Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-29

PRAWO UE

Nie tylko RODO!

Unia Europejska stara się systematycznie realizować wspólną strategię w zakresie danych.Co warto wiedzieć o nowych regulacjach?

RODO, czyli ogólne rozporządzenie o ochronie danych, stanowi dziś jeden ze sztandarowych produktów UE. Dość powiedzieć, że państwa trzecie wzorują na nim swoje ustawy, wskutek czego oddziaływanie tego aktu jest o wiele większe niż zasięg państw członkowskich i standardowych klauzul umownych. Ale czy UE poprzestała na tym akcie prawnym? Czy to jedyna inicjatywa w odniesieniu do danych? Żeby odpowiedzieć na te pytania, musimy spojrzeć szerzej, nie tylko na dane osobowe, do której to optyki przyzwyczaiło nas RODO, lecz pochylić się nad tematyką danych w ogóle.

Otwarte dane, otwarta gospodarka

Budowanie środowiska innowacyjnego, szybszy wzrost gospodarczy, poprawa jakości życia, tworzenie innowacyjnych usług, powstawanie nowych miejsc pracy w przemyśle kreatywnym, zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy – to tylko niektóre z celów stawianych procesowi otwierania danych. Aktualna polska ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego obowiązuje już od roku, ale pierwsza dyrektywa UE w tym zakresie została przyjęta już 20 lat temu. U podłoża tych regulacji legła refleksja, że sektor publiczny dysponuje szerokimi, zróżnicowanymi, a przede wszystkim wartościowymi zasobami, które mogą być wykorzystywane ponownie. W jaki sposób? Obecnie powstaje bardzo wiele przedsiębiorstw, w tym start-upów, tworzących innowacyjne usługi. Niejednokrotnie paliwem dla ich rozwoju są dane. Żeby rozwijać uczenie maszynowe, np. w sektorze medtech (w celu doskonalenia spersonalizowanej medycyny), potrzebne są duże i wartościowe zbiory danych.

Tu pojawia się problem z dostępem do zasobów, który przynajmniej w pewnym zakresie może zostać rozwiązany dzięki pozyskiwaniu otwartych danych. Wypracowanie standardów otwartości, w tym technicznych, dotyczących interfejsów aplikacji formatów udostępnianych danych, ciągła praca nad wysoką jakością zasobów pomogą w rozwijaniu nowych, innowacyjnych produktów i usług. Można powiedzieć, że już pomagają, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, że aplikacje, z których na co dzień korzystamy, powstają i są rozwijane właśnie dzięki otwartym danym. Żeby się o tym przekonać, warto odwiedzić stronę internetową www.dane.gov.pl.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00