Wsparcie dla firm zatrudniających żołnierzy WOT - ulga podatkowa i świadczenie początkowe
Sejm przyjął 1 października 2024 r. ustawę dotyczącą wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Firma, która zatrudnia żołnierza Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy będzie mogła skorzystać z nowej ulgi podatkowej składając zeznanie za 2025 rok. Maksymalna wysokość ulgi wyniesie 24 tys. zl, jeżeli żołnierz pełni służbę co najmniej od 5 lat. Nowelizacja przewiduje również zastąpienie odprawy świadczeniem początkowym, które wypłaci jednostka wojskowa.
żołnierz WOT, ulga podatkowa
Nowa ulga w zeznaniu podatkowym
Nowelizacja zakłada że przedsiębiorca, który zatrudnia żołnierzy Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga podatkowa będzie obowiązywała na każdego zatrudnionego żołnierza OT lub AR. Jej wysokość uzależniona będzie od okresu zatrudnienia żołnierzy. Jeżeli żołnierz pełni nieprzerwanie co najmniej przez 1 rok służbę, to pracodawca będzie mógł odliczyć 12 tys. zł od podstawy opodatkowania. Wysokość ulgi rośnie z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza. Maksymalna ulga wyniesie 24 tys. zł, jeżeli staż służby to co najmniej 5 lat.
W trakcie prac sejmowych doprecyzowano, że stan zatrudnienia żołnierza określany będzie określany na 31 grudnia roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia żołnierza w tym roku.
Z ulgi będzie można skorzystać składając zeznanie roczne. Trzeba wówczas będzie podać PESEL żołnierzy, liczbę miesięcy i lat nieprzerwanej służby w terytorialnej służbie wojskowej oraz informacje, czy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą lub zatrudnia co najmniej 5 pracowników. Na żądanie organów podatkowych podatnik będzie przedstawiał zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.
Z ulgi skorzystają zarówno przedsiębiorcy będący podatnikami PIT opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym, a także podatnikami CIT.
Świadczenie początkowe zamiast odprawy
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego ma być wypłacane przez jednostkę wojskową świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
Świadczenie początkowe będzie wypłacane przez jednostkę wojskową w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Odciąży to pracodawców, którzy nie będą musieli wypłacać odprawy, a później ubiegać się o jej refundację. Świadczenie będzie przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
Świadczenie początkowe będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym że przepisy przewidujące ulgę podatkową będą stosowane w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych począwszy od 2025 roku.
www.sejm.gov.pl
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Przeczytaj więcej na ten temat : Nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej >>>