Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 14-07-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 14-07-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-28

Ile wynosi płaca minimalna od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca 2024 r. ponownie wzrosła stawka miesięcznego wynagrodzenia minimalnego – z 4242 zł do 4300 zł. Oznacza to również wzrost innych należności i świadczeń, których obliczanie opiera się na płacy minimalnej. Ostatnie wynagrodzenie w wysokości 4242 zł przysługiwało za czerwiec 2024 r.

  1. Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 lipca 2024 r. wynosi 4300 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 28,10 zł brutto. 

  2. Wynagrodzenie pracownika może stanowić suma różnych pozycji, np. zasadnicze, premie, dodatki, prowizje, nagrody.

  3. Do wysokości wynagrodzenia minimalnego nie należy wliczać wartości tzw. świadczeń pozapłacowych, czyli wszelkich dodatkowych benefitów.

Gwarantowana minimalna płaca 

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określa Rada Ministrów w rozporządzeniu na każdy rok kalendarzowy. Kwota minimalnego wynagrodzenia to najmniejsze wynagrodzenie przysługujące każdemu pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, osobistego zaszeregowania, stażu pracy, a także składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy. 

Druga podwyżka wynagrodzenia minimalnego w 2024 r. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00