Ministerstwo Finansów ostrzega: oszuści podszywają się pod GIIF
Resort finansów informuje o nasilających się próbach wyłudzeń, w których oszuści podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Fałszywe e-maile i telefony mają na celu m.in. wyłudzenie opłat za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy, wymuszenie inwestycji lub zapłatę podatków od nieistniejących kryptowalut. Oszuści oferują również fikcyjne zwroty środków „na zlecenie GIIF”. Ministerstwo apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i niepodejmowanie działań na podstawie takich kontaktów.
Oszuści powołujący się na działania GIIF próbują m. in. wyłudzać opłaty za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy (tzw. Anti-Money Laundering clearance fee). Proponują też rzekome zwroty kryptowalut, zgromadzonych na platformach inwestycyjnych. Żądają przelania środków pieniężnych jako warunku koniecznego do przeprowadzenia rzekomej weryfikacji zgodności z Dyrektywą (UE) 2015/849.
Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości z podejrzanych adresów e-mail, m.in. domen podszywających się pod oficjalne instytucje finansowe. Kontaktują się również telefoniczne próbując wymuszać inwestowanie lub zapłatę podatków od rzekomo zgromadzonych kryptowalut.
Jak działa GIIF
Resort finansów przypomina, że GIIF działa na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa AML). Jego zadania dotyczą m.in. monitorowania podejrzanych transakcji i współpracy z instytucjami państwowymi, jednak nie obejmują usług komercyjnych, weryfikacji finansów ani pobierania opłat od obywateli.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej:
- nie pobiera żadnych opłat za ochronę przed praniem pieniędzy,
- nie oferuje wsparcia w wypłatach kryptowalut ani nie zleca tego typu działań podmiotom prywatnym,
- nie weryfikuje instrumentów finansowych za pośrednictwem kantorów kryptowalut ani nie nadaje „licencji osoby zaufanej do handlu kryptowalutami”,
- nie kontaktuje się z prośbą o korektę danych poprzez formularze internetowe ani załączniki wysyłane w wiadomościach e-mail. W przypadku kontaktu ze strony przedstawicieli GIIF, kontakt następuje do wyznaczonego pracownika odpowiedzialnego za realizacje obowiązków wynikający z ustawy AML i zawsze z domeny „mf.gov.pl”,
- nie prosi o przelewanie środków na jakiekolwiek rachunki techniczne lub inne rachunki wskazane telefonicznie lub mailowo,
- nie prowadzi działalności weryfikacyjnej, której celem jest rzekomo odblokowanie środków z giełd kryptowalut lub kont inwestycyjnych.
Co robić w przypadku próby oszustwa?
MF zwraca uwagę, aby nigdy nie podawać nikomu poufnych informacji, w tym danych objętych tajemnicą bankową, ani nie przekazywać środków finansowych, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS.
W przypadku podejrzenia próby oszustwa, należy zgłosić incydent poprzez platformę CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Komunikat MF "Uwaga: oszuści podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej" - opubl. 6 czerwca 2025 r.