zakresie realizacji wszystkich projektów jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Spółka pragnie podkreślić, że w ramach prowadzonych w 2022 r. projektów:

-w odniesieniu do prac prowadzonych nad (...) to jest to działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki precyzyjnej, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce;

-w odniesieniu do prac prowadzonych nad (...) to jest to działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce;

-w odniesieniu do prac prowadzonych nad (...) to jest to działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki płynów, mechaniki układów wirujących, aerodynamiki układów wirujących itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce;

-w odniesieniu do prac prowadzonych nad (...) to jest to działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki, przetwarzania i analizowania obrazów, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce;

-w odniesieniu do prac prowadzonych nad (...) to jest to działalność twórcza podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Czy opisana we wniosku działalność prowadzona przez Spółkę wpisuje się/będzie wpisywać się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:

Ponownie te kwestie proszę wyjaśnić odrębnie do każdego projektu, co do którego oczekuje Pan potwierdzenia, że stanowi on działalność badawczo-rozwojową.

-jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów)?

Tak, charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności wymaga od niego ciągłego tworzenia nowych, nietuzinkowych i oryginalnych pomysłów, koncepcji i rozwiązań, które następnie są wykorzystywane w tworzeniu przez Wnioskodawcę nowych urządzeń, ich części i procesów. Konieczność ukierunkowania na nowe odkrycia oraz rozwoju produktów wynika z tego, że zachowanie konkurencyjności Wnioskodawcy wymaga od niego stworzenia dla klienta produktu pod jego ściśle zindywidualizowane wymagania, co oznacza, że Wnioskodawca musi się wykazać kreatywnością i innowacyjnością przy projektowaniu i konstruowaniu nowego urządzenia, jego części lub procesu, by w pełni sprostać wymaganiom zlecenia.

Jako przykłady nowych rozwiązań można wskazać:

-w odniesieniu do (...) są to nowe układy/technologie/zjawiska niestosowane wcześniej w prototypach wykonywanych urządzeń, takie jak (...);

-w odniesieniu do (...) są to nowe układy/technologie/zjawiska niestosowane wcześniej w prototypach wykonywanych urządzeń, takie jak systemy do (...);

-w odniesieniu do (...) są to nowe układy/technologie/zjawiska niestosowane wcześniej w prototypach wykonywanych urządzeń, takie jak systemy do (...);

-w odniesieniu do (...) są to nowe układy/technologie/zjawiska niestosowane wcześniej w prototypach wykonywanych urządzeń, takie jak systemy do (...);

-w odniesieniu do (...) to wykorzystywanie metod (...).

-jest/będzie oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie) – prosimy opisać, jakie to koncepcje i jakie hipotezy oraz na czym polega ich oryginalność?

Tak, prace nad projektem nie są pracami mającymi charakter rutynowych, odtwórczych działań. Prace nad projektem mają charakter twórczy i są to prace nad innowacjami co najmniej w skali przedsiębiorstwa, a często również w skali krajowej/światowej.

Jako przykłady twórczych rozwiązań można wskazać:

-w odniesieniu do (...) Wnioskodawca informuje, że jest to urządzenie, które stanowi nie tylko nowość w zakresie przedsiębiorstwa, lecz takiego rozwiązania nie proponują żadne marki produkujące (...);

-w odniesieniu do (...) Wnioskodawca informuje, że jest to urządzenie, które stanowi nie tylko nowość w zakresie przedsiębiorstwa, lecz takiego rozwiązania nie proponują żadne marki produkujące (...);

-w odniesieniu do (...) Wnioskodawca informuje, że jest to urządzenie, które stanowi nowość w skali przedsiębiorstw i kraju. Główną cechą wyróżniającą jest nietypowy (...);

-w odniesieniu do (...) Wnioskodawca informuje, że jest to system, który stanowi nowość w skali przedsiębiorstwa i kraju. Główną cechą wyróżniającą jest automatyczny system umożliwiający (...);

-w odniesieniu do (...) Wnioskodawca informuje, że są to maszyny/elementy maszyn, które stanowią nowość w skali przedsiębiorstwa lub kraju, które wyróżniają się zastosowaniem rozwiązań służących do np. (...).

-jej efektem jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki albo w ogóle w praktyce gospodarczej – prosimy opisać, na czym polega ta innowacyjność oraz ulepszony charakter?

Tak, efektem prac prowadzonych w ramach projektów jest projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej jej działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter oraz te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki albo w ogóle w praktyce gospodarczej.

Jako przykład nowych, bardziej innowacyjnych, ulepszonych rozwiązań w prowadzonych w 2022 r. projektach można wskazać:

(...)

-jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych)?

Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według ustrukturyzowanego procesu opisanego w stanie faktycznym wniosku. Prace badawczo-rozwojowe są dokumentowane w ewidencji Spółki, która jest prowadzona zgodnie z art. 24a ust. 1b updof, pozwalającą wyodrębnić koszty prowadzonych prac badawczo- rozwojowych od pozostałych kosztów działalności. Wnioskodawca prowadzi prace w sposób systematyczny, tj. działania zaplanowane są od strony formalnej i uwzględnione w budżecie, a do poszczególnych projektów są przydzieleni pracownicy Wnioskodawcy.

-brak jest/będzie pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności) – prosimy opisać, na czym polega nieprzewidywalność wyniku końcowego?

Tak, przystępując do każdego z projektów Wnioskodawca nie ma pewności, czy uda mu się zaprojektować i wytworzyć dany prototyp. Tak jak to zostało opisane w stanie faktycznym, podczas procesu tworzenia nowego produktu prototyp może wielokrotnie wracać do poprzednich etapów procesu celem jego dopracowania, a i tak nie ma całkowitej pewności, że w ostatecznym rozrachunku Wnioskodawcy uda się wytworzyć założony produkt o właściwościach pożądanych przez klienta.

-prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?

Tak, prototypy opracowane przez Wnioskodawcę mogą zostać wykonane jeszcze raz, ponieważ Wnioskodawca posiada ich dokumentację techniczną. Wyniki prac w postaci prototypów i programów oraz ich kolejnych wersji mogą być wykorzystywane zarówno przez Wnioskodawcę do dalszego rozwoju produktów, jak i mogą być przenoszone na inne podmioty, jak również wdrażane w działalności klientów.

Pytania

1.Czy prowadzone przez Spółkę prace opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w wyniku których powstają nowe lub ulepszone urządzenia/części urządzeń, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 updof?

2.Czy ponoszone przez Spółkę koszty w postaci Wydatków Pracowniczych i Składek, Materiałów i Wyposażenia oraz odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych opisanych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uprawniają Wnioskodawcę do ich rozliczenia jako kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – prace Spółki nad projektami opisanymi w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w wyniku których powstają nowe lub ulepszone urządzenia/części urządzenia, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 updof.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Wydatki Pracownicze i Składki, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i la updof, Materiały i Wyposażenie o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a updof, oraz odpisy amortyzacyjne Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych, o której mowa w art. 26e ust. 3 updof, stanowią koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych, które Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 updof, zgodnie z którym oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W art. 5a pkt 39 updof ustawodawca definiuje badania naukowe odnosząc się do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w art. 5a pkt 40 updof ustawodawca definiuje prace rozwojowe, wskazując, że oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z ww. przepisem ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy, które definiują działalność badawczo-rozwojową, działalność taka znajduje swoje zastosowanie w momencie, gdy realizowane projekty:

-mają twórczy charakter,

-prowadzone są w sposób systematyczny,

-ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie w celu tworzenia nowych rozwiązań, zastosowań.

Pokrewne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów, które w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box – preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, określiło, że:

Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT i ustawie o PIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji, kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

1)twórczość;

2)systematyczność oraz

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przedstawione wyżej pojęcia zostały w objaśnieniach tych zdefiniowane w następujący sposób:

a)Systematyczność powinna być rozumiana jako:

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo »systematyczny« występuje w sformułowaniu »podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny«, a więc odnosi się do »działalności« czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. (...) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

b)Twórczość powinna być rozumiana jako:

Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

c)Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań powinno być rozumiane jako:

W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że »zwiększenie zasobów wiedzy« odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast »wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań« dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Biorąc powyższe pod uwagę, należy podkreślić, że projekty realizowane przez Spółkę:

-prowadzone są w sposób systematyczny,

-mają charakter twórczy,

-mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Spółka w ramach swojej działalności prowadzi twórczą działalność w zakresie projektowania i konstruowania urządzeń i ich elementów. Działalność ta polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności doświadczenia Spółki (jej Pracowników) w procesie projektowania, konstruowania, ulepszania urządzeń oraz ich poszczególnych części. Efektem tej działalności jest zwiększanie zasobów wiedzy lub stworzenie nowych rozwiązań przy wykorzystaniu aktualnie posiadanej wiedzy, dzięki czemu powstają nowe lub ulepszone urządzenia, maszyny lub ich części.

Prace te są prowadzone w sposób systematyczny, a więc metodyczny i zaplanowany, w ramach ustrukturyzowanego procesu, który obejmuje prace koncepcyjne, projektowe, związane z tworzeniem oprogramowania, prototypów oraz przeprowadzania testów. Prace te nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian – każdorazowo stanowią realizację zindywidualizowanego zapotrzebowania klientów Spółki i polegają na przygotowaniu koncepcji rozwiązań przy jednoczesnym zachowywaniu ogólnych wskazówek zleceniodawcy. Klienci Spółki nie dokonują przy tym ingerencji w metodologię wypracowania takiego rozwiązania ani nie imputują instrukcji jego wykonania.

Przyjmując założenie, iż prowadzona przez Spółkę działalność opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym może zostać uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof, uprawniać to będzie Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 updof.

W rezultacie Spółce przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, pod warunkiem że:

-poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 26e ust. 1 updof,

-koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowiły dla Niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updof,

-koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 updof,

-w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b updof, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

-wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updof,

-koszty kwalifikowane nie zostały Mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

Należy zauważyć, że przepisy updof, nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac badawczo-rozwojowych dla celów podatkowych zgodnie z art. 22 ust. 7b pkt 1, albo punkt 2 albo punkt 3 updof. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca może zatem podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 7b updof od decyzji Wnioskodawcy zależy forma rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu prac badawczo-rozwojowych.

Wybrana przez Wnioskodawcę metoda zaliczenia wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decydowała będzie o momencie, w którym uprawniony On będzie do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (przy założeniu, że koszty te spełnią warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi).

Zgodnie z art. 26e ust. 1 updof od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”.

Za koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 updof, uznaje się m.in. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 updof, do którego odnosi się przytoczony art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za koszty kwalifikowane uznać będzie można również, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1a updof, koszty wynikające z umów o dzieło/zlecenia, jako na należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a i c updof za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorstwa w spadku, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Co przy tym istotne, ustawodawca wprowadził wyłącznie trzy warunki uznania kosztów pracowniczych za koszty kwalifikowane na cele stosowania ulgi badawczo-rozwojowej:

-koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,

-koszty muszą dotyczyć Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową podatnika, oraz

-koszty te muszą stanowić dla Pracowników należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a i c updof.

Jednocześnie, analizowany przepis zawiera ograniczenie, zgodnie z którym poniesione wydatki z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności mogą stanowić koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W skład kosztów ponoszonych przez Spółkę, które zostały wskazane we wniosku, wchodzą:

-wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę/zlecenia/o dzieło;

-koszty ubezpieczenia społecznego (składki ZUS, bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Spółka posiada system ewidencji prac badawczo-rozwojowych wykonywanych przez Pracowników w wymiarze godzinowym, przez co możliwe jest określenie, jaka część wynagrodzenia Pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe odpowiada ilości godzin poświęconej na projekt w danym miesiącu w proporcji do całościowej ilości godzin pracy w danym miesiącu.

Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowych Spółka zalicza/zamierza zaliczać wynagrodzenie Pracowników wyłącznie w części, w jakiej pracownicy Ci zajmują się realizacją prac badawczo-rozwojowych. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych opisane we wniosku Wynagrodzenia i Składki jako koszty, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a updof.

Zgodnie z treścią art. 26e ust. 2 pkt 2 updof za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Natomiast zgodnie z treścią art. 26e ust. 2 pkt 2a updof do kosztów kwalifikowanych zalicza się również nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W zakresie natomiast kosztów sprzętu specjalistycznego należy wskazać, że konstrukcja wskazanego powyżej art. 26 ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Tym samym – nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach tej działalności.

W opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że Spółka w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej nabyła lub będzie nabywać:

-wydatki biurowe i wyposażenie – materiały biurowe, specjalistyczne czasopisma, programy komputerowe niebędące WNiP, wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych, (m.in. komputery, laptopy, monitory, drukarki, tonery, klawiatury, myszy komputerowe, kable, listwy przepięciowe) wykorzystywanych w toku prac badawczo-rozwojowych,

-koszty wytworzenia prototypów, takie jak materiały i surowce (np. części, podzespoły, materiały elektroniczne, elementy metalowe, drobny sprzęt techniczny) będące składnikami wytwarzanych prototypów lub przedmiotami niezbędnymi do ich wytworzenia, w skład których wchodzą np. układy scalone, mikrokontrolery,(…), elementy elektroniczne pasywne, elementy elektroniczne aktywne, drukowane obwody (…), drobne specjalistyczne urządzenia laboratoryjne, takie jak np. generator arbitralny, sztuczne obciążenie, lutownice/rozlutownice pod (…) i inne, materiały ze stopów stalowych, stopy metali kolorowych, narzędzia skrawające (noże tokarskie, frezy, tarcze szlifierskie, gwintowniki, wiertła i inne specjalistyczne narzędzia skrawające), tworzywa sztuczne, np. (…) i inne, druty spawalnicze i gazy spawalnicze oraz inne materiały powyżej nie wymienione.

-wydatki na nabycie wyposażenia, których wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł, wykorzystywanego w ramach prac badawczo-rozwojowych, jak urządzenia umożliwiające budowę prototypów oraz ich elementów (maszyna do układania komponentów na płytce drukowanej, frezarka(…), frezarka (…), tokarka manualna, tokarka numeryczna, automatyczna gwintownica, spawarka (…), wiertarko-frezarka, przecinarka taśmowa, kompresor śrubowy, komora do piaskowania), urządzenia umożliwiające badania i pomiary (oscyloskop, analizator spektrum, analizator mocy, miernik cyfrowy, zasilacz laboratoryjny (…), zasilacz laboratoryjny (…), sztuczne obciążenie (…), mostek (…), generator arbitralny, kamera termowizyjna, badanie natężenia dźwięku i inne drobne własne konstrukcje) oraz nabywanych półfabrykatów wykorzystywanych jako półprodukty oraz wytwarzanych za ich pomocą wykorzystywanych podczas prac nad tworzeniem urządzeń lub ich elementów,

-wydatki na nabycie części/materiałów eksploatacyjnych do ww. urządzeń.

W ocenie Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym koszty Materiałów i Wyposażenia mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych. W sytuacji, gdy wykorzystanie tych środków jest niezbędne do realizacji projektu, należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów, surowców i sprzętu specjalistycznego z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, będzie on mógł, zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty Materiałów i Wyposażenia opisanych we wniosku jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a updof.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22f ust. 3 tej ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo – w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że – co do zasady – odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 26e updof.

Zatem istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 26e ust. 3 tej ustawy, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści regulacji wskazanej w zdaniu poprzednim sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Należy zatem wyjaśnić, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym w sytuacji, gdy składniki majątku trwałego są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe służą.

Podsumowując, dokonywane odpisy amortyzacyjne od urządzeń wykorzystywanych i niezbędnych w toku realizacji projektów stanowią koszt kwalifikowany, bowiem ustawodawca wprost w art. 26e ust. 3 updof pozwala na taką klasyfikację przedmiotowych wydatków. Warunkiem koniecznym jest wykorzystywanie środków trwałych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, będzie on mógł, zaliczyć do kosztów kwalifikowanych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, opisanych we wniosku, jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 3 updof.

W odniesieniu do Wydatków Pracowniczych i Składek, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a updof, Materiałów i Wyposażenia, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a updof, oraz odpisów amortyzacyjnych Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych Wnioskodawca pragnie podkreślić, że wszystkie opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym koszty nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz stanowią one koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 24a ust. 1b updof podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e updof, są obowiązani w ewidencji rachunkowej wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Przepisy podatkowe nie precyzują, w jaki sposób wyodrębnienie to powinno mieć miejsce. Z uwagi na brak szczegółowych regulacji stanowiących o formie wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej, konieczne staje się spełnienie wymogu prowadzenia ewidencji w sposób pozwalającym precyzyjne określenie wysokości „kosztów kwalifikowanych” oraz okresu (roku podatkowego), z którym koszty te są związane – tak aby móc precyzyjnie ustalić wielkość przysługującej ulgi.

Wszystkie koszty kwalifikowane, które zostały wykazane w opisie stanu faktycznego/zdarzeniu przyszłym, zostały ujęte w prowadzonej przez Wnioskodawcę podatkowej książce przychodów i rozchodów, a precyzyjne wyodrębnienie, w jakiej części zostały uznane za koszty działalności badawczo-rozwojowej, zostało dokonane w prowadzonej przez Wnioskodawcę dodatkowej ewidencji sporządzonej specjalnie w tym celu.

Tym samym, w opinii Wnioskodawcy, uznać należy, że spełniony jest warunek, o którym mowa w art. 24a ust. 1b updof. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji z dnia 22 lutego 2020 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.145.2019.1.IM Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż:

do wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 24a ust. 1b Ustawy o PIT, wystarczy ujęcie tych kosztów, w stosunku do których Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi podatkowej, w odrębnej ewidencji pomocniczej Spółki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Na podstawie tych regulacji – wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisyart. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy prowadzone przez spółkę cywilną , w której jest Pan wspólnikiem (dalej: Spółka) prace opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w wyniku których powstają nowe lub ulepszone urządzenia/części urządzeń, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Pana do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 tej ustawy i w konsekwencji czy jest Pan uprawniony do skorzystania z tej ulgi w odniesieniu do wskazanych we wniosku kosztów.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do treści art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej Spółki, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności Spółki, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z tego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z Podręcznika Frascati wynika, że:

Pojęcia prac rozwojowych nie należy mylić z pojęciem „rozwoju produktu” (product development) oznaczającego cały proces – od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu – etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu. W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R (nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia/odtworzenia).

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego przez Pana we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zapewnia swoim klientom profesjonalne doradztwo techniczne, a także projektowanie na ich rzecz części i zespołów mechanicznych, układów elektronicznych, konstruowania prototypów oraz optymalizacji elementów maszyn w celu przygotowania do produkcji wielkoseryjnej. Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe o twórczym charakterze obejmującym prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny, których celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, wykorzystywanych w prowadzonej działalności projektowo-konstrukcyjnej. W opisie sprawy przedstawił Pan zrealizowane przez Spółkę w 2022 projekty, które Spółka zakwalifikowała do prac o charakterze badawczo-rozwojowym. Również w przyszłości Spółka zamierza w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej realizować podobne projekty z różnych branż polegające na samodzielnym opracowaniu lub konstruowaniu innowacyjnych urządzeń lub ich elementów na zlecenie klienta. Dotychczas zrealizowane projekty, jak i te, które Spółka zamierza tworzyć w przyszłości, są/będą opracowywane według ustalonego harmonogramu oraz planu obejmującego etapy szczegółowo opisane we wniosku. Projekty odnoszą się do wyszczególnionych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacyjnymi prototypami urządzeń, ich części, procesów, które nigdy wcześniej nie zostały opracowane w Spółce lub które zostały opracowane, lecz zostały ulepszone. Są to prace, które z założenia mają mieć charakter innowacyjny, i prowadzić będą do wytworzenia nowych, ulepszonych produktów i procesów. Do projektów nie kwalifikuje Pan prac o charakterze rutynowym lub odtwórczym. Działalność Spółki w zakresie realizacji wszystkich projektów jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności (m.in. z zakresu informatyki, fizyki, matematyki, mechaniki, procesów technologicznych itp.) w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co odpowiada definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Charakter prowadzonej przez Spółkę działalności wymaga od niej ciągłego tworzenia nowych, nietuzinkowych i oryginalnych pomysłów, koncepcji i rozwiązań, które następnie są wykorzystywane w tworzeniu przez Spółkę nowych urządzeń, ich części i procesów. Prace nad projektem nie są pracami mającymi charakter rutynowych, odtwórczych działań. Prace nad projektem mają charakter twórczy i są to prace nad innowacjami co najmniej w skali przedsiębiorstwa, a często również w skali krajowej/światowej. Efektem prac prowadzonych w ramach projektów jest projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej jej działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter oraz te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki albo w ogóle w praktyce gospodarczej. Przystępując do każdego z projektów, Spółka nie ma pewności, czy uda się jej zaprojektować i wytworzyć dany prototyp. Prototypy opracowane przez Spółkę mogą zostać wykonane jeszcze raz, ponieważ Spółka posiada ich dokumentację techniczną.

Z opisu sprawy wynika zatem, że działalność Spółki mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ spełnione są następujące cechy:

-działalność ta ma charakter innowacyjny, twórczy,

-obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co wskazał Pan w opisie sprawy,

-polega na wykorzystaniu posiadanej wiedzy do nowych zastosowań, czyli tworzenia innowacyjnych urządzeń lub ich elementów i procesów dotychczas niewystępujących w Spółce,

-prowadzona jest w sposób zaplanowany, metodyczny oraz systematyczny.

Reasumując - prowadzone przez Spółkę prace opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w wyniku których powstają nowe lub ulepszone urządzenia/części urządzeń, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Z opisu sprawy wynika, że:

1)Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty kwalifikowane stanowią dla Pana koszty uzyskania przychodów, w tym przez odpisy amortyzacyjne,

3)koszty kwalifikowane nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku,

4)nie korzysta Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)wyodrębnia Pan koszty kwalifikowane w prowadzonej ewidencji,

6)nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Do rozpatrzenia pozostaje kwestia uznania ponoszonych przez Spółkę w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie, art. 23 ust. 1 tej ustawy zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej ponosił/będzie ponosić Pan koszty:

1)Wydatki Pracownicze i Składki – wynagrodzenia na rzecz osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło (dalej: Pracownicy), dodatkowe koszty związane z Pracownikami (różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia – koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika (PPK), a także wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz premie okresowe i zadaniowe), składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Spółkę;

2)Materiały i Wyposażenie – wydatki te obejmują:

-wydatki biurowe i wyposażenie – materiały biurowe, specjalistyczne czasopisma, programy komputerowe niebędące WNiP, wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, laptopy, monitory, drukarki, tonery, klawiatury, myszy komputerowe, kable, listwy przepięciowe),

-koszty wytworzenia prototypów, takie jak materiały i surowce (np. części, podzespoły, materiały elektroniczne, elementy metalowe, drobny sprzęt techniczny) będące składnikami wytwarzanych prototypów lub przedmiotami niezbędnymi do ich wytworzenia, w skład których wchodzą np. układy scalone, mikrokontrolery, (…), elementy elektroniczne pasywne, elementy elektroniczne aktywne, drukowane obwody (…), drobne specjalistyczne urządzenia laboratoryjne, takie jak np. generator arbitralny, sztuczne obciążenie, lutownice/rozlutownice pod (…) i inne materiały ze stopów stalowych, stopy metali kolorowych, narzędzia skrawające (noże tokarskie, frezy, tarcze szlifierskie, gwintowniki, wiertła i inne specjalistyczne narzędzia skrawające), tworzywa sztuczne np. (…) i inne, druty spawalnicze i gazy spawalnicze,

-wydatki na nabycie wyposażenia, którego wartość nie przekracza kwoty 10.000 zł, jak urządzenia umożliwiające budowę prototypów oraz ich elementów (maszyna do układania komponentów na płytce drukowanej, frezarka (…), frezarka (…), tokarka manualna, tokarka numeryczna, automatyczna gwintownica, spawarka (…), wiertarko-frezarka, przecinarka taśmowa, kompresor śrubowy, komora do piaskowania) stanowiące – jak wskazał Pan we wniosku – sprzęt specjalistyczny; urządzenia umożliwiające badania i pomiary (oscyloskop, analizator spektrum, analizator mocy, miernik cyfrowy, zasilacz laboratoryjny (…), zasilacz laboratoryjny (…), sztuczne obciążenie (…), mostek (…), generator arbitralny, kamera termowizyjna, badanie natężenia dźwięku i inne drobne własne konstrukcje) oraz nabywanych półfabrykatów wykorzystywanych jako półprodukty oraz wytwarzanych za ich pomocą wykorzystywanych podczas prac nad tworzeniem urządzeń lub ich elementów,

-wydatki na nabycie części/materiałów eksploatacyjnych do ww. urządzeń.

3)amortyzacja Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych – urządzenia i oprogramowanie o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, których wartość przekracza kwotę 10.000 zł, w szczególności chodzi tu o środki trwałe do których zaliczają się oscyloskopy.

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stwierdzam, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. np. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. Choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim itp., nie mogą podlegać odliczeniu jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Cytowany powyżej przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Koszty obliczone od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem wynagrodzenie Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie powyższego przyjmuję zatem, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do kwestii kosztów wynagrodzeń Pracowników dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych wskazuję, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 46):

Ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają – osoby zatrudnione:

a)pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,

b)osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,

c)członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648),

d)osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

e)członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,

f)osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

– podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009, 1079, 1115, 1265 i 1933).

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają – podmiot zatrudniający:

a)pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny,

b)nakładcę – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. b,

c)rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych - w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. c,

d)zleceniodawcę – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. d, jeżeli posiada numer indentyfikacyjny,

e)podmiot, w którym działa rada nadzorcza – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. e,

f)płatnika - jeżeli pracodawca, o którym mowa w lit. a, lub zleceniodawca, o którym mowa w lit. d, nie posiada numeru identyfikacyjnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: uczestnik PPK – osobę fizyczną, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.

Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:

Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia.

Natomiast w myśl art. 27 ust. 1 o pracowniczych planach kapitałowych:

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:

Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Po uwzględnieniu tego stwierdzam, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę (tu: Spółkę), jako dodatkowy element wynagrodzenia Pracownika, wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej, jako należność z tytułu art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a tej ustawy.

Zatem wydatki poniesione na wynagrodzenie Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz sfinansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenia społeczne z tego tytułu w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują/będą wykonywać oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kolejna Pana wątpliwość dotyczy kwestii uznania jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na nabycie Materiałów i Wyposażenia, które są/będą bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującego na gruncie przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Ten pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzam, że wydatki na Materiały (obejmujące również surowce) i Wyposażenie (z wyłączeniem specjalistycznego sprzętu) stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu natomiast do Wyposażenia stanowiącego sprzęt specjalistyczny zwracam uwagę na art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Zatem wydatki na Wyposażenie stanowiące sprzęt specjalistyczny stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ostatnia Pana wątpliwość dotyczy kwestii uznania jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na zakup urządzeń i oprogramowania, które będą stanowić w działalności Spółki środki trwałe (oscyloskopy) oraz wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. (…)

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony)

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony)

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W przypadku ponoszenia wydatków na odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Spółkę działalności wskazuję na przepis art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczyć dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Skoro więc środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej Spółki, to odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią/będą stanowić – w części w jakiej są wykorzystywane na potrzeby tej działalności – koszty kwalifikowane na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych (urządzeń – oscyloskopów) oraz wartości niematerialnych i prawnych (oprogramowania) w działalności gospodarczej w zakresie, w jakim w danym miesiącu amortyzowany środek trwały oraz wartość niematerialna i prawna są wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, stanowią/będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – ma Pan prawo, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku Spółki, do skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie ponoszone przez Spółkę koszty w postaci Wydatków Pracowniczych i Składek, Materiałów i Wyposażenia oraz odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych przedstawionych w opisie sprawy stanowią koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach tej ulgi.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00