Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-22

Zatrudnianie Polaków w Unii Europejskiej

Praca za granicą

Wejście w życie Układu Stowarzyszeniowego spowodowało wśród obywateli naszego kraju swoistą euforię. Oto za kilka lat staniemy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, a Polacy bez żadnych ograniczeń będą mogli podjąć pracę w wybranym kraju unijnym. Tymczasem minęło już kilka lat, a o wejściu Polski do struktur unijnych nadal mówi się jako o perspektywie. Niezbyt jasna jest też sprawa dostępu Polaków do unijnych rynków pracy.

Anna Wolińska, Katedra Prawa Prywatnego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania
Mimo iż istnieje możliwość podjęcia pracy w niektórych krajach unijnych, niewiele osób wie, jakie prawa przysługują obywatelom polskim zgodnie z Układem Stowarzyszeniowym, a jeszcze mniej osób potrafi te prawa skutecznie egzekwować. Wiedza ta jest zaś niezbędna, jeśli społeczeństwo polskie w ciągu kilku najbliższych lat z pełną świadomością chce się stać społeczeństwem unijnym.
Układ Stowarzyszeniowy
Legalne podejmowanie pracy przez obywateli polskich uregulowane zostało w Układzie Stowarzyszeniowym podpisanym przez Polskę z krajami „piętnastki” 16 grudnia 1991 roku. Artykuł 37 Układu Europejskiego zawiera postulat, by traktowanie obywateli polskich legalnie zatrudnionych w krajach członkowskich Unii Europejskiej było wolne od dyskryminacji pod względem warunków pracy, wynagradzania lub zwalniania - oczywiście na zasadzie wzajemności. Najbliżsi członkowie rodzin - legalnie przebywający małżonkowie i dzieci legalnie zatrudnionych na terenie państwa członkowskiego, z wyjątkiem pracowników sezonowych oraz pracowników zatrudnionych na podstawie umów dwustronnych, mogą ubiegać się o pracę i przysługuje im traktowanie nie gorsze jak osób miejscowych w okresie legalnego zatrudnienia tych pracowników. Regulacja ta nie dotyczy osób przebywających w danym kraju na podstawie wizy turystycznej bądź nieposiadających zezwolenia na podjęcie pracy zarobkowej.
Kwestie uzyskiwania przez Polaków prawa do pracy na terenie państw członkowskich Wspólnot reguluje art. 41 Układu Europejskiego stanowiący, iż:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00