Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-30

Jak zmienić umowę o pracę

Jak zmienić umowę o pracę

Monika Król – Kancelaria Pociej, Dubois i Wspólnicy

Przepisy prawa przewidują rozliczne sytuacje, w których zawarta pierwotnie przez pracownika umowa o pracę ulega następnie licznym przekształceniom w zależności od okoliczności zaistniałych u danego pracodawcy lub wynikających bezpośrednio z przepisów prawa. Zmiana umowy wynika najczęściej ze zmiany wysokości pobieranego przez pracownika wynagrodzenia, stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy.

Nie ulega wątpliwości, że wielu pracodawców stosuje zbliżoną politykę zatrudniania nowych pracowników. W celu uzyskania możliwości bliższego zapoznania się z daną osobą, a także sprawdzenia jej kwalifikacji czy predyspozycji do wykonywania danej pracy pracodawcy najczęściej zawierają z nią umowę o pracę na okres próbny, który zgodnie z art. 25 § 2 kodeksu pracy nie może przekroczyć 3 miesięcy. Jednakże nie zawsze okres próbny jest wystarczający dla danego pracodawcy, aby nabył on przekonania co do zatrudnienia określonej osoby na stałe. W takiej sytuacji pracodawcy wielokrotnie posługują się konstrukcją umowy o pracę na czas określony. Bardzo często umowa o pracę na czas określony zawierana jest również ze względu na rodzaj powierzanej pracownikowi pracy.

Umowa o pracę na czas określony powinna zostać zawarta na piśmie i wskazywać czas, na jaki została zawarta. W kwestii określenia tego czasu brak jest jednoznacznego stanowiska w doktrynie. Z jednej strony twierdzi się, że czas ten powinien zostać precyzyjnie określony za pomocą daty, np. dokładne wskazanie liczby miesięcy lub lat, na które zawarta zostaje umowa, wraz z podaniem początkowego momentu jej obowiązywania. Inni uważają, że czas trwania przedmiotowej umowy może zostać określony przez wskazanie jakiegoś faktu czy zdarzenia, które ma wystąpić w przyszłości. Należy pamiętać, że przepisy prawa nie przewidują najkrótszego ani najdłuższego okresu, na jaki może zostać zawarta umowa na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00