Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.686.2023.2.ESZ

Nieuznanie sprzedawanego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego dla Nabywającego.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie:

  • uznania, że sprzedaż zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, na rzecz Wnioskodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu spod zakresu podatku VAT na mocy art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (pytanie nr 1),
  • prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego w tytułu nabycia poszczególnych składników majątkowych, w sytuacji, gdy ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT (pytanie nr 2).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, czy sprzedaż zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegać wyłączeniu spod zakresu podatku VAT na mocy art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w tytułu nabycia poszczególnych składników majątkowych, w sytuacji, gdy ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji i sprzedaży palet drewnianych, świadczeniu usług naprawy palet, usług transportu drogowego towarów itd. Wykonywane przez Spółkę czynności w ramach ww. działalności gospodarczej są czynnościami podlegającymi w całości opodatkowaniu podatkiem VAT, dlatego nie wykonuje ona czynności zwolnionych od podatku VAT.

Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w (…) Wydział Gospodarczy z dnia 3 września 2021 r. (sygn. akt (…)) wobec B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) ((…), NIP: (…), dalej jako: „B. sp. z o.o. w upadłości”) wszczęto postępowanie upadłościowe (aktualna sygnatura akt postępowania upadłościowego: (…)).

W ramach ww. postępowania upadłościowego i w oparciu o regulamin sprzedaży z dnia 22 maja 2022 r. oraz postanowienie ww. Sądu Rejonowego z dnia 15 lipca 2022 r. w przedmiocie zatwierdzenia warunków pisemnego przetargu na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa syndyk masy upadłości Pan J.M. ogłosił nieograniczony pisemny przetarg ofertowy na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości.

Wnioskodawca przystąpił do przedmiotowego przetargu i złożył syndykowi ofertę nabycia ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą ów syndyk wybrał. W niedalekiej przyszłości planowane jest zawarcie w tym zakresie stosowanej umowy sprzedaży pomiędzy Spółką a syndykiem działającym w imieniu B. sp. z o.o. w upadłości.

Zgodnie z ogłoszeniem syndyka w skład masy majątkowej (określanej w owym ogłoszeniu mianem zorganizowanej części przedsiębiorstwa) B. sp. z o.o. w upadłości będących przedmiotem planowanej sprzedaży wchodzą następujące składniki:

1.nieruchomość położona w (…) przy ulicy (…), objęta księgą wieczystą o nr (…), składająca się z zabudowanej działki o numerze ewidencyjnym 1,

2.nieruchomość położona w (…) przy ulicy (…), objęta księgą wieczystą o nr (…), składająca się z niezabudowanej działki o numerze ewidencyjnym 2 i zabudowanej działki o numerze ewidencyjnym 3,

3.udział w wysokości (…) i (…) w nieruchomości położonej w (…) przy ulicy (…), objętej księgą wieczystą o numerze (…), składającej się z niezabudowanych działek o numerach ewidencyjnych: 4 i 5,

- na powyższych nieruchomościach zlokalizowane są dwa budynki oraz budowle (drogi, parking oraz plac manewrowy),

4.rzeczowe składniki majątkowe w postaci środków technicznych, środków trwałych, wyposażenia, wskazane w załączniku nr 1 do regulaminu przetargu, w tym: (…)

Linie i urządzenia, o których mowa powyżej, nie stanowią części składowych budynków, gdyż nie są trwale z nimi związane, w szczególności mogą zostać zdemontowane i przeniesione w inne miejsce bez ich uszkodzenia oraz bez uszkodzenia budynku, w którym się obecnie znajdują.

Będące przedmiotem przetargu i planowanej sprzedaży, a wyżej wymienione składniki majątkowe tworzą technologiczny i techniczny, funkcjonalny i kompleksowy zestaw maszyn i urządzeń służących przedmiotowej produkcji, tj. do wytwarzania ciepła, pelletu, granulatu i brykietu oraz innych produktów.

Zgodnie z regulaminem przetargu wyłączone z jego zakresu są następujące składniki majątkowe:

a) środki pieniężne zgromadzone w kasie masy upadłości i na rachunkach bankowych masy upadłości oraz podatki do zwrotu,

b) wszelkie wierzytelności i roszczenia przysługujące upadłemu i masie upadłości,

c) zobowiązania upadłego,

d) prawa dzierżawy i najmu wynikające z innych środków będących w posiadaniu syndyka, wynikające z innych stosunków prawnych niż związanych z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa,

e) aktywa, które niezależnie od przyczyn i okoliczności, na dzień podpisania umowy sprzedaży nie będą znajdowały się w dyspozycji syndyka (brak możliwości dysponowania przez syndyka danym aktywem),

f) nazwa przedsiębiorstwa,

g) koncesje, licencje i zezwolenia,

h) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

i) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

j) tajemnice przedsiębiorstwa.

Wyłączenie ww. składników majątkowych ze sprzedaży w ramach ZCP jest uwarunkowane przepisami prawa upadłościowego znajdującymi zastosowanie w sprawie.

Dodać ponadto należy, że:

Mający podlegać nabyciu przez Wnioskodawcę zespół składników majątkowych nie obejmuje/nie będzie obejmował;

  • jakiegokolwiek personelu, w szczególności pracowników, współpracowników itd. B. sp. z o.o. w upadłości;
  • jakichkolwiek umów, kontraktów itd., których stroną jest B. sp. z o.o. w upadłości, w szczególności nie dojdzie do „przejęcia” kontrahentów owej spółki.

Po planowanym nabyciu zespołu składników majątkowych Wnioskodawca planuje wykorzystać jedynie niektóre z nich, tj. linię do produkcji energii elektrycznej oraz urządzenie technologiczne modułu ORC. Pozostałe składniki majątkowe (np. linia do produkcji desek podłogowych, nieruchomości itd.) Spółka zamierza sprzedać podmiotom trzecim.

Wnioskodawca wyjaśnia, że energię elektryczną produkowaną przy wykorzystaniu ww. linii będzie wykorzystywał przede wszystkim na potrzeby własnej działalności gospodarczej, przy czym nie wyklucza on w przyszłości - po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych wynikających z odrębnych przepisów, w tym zwłaszcza w zakresie prawa energetycznego - sprzedaży „nadwyżek” owej energii na rzecz podmiotów trzecich.

W ramach tzw. drobnego wyposażenia, o którym mowa powyżej, Spółka nie wyklucza pozostawienia/wykorzystania na potrzeby własnej działalności gospodarczej niektórych składników (np. szafek, stołu lub stołów itd.), natomiast te elementy wyposażenia, które będą zbędne dla Spółki zamierza ona od razu przeznaczyć na sprzedaż na rzecz podmiotów trzecich.

Przedsiębiorstwo B. sp. z o.o. w upadłości, obejmujące m.in. opisany powyżej zespół składników majątkowych mających podlegać sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy, nie jest prowadzone i nie będzie prowadzone na moment ww. sprzedaży.

Wyjaśnić trzeba, że B. sp. z o.o. w upadłości w okresie poprzedzającym jej postawienie w stan upadłości realizowała zadanie inwestycyjne polegające na budowie elektrociepłowni (obejmującej opisany powyżej zespół składników majątkowych podlegających przyszłej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy), które zostało (w ocenie B. sp. z o.o. w upadłości) zakończone, jednakże nie doszło do jego uruchomienia. Oznacza to, że B. sp. z o.o. nie prowadziła działalności gospodarczej w powyższym zakresie.

W dniu 29 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał - na wniosek syndyka działającego w imieniu B. sp. z o.o. w upadłości - interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego (znak: 0111-KDIB3-3.4012.262.2023.2.AW), w której organ ten uznał, że planowana sprzedaż zespołu składników majątkowych, o których mowa powyżej w niniejszym wniosku, nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W konsekwencji ww. organ uznał, że art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania do owej sprzedaży.

Ponadto, w ramach opisu przyszłego zdarzenia syndyk B. Sp. z o.o. w upadłości wskazał (w ramach wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przywołanej w poprzednim akapicie), że zespół składników majątkowych podlegających zbyciu:

a)„jest wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej - składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży stanowią całość majątku masy za wyjątkiem 2 ruchomości, które nie mają wpływu na zdolność do funkcjonowania jako całości i nie determinują jej prowadzenia w zakresie”;

b)„jest wyodrębniony na płaszczyźnie finansowej - na podstawie ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań do tej działalności jako samodzielnej jednostki generującej przychody i będzie stanowiło przyporządkowanie miejsca powstania kosztów (mpk)”,

c)„jest wyodrębniony na płaszczyźnie funkcjonalnej - ma potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy realizujący zadania gospodarcze, w zakresie o którym mowa powyżej, tj. wytwarzania ciepła, pelletu”.

Pytania

1)Czy sprzedaż zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, na rzecz Wnioskodawcy podlegać będzie wyłączeniu spod zakresu podatku VAT na mocy art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?

2)W razie negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 - czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie poszczególnych składników majątkowych, o ile ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT (innymi słowy: o ile ich sprzedaż nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT)?

Państwa stanowisko w sprawie

Na wstępie Wnioskodawca raz jeszcze nadmienia, że w dniu 29 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał - na wniosek syndyka działającego w imieniu B. sp. z o.o. w upadłości - interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego (znak: 0111-KDIB3-3.4012.262.2023.2.AW), w której organ ten uznał, że planowana sprzedaż zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego zawartego w niniejszym wniosku, nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w ww. interpretacji, co następuje:

„Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przedmiot planowanej Transakcji sprzedaży nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ w ramach Transakcji nie dojdzie do transferu przez Sprzedającego na Kupującego szeregu kluczowych składników niematerialnych i materialnych, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Sprzedającego (...)

Nie można więc zgodzić się z Państwa stanowiskiem, w myśl którego sprzedaż ww. składników jako przedsiębiorstwa albo ZCP nie podlega przepisom ustawy o VAT jako zbycie ZCP zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT”.

Wnioskodawca zaznacza, iż w pełni zgadza się z zacytowanym wyżej stanowiskiem Dyrektora KIS.

Stanowisko w zakresie pytania nr 1

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ze względu na to, że ustawa o VAT nie zawiera definicji legalnej pojęcia „przedsiębiorstwa” celem ustalenia jego desygnatu znaczeniowego zasadne jest - w drodze wykładni systemowej zewnętrznej - odwołanie się do definicji zawartej w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm., dalej jako: „Kodeks cywilny”).

Według wskazanego w poprzednim akapicie art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co istotne, odwoływanie się - w kontekście art. 6 pkt 1 ustawy o VAT - do definicji przedsiębiorstwa zawartej w przywołanym wyżej przepisie Kodeksu cywilnego jest powszechnie praktykowane w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz organów podatkowych (por np.: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 lipca 2023 r., sygn. akt I FSK 892/18; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 30 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1405/21; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 listopada 2023 r., znak: 0112-KDIL1-2.4012.383.2023.2.PM; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 sierpnia 2023 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.336.2023.2.AKA).

Natomiast według art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wypada podkreślić, iż art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi swoisty wyłom w systemie podatku VAT, a ściślej w jego podstawowych zasadach, tj. zasadzie powszechności opodatkowania oraz zasadzie zachowania warunków konkurencji. Dlatego też wykładnia ww. przepisu powinna być ścisła/rygorystyczna, w szczególności ów przepis nie może podlegać wykładni rozszerzającej. Kwestię tę akcentują w swoim orzecznictwie zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne (por np.: interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 9 marca 2022 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.38.2022.2.MŻ; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 lutego 2012 r., sygn. akt I FSK 683/11).

Przechodząc na grunt przedmiotowego zdarzenia przyszłego - zdaniem Wnioskodawcy - nie sposób uznać opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo w rozumieniu przywołanej powyżej regulacji art. 551 Kodeksu cywilnego. Otóż z owego zespołu składników majątkowych wyłączonych jest/będzie wiele elementów konstytuujących przedsiębiorstwo. Wystarczy wymienić tutaj m.in.:

  • nazwę przedsiębiorstwa,
  • wierzytelności i zobowiązania,
  • środki pieniężne,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • koncesje, licencje i zezwolenia,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

które nie zostaną zbyte na rzecz Spółki w ramach planowanej transakcji (zdarzenia przyszłego), lecz pozostaną przy sprzedawcy (B. sp. z o.o. w upadłości).

Ustosunkowując się natomiast do kwestii, czy planowana sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy przedmiotowego zespołu składników majątkowych stanowić będzie (bądź nie) zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczny staje się tutaj powrót do przywołanej powyżej definicji tego pojęcia zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

I tak, z powyższego przepisu wynika, że dla uznania składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezbędne jest, aby spełniały one łącznie następujące cechy:

1)składniki majątku winny stanowić „zespół” składników, a więc nie zbiór przypadkowych składników majątku, których wyłączną cechą wspólną jest własność/przynależność do podatnika/zbywcy, lecz konglomerat składników majątku pozostających ze sobą w związku funkcjonalnym;

2)ww. zespół składników winien być wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie organizacyjnie i finansowo, przy czym:

  • przez wyodrębnienie organizacyjne rozumieć trzeba, że ww. zespół ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, filia, oddział itp., co zasadniczo powinno znajdować odzwierciedlenie w statucie, regulaminie lub innym akcie o podobnym charakterze,
  • przez wyodrębnienie finansowe rozumieć trzeba stan, w którym możliwe jest - poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych - przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ww. zespołu;

3)ww. zespół składników majątku winien być przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)ww. zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania.

Przedstawiony w poprzednim akapicie sposób definiowania zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajduje potwierdzenie w ugruntowanej linii orzeczniczej organów podatkowych (por. m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 października 2014 r., znak: IPTPP2/443-784/14-2/IR; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 października 2014 r., znak: IBPB1/2/423-826/14/BG; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2022 r., znak: 0113-KDIPT1-2.4012.2.2022.1.PRP).

Przechodząc do kwestii wyodrębnienia organizacyjnego należy zwrócić uwagę, że w orzecznictwie organów podatkowych owo wyodrębnienie organizacyjne utożsamia się z nadaniem danemu zespołowi składników materialnych oraz niematerialnych odrębnego, samodzielnego statusu w strukturze przedsiębiorstwa podatnika jako oddziału, wydziału itp. Owo wyodrębnienie musi znajdować swoje odzwierciedlenie w dokumentach/aktach organizacyjnych podatnika - np. statucie, umowie spółki, regulaminie organizacyjnym itp.

Na powyższą okoliczność zwraca się istotną uwagę w orzecznictwie organów podatkowych. Tytułem przykładu:

1) w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 listopada 2023 r. (znak: 0114-KDIP1-1.4012.524.2023.3.ESZ), w której uznano, że nie następuje transfer/zbycie ZCP, ww. organ zwrócił m.in. uwagę, iż:

„Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze”.

2) w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 grudnia 2017 r. (znak: 0114-KDIP1-1.4012.558.2017.2.DG), w której uznano, że nie następuje transfer/zbycie ZCP, ww. organ zwrócił m.in. uwagę, iż:

„Opisany przedmiot transakcji nie będzie również stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Z wniosku nie wynika, aby Przedmiot Wkładu był wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Spółki na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze, a także nie stanowi on oddziału wyodrębnionego w KRS”.

Mając na względzie powyższe - wedle informacji pochodzących od syndyka B. sp. z o.o. w upadłości - upatruje on wydzielenia organizacyjnego w tym, że „składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży stanowią całość majątku masy za wyjątkiem 2 ruchomości, które nie mają wpływu na zdolność do funkcjonowania jako całości i nie determinują jej prowadzenia w zakresie”. Zdaniem Wnioskodawcy tego rodzaju „wydzielenie” nie odpowiada kryteriom wydzielenia organizacyjnego prezentowanego na gruncie art. 2 pkt 27e ustawy o VAT w judykaturze.

Niemniej, nawet gdyby przyjąć, iż w ramach zdarzenia przyszłego zespół składników majątkowych będzie „wyodrębniony organizacyjnie”, to - według Wnioskodawcy - niespełnione pozostają kryteria wyodrębnienia finansowego i funkcjonalnego, o czym mowa poniżej.

Kolejnym kryterium charakteryzującym zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) jest jego wyodrębnienie finansowe. W orzecznictwie organów podatkowych owo wyodrębnienie finansowe rozumie się jako sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ten też sposób zdaje się upatrywać wyodrębnienia finansowego syndyk B. sp. z o.o. w upadłości, wedle którego „podstawie ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów, kosztów oraz należności i zobowiązań do tej działalności jako samodzielnej jednostki generującej przychody i będzie stanowiło przyporządkowanie miejsca powstania kosztów (mpk)”. Jednakże, zdaniem Wnioskodawcy, nie sposób stwierdzić, iż w danym przypadku dochodzi do zbycia ZCP poprzestając tylko i wyłącznie na wspomnianej w poprzednim akapicie możliwości przyporządkowania przychodów i kosztów. Otóż, stwierdzono np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 lipca 2020 r. (znak: 0114-KDIP1-3.4012.202.2020.2.KK), w której uznano, że nie następuje transfer/zbycie ZCP:

„(...) Pod względem rachunkowym, system ewidencji księgowej umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych związanych bezpośrednio z każdym rodzajem działalności. Księgi podatkowe są prowadzone w sposób jednolity z uwzględnieniem całokształtu działalności przedsiębiorstwa, a wymagane prawem dokumenty sporządzane na podstawie danych z ksiąg (bilans, rachunek zysków i strat, deklaracje VAT, zeznania podatkowe w podatku dochodowym) uwzględniają wyłącznie całość działalności Wnioskodawcy.

W kwestii rachunkowości nie sporządza się dla poszczególnych rodzajów działalności osobnego bilansu ani rachunku zysków i strat, nie ustala się też osobnego wyniku finansowego. Nie jest zatem możliwe pełne zobrazowanie sytuacji finansowej każdego przedmiotu działalności ze względu na fakt, że część składowych (koszty, zobowiązania, a w szczególności te publicznoprawne) ma charakter ogólny, niedający się rozdzielić na wszystkie sektory działalności. Natomiast pod względem majątkowym, Wnioskodawca nie wydziela odrębnych budżetów ani odrębnych środków finansowych (kas, rachunków bankowych) dla każdego z segmentów działalności. Tym samym zarządzanie środkami pieniężnymi i płynnością finansową Wnioskodawcy odbywa się z poziomu całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca nie zbył należności i zobowiązań związanych z obydwoma rodzajami działalności (hurtowy handel mięsem i wędlinami, hurtowy handel artykułami budowlanymi)”.

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie finansowe wskazywane przez syndyka B. sp. z o.o. w upadłości nie odpowiada kryteriom wydzielenia finansowego prezentowanego na gruncie art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Ocenę tę wzmacnia okoliczność, iż jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego zawartym w niniejszym wniosku, w ramach planowanej transakcji zbycia (sprzedaży):

1)nie dojdzie do przekazania na rzecz Wnioskodawcy środków pieniężnych (tj. środków pieniężnych w gotówce);

2)nie dojdzie do przekazania na rzecz Wnioskodawcy środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym.

Dodatkowo podnieść należy, że dla zaistnienia wyodrębnienia finansowego niezbędne jest - na co zwraca się uwagę w orzecznictwie organów podatkowych - transfer wszystkich należności i zobowiązań związanych z (ewentualnym) ZCP.

Jak wskazano to:

1) w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2017 r. (znak: 0112-KDIL1-1.4012.394.2017.2.OA), w której uznano, że nie następuje transfer/zbycie ZCP:

„Należy w tym miejscu zaznaczyć, że konsekwencją finansowego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do niej wszelkich zobowiązań związanych z jej działalnością. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane. Jeżeli nie nastąpi przejęcie zobowiązań przez nabywcę, wówczas nie można mówić o zbyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa”;

2) w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 sierpnia 2017 r. (znak: 0115-KDIT1-2.4012.437.2017.1.AW):

„Konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku, wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione także wszystkie zobowiązania wcześniej jej przypisane”.

Podobnie m.in.: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 października 2023 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.456.2023.1.ASK.

W kontekście powyższych wymogów dotyczących transferu należności oraz zobowiązań podkreślić trzeba, że w ramach planowanej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy zespołu składników majątkowych, o którym mowa w niniejszym wniosku (vide: opis zdarzenia przyszłego), nie dojdzie do transferu jakichkolwiek wierzytelności i zobowiązań z nimi związanych, w szczególności:

  • nie dojdzie do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy zobowiązań wobec innych podmiotów;
  • nie dojdzie do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy wierzytelności.;
  • nie dojdzie do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy zobowiązań publicznoprawnych związanych z ww. zespołem składników majątkowych.

Kolejnym kryterium charakteryzującym ZCP jest jego zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze.

Powyższe kryterium rozpatrywać można w dwóch aspektach - mianowicie jako wymóg:

  • kontynuacji przez nabywcę (tutaj: Wnioskodawcę) działalności gospodarczej zbywcy (tutaj: B. sp. z o.o. w upadłości) w zakresie/przy wykorzystaniu zbywanego zespołu składników majątkowych oraz
  • możliwość („zdolność”) tworzącego ZCP zespołu składników materialnych i niematerialnych do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze.

W kontekście pierwszego z ww. aspektów należy przede wszystkim zauważyć, że zespół składników majątkowych, który ma zostać sprzedany na rzecz Wnioskodawcy, nie był dotychczas wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wedle uzyskanych od syndyka B. sp. z o.o. w upadłości informacji (ujętych także w niniejszym wniosku w ramach opisu zdarzenia przyszłego) B. sp. z o.o. w upadłości w okresie poprzedzającym jej postawienie w stan upadłości realizowała zadanie inwestycyjne polegające na budowie elektrociepłowni (obejmującej opisany powyżej zespół składników majątkowych podlegających przyszłej sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy), które zostało (w ocenie B. sp. z o.o. w upadłości) zakończone, jednakże nie doszło do jego uruchomienia. Oznacza to, że B. sp. z o.o. nie prowadziła działalności gospodarczej w powyższym zakresie.

Zdaniem Wnioskodawcy nie sposób więc twierdzić, iż Wnioskodawca - po nabyciu ww. zespołu składników majątkowych - będzie kontynuował przy ich wykorzystaniu działalność gospodarczą sprzedawcy, tj. B. sp. z o.o. w upadłości, skoro ów sprzedawca w ogóle tej działalności faktycznie nie rozpoczął. Nie można bowiem kontynuować czegoś, co jeszcze nie zaistniało (nie miało miejsca, nie nastąpiło).

Z kolei, jak wskazano to chociażby w:

1)wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 2 października 2019 r. (sygn. akt I SA/Bk 320/19): „Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 u.p.t.u., ma zatem miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi co do zasady na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Kontynuacja działalności przez nabywcę jest warunkiem wyłączenia spod działania ustawy zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części”;

2)wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 30 marca 2021 r. (sygn. akt I SA/Po 515/20): „Słusznie zatem organ podkreślił, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 u.p.t.u., ma miejsce wówczas, gdy cały majątek przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część przechodzi co do zasady na własność nabywcy, który kontynuuje działalność gospodarczą zbywcy. Kontynuacja działalności przez nabywcę jest warunkiem wyłączenia spod działania ustawy zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części”;

3)interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 lutego 2022 r. (znak: 0112-KDIL3.4012.469.2021.1.MBN): „Podkreślić raz jeszcze należy, że warunkiem wyłączenia spod działania ustawy zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części jest kontynuacja działalności przez nabywcę”.

Konkludując, nie sposób - zdaniem Wnioskodawcy - twierdzić, że przedmiotowy zespół składników majątkowych spełnia/spełniać będzie kryterium zdolności do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze w przedstawionym powyżej aspekcie kontynuacji działalności gospodarczej zbywcy (tutaj: B. sp. z o.o. w upadłości).

Niezasadne byłoby także uznanie, że ww. zespół posiada/będzie posiadać możliwość („zdolność”) do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze.

W wyroku TSUE z 10 listopada 2011 r. w sprawie Schriever (sygn. C-444/10) wskazano, że wyłączenie spod opodatkowania podatkiem VAT dotyczy sytuacji, w której całość przekazanych składników pozwala na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Podobny pogląd wyrażony został przez Rzecznika Generalnego w opinii z 26 września 2002 r. w związku ze sprawą Zita Modes Sarl, gdzie stwierdził on, że pojęcie części całości aktywów odnosi się nie do jednego lub większej ilości elementów, lecz do takiego ich połączenia, które jest wystarczające dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Według Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie nie sposób wyobrazić sobie samodzielne funkcjonowanie podlegającego planowanej sprzedaży zespołu składników majątkowych chociażby przez wzgląd na następujące okoliczności:

  • składniki te nie obejmują struktur zarządczych, w tym personelu mogącego samodzielnie zdobywać nowych klientów, zaciągać zobowiązania itd.
  • składniki te nie obejmują w ogóle personelu (pracowników), którzy są immanentną częścią każdego przedsiębiorstwa bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
  • składniki te nie obejmują umów, które pozwoliłby na podjęcie działalności planowanej, lecz nie rozpoczętej przez B. sp. z o.o. w upadłości;
  • sprzedaż nie obejmuje przekazania Wnioskodawcy kontaktów biznesowych, bazy klientów, dostawców itd.

Zdaniem Wnioskodawcy dopiero włączenie transferowanych składników majątkowych do prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa posiadającego odpowiednie działy - np. administracyjny, personalny księgowy, bądź korzystającego z odpowiedniego wsparcia w tym zakresie podmiotów trzecich, oraz posiadającego odpowiedni personel i struktury zarządcze, pozwoliłoby na realizację określonych celów gospodarczych. Innymi słowy, według Spółki, zespół składników majątkowych podlegający planowanej sprzedaży przez B. sp. z o.o. w upadłości, dopiero po ich „wdrożeniu” w ramy organizacyjne, zarządcze i finansowe przedsiębiorstwa Spółki, będzie zdatny do podjąć realizację określonych zadań gospodarczych.

W kontekście wspomnianego powyżej braku transferu pracowników jako okoliczności wykluczającej możliwość uznania, iż następuje zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa warto przywołać tutaj chociażby:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 maja 2021 r. (sygn. akt I FSK 300/20): „(...) jak słusznie zauważył Sąd pierwszej instancji, w przedmiotowej sprawie nie doszło do przejścia pracowników w związku z zawartą umową, gdyż osoby konieczne do prowadzenia działalności były już wcześniej zatrudnione w nabywającej spółce. Na zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących zorganizowana część przedsiębiorstwa powinny się składać bowiem aktywa trwale i obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2023 r. (znak: 0112-KDIL3.4012.360.2023.2.MBN): „Natomiast o braku wyodrębnienia funkcjonalnego świadczy fakt, że przedmiot transakcji nie obejmuje w ogóle personelu, więc samodzielne prowadzenie działań gospodarczych możliwe będzie dopiero po zapewnieniu personelu przez Spółkę. W ramach planowanej transakcji Spółka wejdzie w posiadanie (...), jak i trzech maszyn krawieckich, hafciarki, materiałów do produkcji towarów, dodatków krawieckich oraz dwóch laptopów, ale przedmiot transakcji nie obejmuje personelu, który musi obsługiwać te składniki, aby przedsiębiorstwo mogło faktycznie funkcjonować. W opisanej przez Pana sytuacji, w celu prowadzenia działalności gospodarczej Spółka będzie zmuszona podjąć szereg czynności, takich jak m.in. przeprowadzenie rekrutacji pracowników. Zatem, sytuacja ta wyklucza możliwość stwierdzenia, że przenoszony majątek umożliwi kontynuację działalności prowadzonej dotychczas przez Pana, wyłącznie przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem sprzedaży. Tym samym, należy uznać, że Spółka nie będzie miała faktycznej możliwości prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie, wyłącznie w oparciu o nabyte składniki, bez konieczności angażowania dodatkowych składników lub podejmowania dodatkowych działań”.

Mając na względzie powyższe Wnioskodawca uważa, że nie można uznać - w ramach opisanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego - że przedmiotowy zespół składników majątkowych (vide: opis zdarzenia przyszłego) będzie zdolny do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, a więc że jest to zespół wyodrębniony funkcjonalnie, mogący stanowić niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż zespołu składników majątkowych, o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego na jego (tj. Wnioskodawcy) rzecz nie będzie podlegać wyłączeniu spod zakresu podatku VAT na mocy art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, gdyż ww. zespół nie stanowi (nie będzie stanowił) przedsiębiorstwa, ani też zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2

W sytuacji, gdy planowana sprzedaż przedmiotowego zespołu składników majątkowych nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, oznaczać będzie to, że poszczególne składniki majątkowe wchodzące „w skład” ww. zespołu stanowić będą odrębne przedmioty sprzedaży w tym znaczeniu, że względem każdego z nich sprzedawca obowiązany będzie zastosować właściwą stawkę podatku VAT albo zwolnienie od podatku VAT, o ile spełnione będą ku temu przesłanki wynikające z obowiązujących przepisów prawa.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów/usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jeżeli zatem sprzedaż poszczególnych składników majątkowych nabytych przez Spółkę w ramach planowanej transakcji (zdarzenia przyszłego) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki, zaś składniki te zostaną wykorzystane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która w całości jest działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, to uznać należy - zdaniem Wnioskodawcy - że przysługiwać będzie mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. składnikami.

Co oczywiste, jeżeli sprzedaż na rzecz Spółki danego składnika majątkowego podlegać będzie zwolnieniu od podatku VAT, to - zdaniem Wnioskodawcy - nie będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno w sytuacji, gdy:

  • sprzedawca (B. sp. z o.o. w upadłości) prawidłowo zastosuje zwolnienie od podatku i nie naliczy podatku VAT w treści wystawianej faktury - w tym wariancie w ogóle nie zostanie bowiem wykazany podatek VAT od sprzedaży danego składnika majątkowego;
  • sprzedawca (B. sp. z o.o. w upadłości) niezasadnie poddałby opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż danego składnika majątkowego, podczas gdy obowiązany był (byłby) zastosować zwolnienie od podatku - w tym wariancie prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie przysługiwać Spółce z uwagi na wyłączenie przewidziane mocą art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT.

Na zakończenie zaznaczyć należy, że Wnioskodawca:

1)nie czyni przedmiotem niniejszego wniosku kwestii czy - po uprzednim rozstrzygnięciu zagadnienia stanowiącego przedmiot pytania nr 1 - planowana sprzedaż składników majątkowych przez B. sp. z o.o. w upadłości na rzecz Spółki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też zwolnieniu od tego podatku - Spółka ma świadomość, iż zagadnienie to wymagałoby opisu i analizy poszczególnych składników majątkowych w odniesieniu do stosownych przepisów ustawy o VAT;

2)nie czyni przedmiotem niniejszego wniosku kwestii - po uprzednim rozstrzygnięciu zagadnienia stanowiącego przedmiot pytania nr 1 - wysokości stawki (stawek) podatku VAT podlegającej zastosowaniu względem poszczególnych składników majątkowych zbywanych w ramach planowanej transakcji przez B. sp. z o.o. w upadłości, gdyż jest to zagadnienie niemogące w ogóle stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (owo zagadnienie podlega rozstrzyganiu w ramach instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w zakresie:

  • uznania, że sprzedaż zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, na rzecz Wnioskodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu spod zakresu podatku VAT na mocy art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (pytanie nr 1),
  • prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego w tytułu nabycia poszczególnych składników majątkowych, w sytuacji, gdy ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT (pytanie nr 2).

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na to, że oświadczyliście Państwo, iż przedmiotem niniejszego wniosku w sytuacji, gdy Organ uzna, co ma miejsce w niniejszej sprawie, że nie będzie tu miało zastosowania wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy przy sprzedaży zespołu składników majątkowych, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego, nie jest ani kwestia ustalenia, czy sprzedaż tych składników majątkowych przez B. sp. z o.o. w upadłości na rzecz Spółki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też zwolnieniu od tego podatku, ani kwestia wysokości stawki (stawek) podatku VAT jakie mają być zastosowane względem poszczególnych składników majątkowych zbywanych w ramach planowanej transakcji przez B. sp. z o.o. w upadłości, nie zajmowałem stanowiska w ww. kwestiach, gdyż nie były przedmiotem zapytania.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00