Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.620.2023.2.MKA

Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości oraz niepodlegania tej sprzedaży opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pani za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości (Działki nr 1/1 i Działki nr 1/2), oraz niepodlegania tej sprzedaży opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 grudnia 2023 r. (wpływ 14 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest właścicielką:

  • nieruchomości gruntowej, położonej w województwie (…), powiecie (…), gminie (…)., w (…), przy ul. (…) nr (…), obrębie ewidencyjnym nr (…), stanowiącej zabudowaną działkę ewidencyjna nr 1/1 (…) o powierzchni 0,2182 ha (dwa tysiące sto osiemdziesiąt dwa metry kwadratowe), objętej księgą wieczysta numer (…), prowadzona przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych („Działka 1/1”);
  • nieruchomości gruntowej, położonej w województwie (...), powiecie (…), gminie (…)., w (…), przy ul. (…) numer (…), obrębie ewidencyjnym nr (…), stanowiącej niezabudowana działkę ewidencyjną nr 1/2 (…) o powierzchni 0,1449 ha (tysiąc czterysta czterdzieści dziewięć metrów kwadratowych), objętej księga wieczystą nr (…) („Działka 1/2”).

(Działka 1/1 oraz Działka 1/2 dalej, łącznie jako: „Nieruchomości”)

Wnioskodawczyni na podstawie umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym sporządzonym 18 kwietnia 1989 r., przed (…) notariuszem w (...) Biurze Notarialnym w (…), Repertorium (...) numer (…), nabyła Działkę 1/1.

Wnioskodawczyni na podstawie warunkowej umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym sporządzonym 18 kwietnia 1989 r., przed (…) notariuszem w (...) Biurze Notarialnym w (…), Repertorium (...) numer (…) oraz umowy przeniesienia własności objętej aktem notarialnym sporządzonym 28 września 1989 r., przed (…) notariuszem w (...) Biurze Notarialnym w (…), Repertorium (...) nr (…), nabyła Działkę 1/2. W dacie nabycia Nieruchomości Wnioskodawczyni pozostawała w związku małżeńskim z R. M., w którym obowiązywał ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, a nabycia dokonali z majątku dorobkowego, na zasadach wspólności ustawowej.

Na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej i zniesienia współwłasności objętych aktem notarialnym sporządzonym 20 czerwca 2000 r., przed (…), notariuszem w (…), Repertorium (...) nr (…), w małżeństwie Wnioskodawczyni z R. M. został wprowadzony ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a ponadto Wnioskodawczyni nabyła własność Nieruchomości, na wyłączność.

Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomości w celach prywatnych tj. zamieszkanie, rekreacja i nie wykorzystywała ich do innych celów, w szczególności Nieruchomości i ich części nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy i Wnioskodawczyni nie czerpała z nich żadnego pożytku.

Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać prawo własności Nieruchomości. W tym celu skorzystała z usług pośrednika nieruchomości, który odpowiadał za poszukiwanie kupca.

Dnia 6 października 2023 r. Wnioskodawczyni przed (…), notariuszem w (…), zawarła w formie aktu notarialnego za numerem Repertorium (…), z A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (adres: (…), ulica (…) numer (…), REGON: (…), NIP: (…)), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: (…) („Spółka z o.o.”), przedwstępną warunkową umowę sprzedaży Działki 1/2 oraz przedwstępną umowę sprzedaży Działki 1/1 („Umowa Przedwstępna”).

Zgodnie z informacją z księgi wieczystej prowadzonej dla Działki 1/1, oraz wypisem z rejestrów gruntów, Działka 1/1 stanowi tereny mieszkaniowe oznaczone symbolem B oraz zabudowana jest niestanowiącym odrębnego od gruntu przedmiotu prawa własności, budynkiem mieszkalnym o 1,5 kondygnacji nadziemnej i 1 kondygnacji podziemnej o powierzchni zabudowy 225,0 m2 („Budynek”). Budynek został rozbudowany w 1976 r. i w tym, też roku doszło do jego pierwszego zasiedlenia po rozbudowie. Wnioskodawczyni od rozbudowy Budynku nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej. W Budynku nie jest zarejestrowana ani prowadzona działalność gospodarcza.

Zgodnie z informacją z księgi wieczystej prowadzonej dla Działki 1/2, oraz wypisem z rejestrów gruntów, Działka 1/2 stanowi lasy oznaczone symbolem (...). Działka 1/2 jest niezabudowana.

Spółka z o.o. na podstawie Umowy Przedwstępnej zobowiązała się do dokonania ogrodzenia pomiędzy Działką 1/2 i Działką 1/1 („Ogrodzenie”). Wnioskodawczyni na podstawie Umowy Przedwstępnej udostępniła Spółce z o.o. Działkę 1/2 celem jej uprzątnięcia, wycinki drzew na warunkach zgodnych z prawem, wykonania drogi oraz ogrodzenia sąsiedniej nieruchomości. Ponadto w przypadku, gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przeniesienia własności Działki 1/2 Spółka z o.o. obowiązana jest do przywrócenia Działki 1/2 do stanu poprzedniego oraz usunięcia Ogrodzenia.

Nieruchomości położone są na terenie, który nie jest objęty ustaleniami żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po rozpatrzeniu wniosku Wnioskodawczyni w przedmiocie wydania warunków zabudowy dla Działki 1/2, Burmistrz miasta (…) („Burmistrz”) 10 sierpnia 2023 r. wydał Decyzję nr (…) o warunkach zabudowy („Decyzja”). Na podstawie Decyzji Burmistrz ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na terenie Działki 1/2.

Jeżeli dojdzie do spełnienia wszystkich warunków Umowy Przedwstępnej Nieruchomości zostaną sprzedane.

Wnioskodawczyni nie prowadzi i nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie jest i nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawczyni nie była i nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie dokonywała sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej. Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawczyni na podstawie umowy darowizny z 31 października 1994 r. nabyła od swojej matki samodzielny lokal mieszkalny („Lokal”) oznaczony numerem (…), w budynku mieszkalnym położonym przy ul. (…) w (…), dla której Sąd Rejonowy dla (…) w (…), X Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi Księgę Wieczystą KW nr (…). Wnioskodawczyni w drodze darowizny na podstawie umowy darowizny z 15 marca 2022 r. przeniosła prawo własności do Lokalu na rzecz swojego syna M. M. („Syn”). Syn następnie 18 września 2023 r. na podstawie umowy sprzedaży oraz oświadczenia o ustanowieniu hipoteki przeniósł prawo własności do Lokalu na rzecz osoby trzeciej. Sprzedaż Lokalu przez Syna nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Spółka z o.o. jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą, której działalność polega m.in. na: realizacji projektów budowlanych związanych z wznoszeniem budynków, przygotowaniem terenu pod budowę, kupowaniem i sprzedawaniem nieruchomości na własny rachunek oraz wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazała Pani:

1)Od kogo nabyła Pani zabudowaną działkę nr 1/1 i niezabudowaną działkę nr 1/2 w 1989 r.?

Odpowiedź: Działki zostały nabyte od osoby prywatnej.

2)W jaki sposób w całym okresie posiadania działki nr 1/1 i 1/2 były wykorzystywane przez Panią?

Odpowiedź: Działki były wykorzystywane tylko na potrzeby mieszkaniowe.

3)Czy w stosunku do działek podejmowała Pani działania mające na celu podniesienie ich wartości np. poprzez wykonanie ogrodzenia, uzbrojenie w media, wytyczenie drogi dojazdowej itp.?

Odpowiedź: Jedyne podjęte działania polegały na odnowieniu oraz dostosowaniu do zapotrzebowań mieszkalnych tj. poprawienie ogrodzenia, uzbrojenia w media.

4)Jakie warunki zawiera przedwstępna umowa sprzedaży, od spełnienia których uzależnione jest zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży? Prosimy wymienić.

Odpowiedź: Warunkiem zawarcia umowy sprzedaży działki 1/1 jest nieskorzystanie przez (...) Nadleśnictwa (…) z ustawowego prawa pierwokupu w stosunku do działki nr 1/2.

5)Czy w ramach umowy przedwstępnej lub poza nią udzieliła Pani lub zamierza udzielić przyszłemu nabywcy (Spółce), bądź jego przedstawicielowi lub innej osobie pełnomocnictwa, zgody, upoważnienia do działania w Pani imieniu i na Pani rzecz w związku z przygotowaniem działek do realizacji zamierzonej inwestycji?

- jeżeli tak, to jaki jest/będzie ich zakres, w szczególności należy wskazać, jakie konkretnie czynności będzie podejmował bądź już podjął podmiot działający jako Pani pełnomocnik w związku z działkami będącymi przedmiotem planowanej umowy sprzedaży (prosimy wymienić te czynności)?

Odpowiedź: Potencjalna nabywczyni na podstawie umowy przedwstępnej zobowiązała się do dokonania ogrodzenia pomiędzy działką 1/2 i działką 1/1.

Wnioskodawczyni na podstawie umowy przedwstępnej udostępniła potencjalnej nabywczyni działkę 1/2 celem jej uprzątnięcia, wycinki drzew na warunkach zgodnych z prawem, wykonania drogi oraz ogrodzenia sąsiedniej nieruchomości. Ponadto w przypadku, gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przeniesienia własności działki 1/2 potencjalna nabywczyni obowiązana jest do przywrócenia Działki 1/2 do stanu poprzedniego oraz usunięcia ogrodzenia. Poza wyżej wskazanym udostępnieniem Wnioskodawczyni zarówno w ramach umowy przedwstępnej, jak i poza nią nie udzieliła i nie planuje udzielić przyszłej potencjalnej nabywczyni, bądź jej przedstawicielowi lub innej osobie pełnomocnictwa, zgody lub upoważnienia do działania w imieniu i na rzecz Wnioskodawczyni, w związku z przygotowaniem działek do realizacji zamierzonej inwestycji.

6)Czy udzieliła Pani/planuje udzielić potencjalnemu nabywcy zgody na dysponowanie Działką nr 1/1 i 1/2 na cele budowlane?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni nie udzieliła potencjalnej nabywczyni takiej zgody i nie planuje jej udzielić.

7)W odniesieniu do budynku mieszkalnego znajdującego się na działce nr 1/1 prosimy o wskazanie:

a)w jaki sposób wykorzystywała Pani budynek mieszkalny na potrzeby własne, czy do działalności gospodarczej - opodatkowanej podatkiem VAT bądź wyłącznie zwolnionej z tego podatku) przez cały okres posiadania przez Panią?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni potwierdza, że budynek był wykorzystywany tylko na potrzebny własne.

b)czy budynek mieszkalny był przedmiotem umów najmu i czy to Pani była/jest stroną tych umów (należy wskazać okres, w którym ten najem miał miejsce)? Czy uzyskiwała Pani pożytki z tego najmu?

Odpowiedź: Wnioskodawczyni potwierdza, że budynek nigdy nie był wynajmowany.

Pytania

1)Czy w okolicznościach przedstawionych we Wniosku zawierającym opis zdarzenia przyszłego, sprzedaż prawa własności Działki 1/2 przez Wnioskodawczynię będzie stanowiła dostawę towarów w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) („Ustawa”), a Wnioskodawczynię należy uznać, za podatniczkę w myśl art. 15 ust. 1 Ustawy i w związku z tym sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

2)Czy w okolicznościach przedstawionych we Wniosku zawierającym opis zdarzenia przyszłego, w razie udzielenia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedzi twierdzącej na pytanie 1, sprzedaż prawa własności Działki 1/2 przez Wnioskodawczynię będzie podlegała stawce podatku VAT w wysokości 23%?

3)Czy w okolicznościach przedstawionych we Wniosku zawierającym opis zdarzenia przyszłego, sprzedaż prawa własności Działki 1/1 przez Wnioskodawczynię będzie stanowiła dostawę towarów w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy, a Wnioskodawczynię należy uznać, za podatniczkę w myśl art. 15 ust. 1 Ustawy i w związku z tym sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

4)Czy w okolicznościach przedstawionych we Wniosku zawierającym opis zdarzenia przyszłego, w razie udzielenia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedzi twierdzącej na pytanie 2, sprzedaż prawa własności Działki 1/1 przez Wnioskodawczynię będzie stanowiła będzie stanowić czynność zwolnioną z opodatkowania VAT?

Pani stanowisko w sprawie

1. W zakresie pierwszego pytania:

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że sprzedaż prawa własności do Działki 1/2 stanowi dostawę towarów (nieruchomości), jednak takowa dostawa towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na fakt, że dokonywana jest przez podmiot nie mający statusu podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ustawy.

Wnioskodawczyni nie podjęła aktywności związanej ze sprzedażą działki, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wnioskodawczyni nie podjęła bowiem ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Działka 1/2 została nabyta do celów prywatnych. Działka po nabyciu nie była wykorzystywana do żadnych czynności, zarówno opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Od momentu nabycia nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej ani rolniczej, nie była przedmiotem najmu, dzierżawy ani innej umowy o podobnym charakterze. Wnioskodawczyni nie sprzedawała wcześniej działek, które były wyłącznie jej własnością. Wnioskodawczyni poza przylegającą do Działki 1/2, a objętą tym samym aktem Działką 1/1, nie posiada innych działek, które w przyszłości zamierza sprzedać. Działka w momencie dostawy będzie niezabudowana. Wnioskodawczyni uzyskała Decyzję, jednakowoż zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą  (tu chociażby: wyroki NSA: z 9 maja 2023 r., I FSK 729/20; z 4 lipca 2023 r., I FSK 427/23; z 17 stycznia 2013 r. sygn. akt I FSK 239/12; z 29 kwietnia 2014 r. sygn. akt I FSK 621/13, z 9 maja 2014 r. sygn. akt I FSK 811/13; z 24 marca 2023 r. sygn. akt I FSK 1750/21), fakt ten nie może jeszcze przesądzać o tym, iż Wnioskodawczyni działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), gdyż jej działalność w tym zakresie nie przybiera formy zawodowej (profesjonalnej). Przejawem takiej działalności jest taka aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że czynności przybierają formę zorganizowaną (np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze), przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu pojedynczych z tych okoliczności. Powyższe, wynika z faktu, że nie można wymagać, aby osoba fizyczna w ramach racjonalnego zarządu swoim majątkiem prywatnym wyzbywała się tego majątku w możliwe najmniej rentowny i ekonomicznie uzasadniony sposób, aby tylko nie podjąć żadnych czynności zwiększających atrakcyjność czy przeznaczenie gruntu, co mogłoby skutkować uznaniem za podatnika VAT.

Odnosząc się zatem do planowanej sprzedaży Działki 1/2 należy stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku Wnioskodawczyni nie będzie zachowywać się jak handlowiec prowadzący działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a sprzedaż działki będzie stanowiła jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanego majątku prywatnego. Zatem, w rozpatrywanej sprawie sprzedaż przez Wnioskodawczynię Działki 1/2 będzie można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując sprzedaży Działki 1/2 Wnioskodawczyni będzie korzystać z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem prywatnym. Oznacza to, że z tytułu zbycia działki nie wypełnia przesłanek do uznania za podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 Ustawy.

Tym samym Wnioskodawczyni nie będzie miała obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Działki 1/2. Powyższe stanowisko Wnioskodawczyni jest zgodne z poglądami wyrażanymi w doktrynie (tu chociażby: W. Stachurski, 1.2. Sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład majątku prywatnego [w:] Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT, S. Bogucki i in., Warszawa 2016.) jak i w uprzednich interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej (tu chociażby: Pismo z 6 października 2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP4-2.4012.408.2023.2.KS).

2.W zakresie drugiego pytania.

W razie nie zaaprobowania przez Organ stanowiska Wnioskodawczyni, w zakresie pytania pierwszego, tj. uznania przez Organ, że Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Działki 1/2. Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że sprzedaż Działki 1/2 będzie podlegała stawce podatku VAT w wysokości 23%.

Wynika to z faktu, że stawka 23% jest stawką podstawową, którą stosuje się do wszystkich towarów i usług będących przedmiotem czynności opodatkowanych, dla których nie została przewidziana inna stawka (art. 41 ust. 13 u.p.t.u.). (IV. Stachurski, 3.5. Stawki podatku [w:] Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT, S. Bogucki i in., Warszawa 2016.).

Biorąc powyższe pod uwagę, jako że do przyszłej dostawy Działki 1/2 nie znajdzie zastosowania zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy, jako że jest to teren niezabudowany przeznaczony pod zabudowę należy uznać, że w konsekwencji dostawa ta, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 lub w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 1 Ustawy, o ile nie zajdzie okoliczność wskazana w stanowisku Wnioskodawczyni w przedmiocie pierwszego z pytań, będzie podlegała opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej (23%) stawki podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko jest zgodne z poglądami doktryny i orzecznictwa (tu chociażby: W. Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług. Komentarz. Wyd. 24, Warszawa 2024, Wyrok NSA z 18 maja 2017 r., I FSK 1691/15), a także było wyrażane uprzednio przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w uprzednio wydanych interpretacjach indywidualnych, w sprawach, o podobnym stanie faktycznym (tu chociażby: Pismo z 2 października 2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDSB1-1.440.244.2023.3.MC, WIS USŁUGA - teren niezabudowany - stawka 23% VAT, Pismo z 21 grudnia 2018 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB3-1.4012.783.2018.2.AB, Zwolnienie z VAT dostawy nieruchomości niezabudowanej).

3.W zakresie trzeciego pytania:

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że sprzedaż prawa własności do Działki 1/1 stanowi dostawę towarów (nieruchomości), jednak takowa dostawa towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na fakt, że dokonywana jest przez podmiot nie mający statusu podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów Ustawy. Wnioskodawczyni nie podjęła aktywności związanej ze sprzedażą działki, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wnioskodawczyni nie podjęła bowiem ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Działka 1/1 została nabyta do celów prywatnych. Działka po nabyciu nie była wykorzystywana do żadnych czynności, zarówno opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Od momentu nabycia nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej ani rolniczej, nie była przedmiotem najmu, dzierżawy ani innej umowy o podobnym charakterze. Wnioskodawczyni nie sprzedawała wcześniej działek, które były wyłącznie jej własnością. Wnioskodawczyni poza przylegającą do Działki 1/1, a objętą tym samym aktem Działką 1/2, nie posiada innych działek, które w przyszłości zamierza sprzedać. Działka w momencie dostawy będzie zabudowana. Wnioskodawczyni nie prowadziła jakichkolwiek działań zmierzających do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki. Odnosząc się zatem do planowanej sprzedaży Działki 1/1 należy stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku Wnioskodawczyni nie będzie zachowywać się jak handlowiec prowadzący działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a sprzedaż działki będzie stanowiła jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanego majątku prywatnego. Zatem, w rozpatrywanej sprawie sprzedaż przez Wnioskodawczynię Działki 1/1 będzie można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując sprzedaży Działki 1/1 Wnioskodawczyni będzie korzystać z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem prywatnym.

Oznacza to, że z tytułu zbycia działki nie wypełnia przesłanek do uznania za podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 Ustawy. Tym samym Wnioskodawczyni nie będzie miała obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Działki 1/1.

Powyższe stanowisko Wnioskodawczyni jest zgodne z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie (tu chociażby: wyroki NSA: z 9 maja 2023 r., I FSK 729/20; z 4 lipca 2023 r., I FSK 427/23; z 17 stycznia 2013 r. sygn. akt I FSK 239/12; z 29 kwietnia 2014 r. sygn. akt I FSK 621/13, z 9 maja 2014 r. sygn. akt I FSK 811/13; z 24 marca 2023 r. sygn. akt I FSK 1750/21) w doktrynie (tu chociażby: W. Stachurski, 1.2. Sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład majątku prywatnego [w:] Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT, S. Bogucki i in., Warszawa 2016.) jak i w uprzednich interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej (tu chociażby: Pismo z 6 października 2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP4-2.4012.408.2023.2.KS).

4.W zakresie czwartego pytania:

W razie nie zaaprobowania przez Organ stanowiska Wnioskodawczyni, w zakresie pytania trzeciego, tj. uznania przez Organ, że Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Działki 1/1.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku że sprzedaż Działki 1/1 będzie zwolniona z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy, jako dostawa budynku dokonana po pierwszym zasiedleniu.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 Ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 23 % stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu (w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym posadowione są budynki. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną Budynkiem trwale związanym z gruntem. Przedmiotowa nieruchomość została oddana do użytkowania 30 września 2006 r., i od tego czasu nie były ponoszone wydatki na jej ulepszenie. Powyższe wskazuje, że dostawa nie będzie wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłynęło więcej niż 2 lata. Mając na uwadze cyt. wyżej przepisy, stwierdzić należy, iż sprzedaż całej zabudowanej Budynkiem Działki 1/1, w sytuacji gdy Wnioskodawczyni nie poniosła żadnych wydatków na jej ulepszenie, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy, w związku z art. 29 ust. 5 Ustawy.

Powyższe stanowisko Wnioskodawczyni jest zgodne z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie (tu chociażby: Wyrok WSA w Rzeszowie z 8.11.2016 r., I SA/Rz 695/16) w doktrynie (tu chociażby: W. Modzelewski, Komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług. Komentarz. Wyd. 24, Warszawa 2024; W. Stachurski, 1.3. Sprzedaż nieruchomości zwolniona z podatku od towarów i usług [w:] Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT, S. Bogucki i in., Warszawa 2016.) jak i w uprzednich interpretacjach indywidualnych wydanych przez Organy Skarbowe (tu chociażby: Pismo z 14 maja 2009 r., wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach, IBPP3/443-199/09/AB pismo z 15 stycznia 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT1-2.4012. 633.2019.4.MO wydane przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej; Pismo z 10 października 2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP1-1.4012.459.2023.2.ESZ).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, była przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10).

Z ww. orzeczenia wynika m.in., że osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywą 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby.

Ponadto, Trybunał orzekł, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w stosunku do planowanej sprzedaży Nieruchomości (Działek nr 1/1 i 1/2) brak jest przesłanek pozwalających uznać Panią za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z okoliczności sprawy wynika, że jest Pani właścicielką nieruchomości gruntowej stanowiącej zabudowaną działkę nr 1/1 i niezabudowaną działkę nr 1/2 (łącznie jako: „Nieruchomości”). Na podstawie umowy sprzedaży 18 kwietnia 1989 r. nabyła Pani Działkę nr 1/1. Na podstawie warunkowej umowy sprzedaży tego samego dnia, oraz umowy przeniesienia własności 28 września 1989 r. nabyła Pani Działkę nr 1/2. W dacie nabycia Nieruchomości pozostawała Pani w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności małżeńskiej, a nabycia dokonali z majątku dorobkowego, na zasadach wspólności ustawowej.

Wskazała Pani, że 20 czerwca 2000 r. został wprowadzony ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej i nabyła Pani własność Nieruchomości, na wyłączność. Nieruchomości były nabyte w celach prywatnych tj. zamieszkanie, rekreacja i nie wykorzystywała ich Pani do innych celów, w szczególności Nieruchomości i ich części nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy i nie czerpała Pani z nich żadnego pożytku. Ponadto nie prowadzi Pani i nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. Nie jest i nie była Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nie była Pani i nie jest rolnikiem ryczałtowym, nie dokonywała Pani sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej.

Działki były wykorzystywane tylko na potrzeby mieszkaniowe. Podjęte przez Panią działania mające na celu podniesienie ich wartości polegały na odnowieniu oraz dostosowaniu do zapotrzebowań mieszkalnych tj. poprawienie ogrodzenia, uzbrojenie w media.

Działka nr 1/1 jest zbudowana budynkiem mieszkalnym („Budynek”). W Budynku nie jest zarejestrowana ani prowadzona działalność gospodarcza. Budynek był wykorzystywany tylko na potrzeby własne, nigdy nie był wynajmowany.

Natomiast Działka 1/2 jest niezabudowana.

6 października 2023 r. zawarła Pani ze Spółką z o.o. (Kupująca) przedwstępną warunkową umowę sprzedaży Działki nr 1/2 oraz przedwstępną umowę sprzedaży Działki nr 1/1.

Spółka na podstawie Umowy przedwstępnej zobowiązała się do dokonania ogrodzenia pomiędzy Działką nr 1/2 i Działką nr 1/1. Na podstawie Umowy Przedwstępnej udostępniła Pani Działkę nr 1/2 celem jej uprzątnięcia, wycinki drzew na warunkach zgodnych z prawem, wykonania drogi oraz ogrodzenia sąsiedniej nieruchomości.  W przypadku gdy nie dojdzie do zawarcia umowy przeniesienia własności Działki nr 1/2 Spółka obowiązana jest do przywrócenia Działki nr 1/2 do stanu poprzedniego, oraz usunięcia Ogrodzenia. Poza ww. wskazanym udostępnieniem zarówno w ramach umowy przedwstępnej, jak i poza nią nie udzieliła i nie planuje Pani udzielić przyszłej potencjalnej nabywczyni, bądź jej przedstawicielowi lub innej osobie pełnomocnictwa, zgody lub upoważnienia do działania w imieniu i na Pani rzecz w związku z przygotowaniem działek do realizacji zamierzonej inwestycji.

Pani wątpliwości dotyczą m.in. ustalenia, czy z tytułu sprzedaży prawa własności Nieruchomości (Działki nr 1/2 oraz Działki nr 1/1) będzie Pani podatnikiem podatku od towarów i usług i w związku z tym sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak już wyżej wskazano, istotnym dla określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT - co do zasady - mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga zatem oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Należy więc ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży Nieruchomości będzie Pani spełniać przesłanki do uznania Jej za podatnika podatku od towarów i usług, tj. czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy, w celu dokonania opisanej sprzedaży podjęła lub podejmie Pani aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkować będzie koniecznością uznania Pani za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż ta nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że skala Pani zaangażowania, w odniesieniu do sprzedaży Nieruchomości (Działek nr 1/2 i 1/1) nie wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W analizowanej sprawie brak jest przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności w przedmiocie sprzedaży ww. Nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił bowiem taki ciąg zdarzeń, który jednoznacznie przesądziłby, że sprzedaż przez Panią opisanych Nieruchomości wypełni przesłanki działalności gospodarczej.

Wskazała Pani, że Działki nr 1/1 i 1/2 nabyła Pani w celach prywatnych tj. zamieszkanie, rekreacja. Były wykorzystywane tylko na potrzeby mieszkaniowe. Nie prowadzi i nigdy nie prowadziła Pani działalności gospodarczej. Nie jest i nie była Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie była i nie jest Pani rolnikiem ryczałtowym, oraz nie dokonywała Pani sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej. Nieruchomości i ich części nie były przedmiotem najmu lub dzierżawy, nie czerpała Pani z nich żadnego pożytku. Budynek również był wykorzystywany na potrzeby własne, nigdy nie był wynajmowany. Zawarta pomiędzy Panią a Nabywcą (Spółką) umowa przedwstępna sprzedaży nie obejmuje dodatkowych warunków poza wymienionymi we wniosku, takich jak, np. uzyskanie pozwolenia na budowę, uzyskanie decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość, uzyskanie warunków technicznych przyłączy: instalacji sanitarnej, kanalizacyjnej, deszczowej oraz elektrycznej. Ponadto ani w ramach umowy przedwstępnej ani poza nią nie udzieliła i nie planuje Pani udzielić Nabywcy, bądź jej przedstawicielowi lub innej osobie pełnomocnictwa, zgody lub upoważnienia do działania w imieniu i na Pani rzecz w związku z przygotowaniem Nieruchomości do realizacji zamierzonej inwestycji. Ponadto nie udzielała Pani zgody na dysponowanie Działkami.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że w tym konkretnym przypadku nie podjęła Pani i nie zamierza podjąć aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Działania podjęte przez Panią należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Analiza sprawy w kontekście powołanych przepisów oraz wyroku TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 prowadzi do wniosku, że planowana sprzedaż Nieruchomości (Działek nr 1/1 i 1/2), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek, aby w związku z tą transakcją uznać Panią za podatnika tego podatku.

Wobec powyższego należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, dokonując omawianej transakcji, będzie Pani korzystała z przysługującego Jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, co nie stanowi wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu pozbawia Panią cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w zakresie sprzedaży Nieruchomości (Działek nr 1/1 i 1/2), a opisaną dostawę cech czynności podlegających opodatkowaniu, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Oceniając Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 3 uznaję je za prawidłowe.

W związku z tym, że Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 3 uznałem za prawidłowe, odstąpiłem od udzielenia odpowiedzi na pytania nr 2 i 4 ponieważ zostały one zadane warunkowo.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1. z zastosowaniem art. 119a;

2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00