Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-03

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a konsultacje ze związkami zawodowymi

Które związki zawodowe pracodawca powinien zawiadomić o zamiarze zwolnienia pracownika? Jakie mogą być konsekwencje braku takiego zawiadomienia?

Stosunek pracy
Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi obciąża pracodawców zarówno przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, choć w każdym z tych przypadków jego zakres jest nieco inny. Natomiast w obu tych sytuacjach zaniechanie współdziałania ze związkami zawodowymi lub naruszenie określonego przez przepisy prawa pracy trybu konsultacji może skutkować uznaniem przez sąd pracy, że rozwiązanie umowy było sprzeczne z przepisami prawa. Dlatego też warto bliżej poznać zasady konsultowania ze związkami zawodowymi zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż w tym zakresie pracodawcy często popełniają błędy.
Obowiązek konsultacji
Pracodawca zamierzający rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy tego pracownika, z przyczyn wyliczonych w art. 52 k.p. (np. z powodu kradzieży mienia pracodawcy czy spożywania alkoholu w pracy) lub też z przyczyn niezawinionych przez niego, określonych w art. 53 k.p. (np. z powodu długotrwałej choroby pracownika, przekraczającej okres wymieniony w § 1 art. 53), zobowiązany jest zasięgnąć przed podjęciem decyzji opinii reprezentującej tego pracownika zakładowej organizacji związkowej (art. 52 § 3 i art. 53 § 4 k.p.). Przy czym przyjmuje się, w myśl art. 23 k.p., że organizacją związkową reprezentującą pracownika jest organizacja podejmująca się obrony praw tego pracownika z tytułu jego członkostwa w tej organizacji lub na podstawie wyrażenia zgody na obronę praw pracownika w niej niezrzeszonego, z tym że w tym drugim przypadku organizacja związkowa może wyrazić zgodę na podjęcie się reprezentacji pracownika, zarówno zanim zostanie on zagrożony możliwością wypowiedzenia umowy o pracę, jak i później, gdy takie niebezpieczeństwo stanie się realne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00