Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 16-06-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 16-06-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-06

Czy pracodawca może potrącić nienależnie wypłacone wynagrodzenie z ekwiwalentu za urlop

PROBLEM

W szkole zatrudniony jest pracownik na podstawie art. 15 Prawa oświatowego, na czas określony od 1.09.2023 r. do 30.06.2024 r. Od 19.04.2024 r. nie stawił się w swoim miejscu pracy, w związku z tym faktem wynagrodzenie zostało wypłacone za okres do 18.04.2024 r. Po wypłacie wynagrodzenia wpłynęła informacja, iż pracownik został tymczasowo aresztowany od 17.04.2024 r. Czyli wynagrodzenie zostało wypłacone nienależnie za 2 dni. Czy w tej sytuacji można potrącić pracownikowi wynagrodzenie za te 2 dni z ekwiwalentu pieniężnego, który otrzyma na koniec czerwca? Czy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy się za okres od stycznia do czerwca, czy należy proporcjonalnie zmniejszyć urlop wypoczynkowy powołując się na art. 1552 § 2 Kodeksu pracy? Jaki sposób rozwiązania umowy o prace wpisać w świadectwie pracy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00