Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 15666 w sprawie zasad realizacji świadczeń emerytalnych i rentowych osób uprawnionych zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
Treść interpelacji:
Szanowna Pani Minister,
zwrócił się do mnie Zarząd Okręgowy Środowiska Dzieci Zamojszczyzny z kwestią dotyczącą zasad przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych osobom uprawnionym zgodnie z ustawą z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2025 roku, poz. 195). W obecnym zapisie ustawy, w art. 10 czytamy, że: Renta inwalidzka dla inwalidy wojennego wynosi:
100 % podstawy jej wymiaru - dla inwalidów I i II grupy;
75% podstawy wymiaru - dla inwalidów III grupy.
Zarząd Okręgowy Środowisk Dzieci Zamojszczyzny jest zdania, że taki sposób naliczania jest dla wielu z nich krzywdzący. Ponadto w początkowym zapisie ww. ustawy 100% podstawy wymiaru świadczenia miał każdy, bez względu na grupę. Zarząd zwraca uwagę na fakt, iż są to osoby poszkodowane w okresie II wojny światowej przez Niemców. W związku z tym przysługuje im prawo do godnego życia. Grono tych osób ciągle się zmniejsza, z uwagi na podeszły ich wiek. Zapewnienie im odpowiedniego zaplecza finansowego będzie stanowić rekompensatę za ich zasługi dla naszego społeczeństwa. Propozycja Zarządu Okręgowego Środowisk Dzieci Zamojszczyzny to przywrócenie zapisu, w którym 100% wysokości świadczenia emerytalno-rentowego mieliby wszyscy, bez względu na stan zdrowia.
