Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-15

Spór członka zarządu ze spółką z o.o.

Czy odwołanie z funkcji członka zarządu oznacza rozwiązanie stosunku pracy? Kto reprezentuje spółkę z o.o. w sporze z członkiem zarządu?

Andrzej Nowakowski
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
W praktyce nierzadko dochodzi do sporów między spółką z o.o. a członkami jej zarządu. Warto zatem zwrócić uwagę na najczęstsze przyczyny tych sporów oraz zasady reprezentacji spółki i jej uprawnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę
Częstą przyczyną sporów pomiędzy spółką z o.o. a jej członkiem zarządu są sytuacje związane z rozwiązaniem umowy o pracę z członkiem zarządu, który uprzednio został odwołany z zajmowanej funkcji.
Należy zaznaczyć, że odwołanie danej osoby z pełnionej dotąd funkcji członka zarządu nie oznacza automatycznego rozwiązania z nią stosunku pracy. Dlatego też, jeśli po odwołaniu danej osoby z zarządu spółka zdecyduje się na rozwiązanie z nią stosunku pracy, konieczne jest zastosowanie przewidzianych w kodeksie pracy zasad rozwiązania umów o pracę. Zasadniczym sposobem rozwiązywania umów o pracę jest wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron. W razie wypowiedzenia umowy o pracę członkowi zarządu zatrudnionemu na czas nieokreślony istotne znaczenie ma odpowiednie sformułowanie treści wypowiedzenia. Należy bowiem przypomnieć, że w przypadku gdy wypowiedzenia dokonuje pracodawca, konieczne jest wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy (art. 30 § 4 k.p.). Musi być to przyczyna prawdziwa i konkretna. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (sygn. akt III PZP 10/85). Wskazanie prawdziwej i konkretnej przyczyny wypowiedzenia ma istotne znaczenie praktyczne, gdyż odwołany członek zarządu, nie godząc się z wypowiedzeniem, może kwestionować przed sądem jego zasadność, domagając się na podstawie art. 45 k.p. uznania dokonanego wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub odszkodowania. W takim przypadku sąd bada zasadność wypowiedzenia, biorąc pod uwagę przyczyny podane w treści wypowiedzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00