Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-27

Szczególna ochrona zatrudnionych

Pracownik na chorobowym

Szczególna ochrona stosunku pracy dotyczy m.in. pracowników nieobecnych w pracy z powodu choroby. Jednak sam fakt niezdolności do pracy wskutek choroby nie zawsze oznacza, że pracownik podlega takiej ochronie.

Zbigniew Stawicki
Artykuł 41 k.p. przesądza o zakresie ochrony w stosunku do pracowników nieobecnych w pracy z powodu własnej choroby uniemożliwiającej wykonywanie pracy.
Zakres ochrony
Zgodnie z powołanym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę m.in. w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej własną chorobą, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, oraz dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową (art. 53 § 1 pkt 1 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00