Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-02-14

Niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego przyczyną rozwiązania umowy o pracę

Czy wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zawsze stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych? Kiedy wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem może stanowić przyczynę rozwiązania

Ryszard Sadlik
Wykorzystywanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i przez to uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Przypomnijmy, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego jego podstawowych obowiązków (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Przy czym aktualnie przepis ten nie zawiera żadnego wyliczenia przypadków, kiedy dochodzi do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca musi więc samodzielnie określić, czy takie zachowanie pracownika miało miejsce.
Naruszenie podstawowych obowiązków
Podstawowe obowiązki pracownicze określa art. 100 k.p., który przewiduje wprost m.in. obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 pkt 4 k.p.). Realizacji tego obowiązku ma służyć również takie korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, które umożliwi pracownikowi jak najszybszy powrót do zdrowia, a co za tym idzie, i powrót do świadczenia pracy. Należy także uznać, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest wymóg lojalnego zachowania się pracownika wobec pracodawcy. Dlatego też, jeśli pracownik postępuje wbrew zaleceniom lekarskim i wykonuje w czasie zwolnienia pracę zarobkową, odbywa uciążliwe podróże lub podejmuje czynności związane ze swoją działalnością gospodarczą, które mogą negatywnie wpłynąć na jego stan zdrowia (np. wykonuje prace wymagające znacznego wysiłku fizycznego), to wówczas należy uznać, że narusza on przez to swoje podstawowe obowiązki pracownicze, takie jak dbałość o dobro zakładu pracy czy obowiązek lojalności wobec pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00