Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-07-11

Wystąpienie części wspólników z przekształcanej spółki cywilnej

Funkcjonująca rodzinna spółka cywilna stoi przed koniecznością przekształcenia się w spółkę jawną. Zgodnie z umową udziały w spółce posiadają:
- rodzice, każde posiada po 30 proc. udziałów,
- dwaj synowie, każdy posiada po 20 proc. udziałów.
Przy okazji przekształcenia w spółkę jawną rodzice chcą zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, tj. wystąpić ze spółki i posiadane udziały przekazać synom, tym samym spółka jawna byłaby dwuosobowa. Jakiego rodzaju zobowiązania podatkowe będą ciążyć w związku z przeprowadzeniem tego procesu?
Nie ma przeszkód, aby spółka cywilna przekształciła się w spółkę jawną, która jest osobową spółką prawa handlowego. Przekształcenie takie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników oraz dostosowania umowy do wymogów k.s.h. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną najlepiej, w przedstawionym przypadku, poprzedzić wystąpieniem rodziców ze spółki cywilnej i przekazaniem ich udziałów synom. W ten sposób rodziców nie obejmie już obowiązek zgłaszania spółki jawnej do rejestru sądowego. Wystąpienie ze spółki rodziców oznacza konieczność wyrejestrowania ich działalności gospodarczej w gminie (przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej), aktualizację danych dla celów statystycznych oraz wyrejestrowanie ich z ubezpieczeń społecznych, jeżeli podlegali im z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W urzędzie skarbowym należy zgłosić aktualizację składu osobowego spółki (NIP-2 z załączonym NIP-D) oraz zawiadomienie o likwidacji działalności gospodarczej przez rodziców. Na dzień wystąpienia rodziców ze spółki cywilnej należy sporządzić remanent obejmujący towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki, odpadki oraz składniki wyposażenia. Dla rodziców, którzy kończą działalność gospodarczą, będzie to remanent likwidacyjny, w związku z czym należy wyliczyć dla nich proporcjonalnie dochód na dzień likwidacji. Sposób wyliczenia tego dochodu najlepiej zobrazować na przykładzie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00