Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-05-25

Poradnia Ubezpieczeniowa

  • Czy płatnik musi wypłacać świadczenia wypadkowe, jeśli pracownik uległ wypadkowi w innym miejscu pracy
  • Dlaczego w odwołaniu od decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia nie należy powoływać się na względy osobiste
  • Na jakich zasadach podlega oskładkowaniu wynagrodzenie prezesa spółdzielni
  • Jakie roszczenia może mieć pracownik, którego pracodawca zmusił do pracy podczas choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi w swoim drugim miejscu pracy. Obecnie ma zwolnienie lekarskie. Jakie świadczenie mamy mu wypłacać?

W tej sytuacji płatnik powinien wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, tj. zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Pracownik powinien jednak dostarczyć kopię dokumentacji powypadkowej sporządzonej przez drugiego pracodawcę, u którego uległ wypadkowi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą m.in. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę także na art. 8 ustawy wypadkowej. Zgodnie z jego ust. 1 i 2 zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, już od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00