Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-08

Postanowienia zakładowego układu zbiorowego pracy a obowiązki podatkowe pracodawcy

Czy postanowienia układu zbiorowego mają wpływ na podatkowe obowiązki stron stosunku pracy? Jakie szczegółowe regulacje podatkowe znajdują zastosowanie w odniesieniu do różnych rodzajów świadczeń na rzecz pracowników?

dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej,
adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Układ zbiorowy pracy jest przepisem prawa materialnego z zakresu prawa pracy. Mimo iż układ zbiorowy określa warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy oraz wzajemne zobowiązania stron takiego układu, nie stanowi on umowy w ścisłym znaczeniu tego słowa. Układ zbiorowy pracy jest aktem prawnym, w którym strony regulują w sposób szczególny warunki wykonywania pracy w danym zakładzie.
Przepisy prawa pracy wyróżniają ponadzakładowy układ zbiorowy pracy i zakładowy układ zbiorowy pracy. Stronami uprawnionymi do zawierania układu są pracodawca (lub organizacja pracodawców) i zakładowa organizacja związkowa (lub ponadzakładowa organizacja związkowa).
Układ zakładowy może być zawarty dla pracowników każdego zakładu pracy, bez względu na strukturę własności czy formę organizacyjną. Układu nie zawiera się jednak dla członków służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych, pracowników samorządowych, sędziów i prokuratorów.
Układ zbiorowy pracy określa warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy, a także wzajemne zobowiązania stron układu. Zasadą w polskim prawie układowym jest to, iż zawarcie układu następuje w wyniku rokowań. Regulacja taka oznacza, że obowiązek podjęcia rokowań powstaje zawsze wtedy, gdy inicjatywa rokowań pochodzi od tego podmiotu, który jest uprawniony do zawarcia układu.
Układ zbiorowy pracy podlega wpisaniu do odpowiedniego rejestru. W przypadku układów ponadzakładowych rejestr jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw pracy. W przypadku układów zakładowych rejestr prowadzony jest przez właściwego okręgowego inspektora pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00