Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-25

Miejsce pracy jako ważny składnik umowy o pracę

Miejsce pracy jest istotnym elementem treści umowy o pracę. Jego właściwe określenie ma poważne znaczenie dla niektórych świadczeń pracowniczych, np. związanych z wynagrodzeniem za podróże służbowe.

Ryszard Sadlik
Wymóg wskazania w treści umowy o pracę miejsca wykonywania pracy wynika wprost z treści art. 29 § 1 k.p. Miejsce to może być oznaczone w różny sposób. Należy przy tym podkreślić, że miejsce wykonywania pracy nie musi się pokrywać z siedzibą pracodawcy. Może to być bowiem siedziba pracodawcy, jego zakład lub oddział, określona miejscowość, kilka miejscowości czy nawet obszar konkretnego powiatu.
Określenie miejsca wykonywania pracy
Na temat określenia miejsca pracy wypowiadał się wielokrotnie Sąd Najwyższy. Wskazać warto zwłaszcza na wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r. (sygn. akt I PR 19/85), gdzie stwierdzono, że miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę. Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone na stałe bądź jako miejsce zmienne, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00