Sprawy sądowe z ZUS: najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego w 2024 r.
Wybraliśmy 10 najistotniejszych naszym zdaniem wyroków i postanowień dla płatników i ubezpieczonych. SN rozstrzygnął w nich m.in. o pracy zdalnej oraz o możliwości kontroli zwolnień lekarskich za granicą
1. Praca z zagranicy nie zawsze będzie pracą zdalną i doprowadzi do powstania obowiązku ubezpieczeniowego (wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 2024 r., sygn. akt I USKP 39/24).
Praca z zagranicy, której efekty są jedynie wysyłane do Polski, to nie praca zdalna i nie powoduje obowiązku objęcia polskimi ubezpieczeniami. Będzie tak m.in. wtedy, gdy polski podmiot zatrudniający otrzymuje wyłącznie rezultaty pracy wykonanej za granicą, czyli jej gotowy produkt, i jednocześnie osoba zatrudniona przebywa za granicą z własnej inicjatywy, a nie w ramach delegowania. Taki mechanizm nie pozwoli zakwalifikować trybu pracy jako pracy zdalnej w rozumieniu przepisów. Brak będzie bowiem niezbędnych cech wykonywania pracy z jednego państwa (miejsca zamieszkania czy pobytu czasowego) poprzez cyfrowe połączenie z pracodawcą i jej świadczenie w czasie rzeczywistym na rzecz pracodawcy. To zaś z kolei poskutkuje niepodleganiem polskim ubezpieczeniom.