W jakiej formie wystawić fakturę korygującą, gdy klient wyraził zgodę na KSeF?
Fakt, że klient wyraził zgodę na otrzymywanie faktur ustrukturyzowany za pośrednictwem KSeF przed 1 lutego 2026 r., nie oznacza, iż każda faktura korygująca musi być dostarczona w tej formie. Dotyczy to tylko przypadków, gdy faktura pierwotna była wystawiona w formie ustrukturyzowanej i przesłana do KSeF. Takie stanowisko zajął resort finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2024 roku.
Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły tego, czy w przypadku wyrażenia akceptacji przez odbiorcę na otrzymywanie faktur/faktur korygujących poprzez KSeF, nie ma on obowiązku wystawiania wszystkich faktur/faktur korygujących poprzez KSeF, tj. czy ma możliwość wyboru, które faktury będą wystawiane poprzez KSeF a które zostaną wystawione poza systemem.
Obecnie w związku z fakultatywnym korzystaniem z KSeF, istnieje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji. Podatnicy mają możliwość wystawiania faktur w formie:
a) papierowej,
b) elektronicznej,
c) ustrukturyzowanej za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Przy czym, otrzymywanie obecnie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF wymaga akceptacji odbiorcy takiej faktury. Natomiast dla wystawienia faktury w KSeF nie jest konieczna zgoda odbiorcy.
Przepisy ustawy o VAT nie wskazują na obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF, w przypadku, gdy odbiorca faktur wyrazi zgodę na otrzymywanie faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Wskazują jedynie na sposób postępowania, w przypadku braku akceptacji odbiorcy na otrzymywanie faktur przy użyciu KSeF. W sytuacji gdy odbiorca faktury ustrukturyzowanej nie wyrazi zgody na jej otrzymanie przy użyciu KSeF, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej w systemie, a wystawioną w ten sposób fakturę/fakturę korygującą będzie zobowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony sposób – poza KSeF.
W okresie, gdy KSeF nie ma charakteru obowiązkowego, w przypadku wyrażenia akceptacji przez odbiorcę na otrzymywanie faktur/faktur korygujących poprzez KSeF, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku wystawiania wszystkich faktur/faktur korygujących poprzez KSeF, tj. będzie miał możliwość wyboru, które faktury/faktury korygujące będą wystawiane poprzez KSeF a które zostaną wystawione poza KSeF w formie papierowej/elektronicznej. Przy czym, podkreślić należy, że – stosownie do art. 106j ust. 4 ustawy – faktura ustrukturyzowana (wystawiona za pośrednictwem KSeF) może być korygowana jedynie w postaci faktury ustrukturyzowanej, również wystawionej za pośrednictwem KSeF.