Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-05-27

Walka z praniem pieniędzy

Co się zmieni w 2021 r. i jak się do tego przygotować

Przedsiębiorcy muszą się przygotować do nowych obowiązków wynikających ze zmiany przepisów dotyczących walki z praniem pieniędzy. Wszystko to za sprawą najnowszej nowelizacji ustawy o AML (czyli ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 815). Już za kilka miesięcy do grona podmiotów, które muszą stosować procedury wskazane w ustawie o AML, zostaną włączeni m.in. handlujący dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami, a także szeroki krąg przedsiębiorców, których podstawową działalnością gospodarczą jest świadczenie usług polegających na sporządzaniu deklaracji, prowadzeniu ksiąg podatkowych, udzielaniu porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego lub celnego (dziś zobowiązane do tego są podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, doradcy podatkowi lub biegli rewidenci). Nowelizacja modyfikuje także obowiązki wszystkich dotychczasowych podmiotów zobowiązanych. Zmiany dotyczą również Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Zespół ds. CIT w KPMG

Walka z praniem pieniędzy. Co się zmieni w 2021 r. i jak się do tego przygotować

Więcej podmiotów na straży systemu finansowego

Znacząco poszerzy się lista tzw. podmiotów obowiązanych, czyli takich, które muszą spełniać wymogi ustawy o AML. Od 31 lipca 2021 r. znajdą się na niej m.in. handlujący dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi, antykami oraz firmy zajmujące się prowadzeniem ksiąg podatkowych.

To jedna z wielu zmian, jakie wprowadza ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 815; dalej: nowelizacja ustawy o AML), której celem jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniającej dyrektywy 2009/138/WE i 2013/36/UE (Dz.Urz. UE z 2018 r. L 156, s. 43; dalej: dyrektywa V). Nowela zmienia ustawę z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 971; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 15; dalej: ustawa o AML). W efekcie poszerzenia katalogu instytucji obowiązanych zwiększy się liczba przedsiębiorców zobligowanych do uczestniczenia w stworzonym przez Unię Europejską mechanizmie przeciwdziałania praniu pieniędzy (ang. Anti Money Laundering – AML), a więc mających obowiązek podejmowania działań w celu wyeliminowania przestępczości finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00