Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.122.2024.3.MJ

Stawka ryczałtu dla świadczeń polegających na wykonywaniu elementów stalowych i ich montażu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 kwietnia 2024 r. (wpływ 9 kwietnia 2024 r.) oraz pismem z 9 kwietnia 2024 r (wpływ 6 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca swoje przychody i koszty dla celów podatku dochodowego ewidencjonuje w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Dotychczas wnioskodawca opodatkowywał swoją działalność gospodarczą podatkiem liniowym (w myśl art. 30c ustawy o PIT).

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy wg kodów PKD ujętych w CEIDG jest:

25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych,

25.61.Z Obróbka metali i nakładanie powłok na metale.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm., dalej: „Ustawa”), polegającą na wykonywaniu elementów stalowych, w tym bram, balustrad balkonowych i schodowych, ogrodzeń. Usługi te Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klientów z materiałów przez niego uprzednio zamówionych.

W praktyce po otrzymaniu zlecenia od kontrahenta Wnioskodawca zamawia towar (surowiec), następnie odpowiednio go przygotowuje - w zależności od charakteru zlecenia: tnie, obrabia, przekazuje do podwykonawcy w celu ocynkowania bądź malowania proszkowego. Końcowym etapem tej usługi jest montaż przygotowanego towaru u zamawiającego.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje m.in. następujące świadczenia:

-kompleksowa dostawa i montaż balustrad i pochwytów,

-kompleksowa dostawa i montaż balustrad na rampie zjazdowej oraz zejściu do garażu podziemnego, dostawa i montaż poręczy przy zewnętrznym zejściu do garażu,

-kompleksowy montaż pergoli,

-kompleksowy montaż i pochwytów przy schodach terenowych i ramach, murkach ogródków i zejściu do garażu,

-kompleksowe wykonanie i montaż balustrad klatek schodowych,

-kompleksowe wykonanie i montaż drabin stalowych lub aluminiowych ppoż. wraz z obudowami.

W zakresie klasyfikacji PKWiU Wnioskodawca klasyfikuje swoją działalność następująco:

-PKWiU 43.99.50.0 – Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych

-PKWiU 26.62.20.0 – pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-PKWiU 25.61.22.0 – pozostałe usługi powierzchniowej obróbki metali,

-PKWiU 25.11.23.0 – pozostałe konstrukcje i ich części: płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium.

Wnioskodawca spełnia ustawowe przesłanki do wyboru opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i chciałby zastosować stawkę 5,5% ryczałtu do opisanych wyżej usług.

W piśmie z 9 kwietnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu organu pytania:

1)Od kiedy opodatkowuje (zamierza) Pan opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź: Wnioskodawca opodatkowuje przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od stycznia 2024 r.

2)Czy złoży (złożył) Pan w terminie, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.), właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca złożył w terminie (15 lutego 2024 r.) właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

3)Czy do wykonywanej przez Pana działalności mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Nie, do wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

4)czy w odniesieniu do Pana zachowane są (będą) warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak, w odniesieniu do Wnioskodawcy zachowane są (i będą) warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

5)Czy prowadzi Pan (będzie Pan prowadził) ewidencję przychodów, w której jest Pan w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli taka sytuacja wystąpi?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli taka sytuacja wystąpi.

6)Należy szczegółowo opisać świadczenia stanowiące przedmiot wniosku. W odniesieniu do każdego świadczenia mającego stanowić przedmiot wniosku należy wskazać:

a)Czy świadczenie jest wykonywane w ramach Pana działalności usługowej czy też w działalności wytwórczej w rozumieniu przepisówustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

W treści wniosku w pozycji 61 „Opis stanu faktycznego (stanów faktycznych), zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych)” wskazał Pan, że: „Wnioskodawca prowadzi działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm., dalej: »Ustawa«)”.

Z kolei w pozycji 76 wniosku „Stanowisko wnioskodawcy przyporządkowane do pytania (…)” podał Pan: „Biorąc pod uwagę charakter świadczonych przez Wnioskodawcę usług, należy uznać, że spełniają one przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy, a w konsekwencji znajdzie do nich zastosowanie stawka 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a tej Ustawy”.

Powyższe informacje dotyczące charakteru prowadzonej przez Pana działalności nie są spójne.

Odpowiedź: Świadczenie Wnioskodawcy jest wykonywane w ramach działalności wytwórczej w rozumieniu przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

b)Jak jest sklasyfikowane świadczenie według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką)?

Należy zauważyć, że w treści wniosku wymienił Pan grupowania PKWiU mające zastosowanie w Pana działalności, nie podał natomiast klasyfikacji według PKWiU dla poszczególnych świadczeń, mających być przedmiotem wniosku.

Odpowiedź: Poniżej Wnioskodawca przedstawia klasyfikację dla przykładowych świadczeń podanych we wniosku:

-kompleksowa dostawa i montaż balustrad i pochwytów – PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-kompleksowa dostawa i montaż balustrad na rampie zjazdowej oraz zejściu do garażu podziemnego, dostawa i montaż poręczy przy zewnętrznym zejściu do garażu – PKWiU 26.62.20 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-kompleksowy montaż pergoli – PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-kompleksowy montaż pochwytów przy schodach terenowych i ramach, murkach ogródków i zejściu do garażu – PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-kompleksowe wykonanie i montaż balustrad klatek schodowych – PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,

-kompleksowe wykonanie i montaż drabin stalowych lub aluminiowych ppoż. wraz z obudowami – PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych.

c)Z jakich elementów i czynności świadczenie się składa, co jest jego efektem? Należy szczegółowo opisać.

Odpowiedź: Każde świadczenie Wnioskodawcy opisane we wniosku składa się z następujących elementów i czynności:

Wnioskodawca otrzymuje zlecenia od klienta, w którym wskazuje on zapotrzebowanie na konkretną konstrukcję stalową,

Wnioskodawca zamawia towar (surowiec) z hurtowni materiałów stalowych, w ilości odpowiadającej zleconym pracom,

po odbiorze towaru Wnioskodawca odpowiednio go przygotowuje. W zależności od charakteru zlecenia: tnie, obrabia, przekazuje do podwykonawcy w celu ocynkowania bądź malowania proszkowego. Efektem tych działań są elementy stalowe gotowe do zamontowania na nieruchomości klienta,

po wykonaniu gotowego elementu stalowego Wnioskodawca przyjeżdża do klienta i montuje go na nieruchomości wskazanej przez klienta,

po wykonaniu prac strony dokonują rozliczeń.

Powyższy schemat ma zastosowanie do każdego świadczenia wymienionego w odpowiedzi na pytanie wskazanym w lit. b. Innymi słowy, efektem świadczenia jest wykonanie od podstaw elementu stalowego i jego późniejszy montaż na nieruchomości zamawiającego.

d)Czy świadczenie obejmuje dostawę towaru/wyrobu? Jeżeli tak, jaki jest to towar/wyrób? Czy jest to towar/wyrób zakupiony przez Wnioskodawcę, wytworzony przez niego, powierzony przez inny podmiot?

Odpowiedź: Jak wskazano we wniosku, świadczenie Wnioskodawcy obejmuje dostawę towaru/wyrobu w postaci elementu stalowego (np. balustrady, pochwytu). Jest to towar/wyrób wytworzony przez Wnioskodawcę z materiału nabytego na własny rachunek.

e)Na czyją rzecz świadczenie jest wykonywane?

Odpowiedź: Świadczenie jest wykonywane na rzecz osób fizycznych będących konsumentami oraz na rzecz przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w różnych formach.

f)Czy świadczenie obejmuje montaż, jeżeli tak czy montaż dotyczy obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

Odpowiedź: Tak, świadczenie obejmuje montaż, który dotyczy obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).

Pytanie

Czy do świadczenia usług opisanych w niniejszym wniosku Wnioskodawca może zastosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że stawką właściwą dla opisanych we wniosku usług jest stawka 5,5% ryczałtu.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 Ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: - 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z art. 4 ust.1 pkt 1 Ustawy, przez działalność usługowa należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z kolei zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy przez działalność wytwórczą należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika;

Ponieważ treść Ustawy nie zawiera definicji "wytwarzania", należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą "wytwarzać" to min. <zrobić, wyprodukować coś> (Słownik języka polskiego PWN, www.sjp.pwn.pl).

O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Wyrób ten ma być nowy.

Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik "nowy" m.in. jako "niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony". Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś) (A.

Bartosiewicz, R. Kubacki. Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lex 8474).

Biorąc pod uwagę charakter świadczonych przez Wnioskodawcę usług, należy uznać, że spełniają one przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy, a w konsekwencji znajdzie do nich zastosowanie stawka 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a tej Ustawy.

Podobne stanowisko w zakresie podobnych usług wyraził tut. Organ w treści interpretacji indywidualnej z dnia 31.03.2023 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.22.2023.2.PSZ:

„Z informacji przedstawionych we wniosku i doprecyzowanych w uzupełnieniach wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą sklasyfikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 25.11.23.0 (pozostałe konstrukcje i ich części: płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium). Wykonuje Pan bramy, balustrady balkonowe i schodowe, ogrodzenia, płoty, wiaty gospodarcze oraz inne konstrukcje stalowe. Wszystkie wyżej wymienione rzeczy wykonuje Pan na indywidualne zamówienie deweloperów z materiałów zakupionych przez Pana. Zamawia Pan towar, który następnie Pan tnie, obrabia, często przekazuje do podwykonawcy w celu ocynkowania bądź malowania proszkowego. Końcowym etapem Pana pracy jest montaż u Zleceniodawcy.

Na podstawie powyższego opisu stwierdzam, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza, polegająca na wykonywaniu bram, balustrad balkonowych i schodowych, ogrodzeń, płotów, wiat gospodarczych oraz innych konstrukcji stalowych z zakupionego przez Pana materiału na indywidualne zamówienia deweloperów spełnia przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i znajdzie zastosowanie stawka 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast pojęcie „pozarolniczej działalności gospodarczej” zostało wyjaśnione w art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ww. ustawy:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. – 7. (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Jak stanowi art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług pod pojęciem usług należy rozumieć:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Natomiast wyroby w myśl PKWiU to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie.

Na mocy art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez działalność wytwórczą należy rozumieć działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Zgodnie ze wskazaniem A. Bartosiewicza, R. Kubackiego zawartym w Komentarzu do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: „W myśl Słownika języka polskiego «wyrób» to «przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu» (http://sjp.pwn.pl). Natomiast określenie «wyrobić» (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co «produkować coś». Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone, bądź wyprodukowane.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają definicji wytwarzania (w wyniku czego mają powstawać nowe wyroby).

Zgodnie z definicją słownikową «wytwarzać» to «produkować coś, tworząc wydzielać coś, powodować powstanie czegoś». O zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych, czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu.

Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik «nowy» m.in. jako «niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony». Uznać zatem należy, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, zaś powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś).” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Lex 8474).

W przedstawionym opisie sprawy wskazano, że:

• Prowadzi Pan działalność gospodarcząpolegającą na wykonywaniu elementów stalowych, w tym bram, balustrad balkonowych i schodowych, ogrodzeń.

·Świadczenia wymienione we wniosku obejmują kompleksową dostawę i montaż balustrad i pochwytów, kompleksową dostawę i montaż balustrad na rampie zjazdowej oraz zejściu do garażu podziemnego, dostawę i montaż poręczy przy zewnętrznym zejściu do garażu, kompleksowy montaż pergoli, kompleksowy montaż pochwytów przy schodach terenowych i ramach, murkach ogródków i zejściu do garażu, kompleksowe wykonanie i montaż balustrad klatek schodowych, kompleksowe wykonanie i montaż drabin stalowych lub aluminiowych ppoż. wraz z obudowami oraz są klasyfikowane przez Pana w grupowaniu PKWiU 26.62.20.0 pozostałe usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych.

·Efektem Pana świadczenia jest wykonanie od podstaw elementu stalowego i jego późniejszy montaż na nieruchomości zamawiającego. Pana świadczenie obejmują dostawę towaru/wyrobu w postaci elementu stalowego (np. balustrady, pochwytu). Jest to towar/wyrób wytworzony przez Pana z materiału nabytego na własny rachunek.

·Świadczenia wykonywane są przez Pana w ramach działalności wytwórczej w rozumieniu przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

·Złożył Pan w terminie (15 lutego 2024 r.) właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w odniesieniu do Pana zachowane są (i będą) warunki określone w art. 6 ust. 4 tej ustawy.

·Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami, jeżeli taka sytuacja wystąpi.

Jak wyjaśniono wyżej, przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, o ile dany rodzaj działalności nie jest objęty innymi stawkami przewidzianymi w art. 12 omawianej ustawy podatkowej.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz treść wniosku, należy stwierdzić, że do wymienionych we wniosku świadczeń w ramach działalności wytwórczej może Pan zastosować5,5% stawkę podatku od uzyskanych przychodów, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00