Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-07-31

Wadliwe rozwiązanie umowy

Wynagrodzenie pracownika przywróconego

Przywrócenie pracownika do pracy przez sąd powoduje, że pracownik ten ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował uprzednio. Ponadto, w razie podjęcia pracy, może domagać się również wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Pracownik, z którym wadliwie rozwiązano umowę o pracę i który został przywrócony do pracy na mocy orzeczenia sądu, w razie podjęcia tej pracy ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w zakresie określonym w kodeksie pracy. Zakres tego wynagrodzenia jest zróżnicowany w zależności od statusu danego pracownika oraz od sposobu rozwiązania z nim umowy o pracę (a mianowicie od tego, czy rozwiązano z nim umowę za wypowiedzeniem, czy też bez wypowiedzenia).
Wadliwe wypowiedzenie
Zgodnie z art. 47 k.p. dotyczącym pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem - pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem, o którym mowa w art. 39 k.p. (tzn. w wieku przedemerytalnym), albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy; dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego. Tak więc, w razie przywrócenia pracownika do pracy z powodu bezzasadnego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia mu umowy o pracę, pracodawca jest zobowiązany nie tylko ponownie go zatrudnić, ale także zapłacić mu wynagrodzenie za okres, w jakim był on bez pracy. Warunkiem otrzymania tego wynagrodzenia jest jednak podjęcie przez pracownika pracy, do której został przywrócony.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00