Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-07-20

Pracownik musi zdecydować, na jakiej podstawie ubiega się o pracę zdalną

Jeden z naszych pracowników, który ma dziecko w wieku trzech lat, złożył wniosek o pracę zdalną jednocześnie na dwóch podstawach: jako praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 oraz jako elastyczna organizacja pracy. Czy mógł tak zrobić? Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Jakie są różnice między tymi podstawami?

W obecnym stanie prawnym rodzice małych dzieci mogą występować o pracę zdalną na podstawie dwóch przepisów: art. 6719 par. 6 oraz art. 1881 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 6719 par. 6 k.p. pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek m.in. pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Z kolei w myśl art. 1881 k.p. pracownik opiekujący się dzieckiem, do ukończenia przez nie 8. roku życia, może złożyć wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy w terminie 14 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Za elastyczną organizację pracy, w rozumieniu wskazanego przepisu, uważa się m.in. pracę zdalną, ale także np. przerywany system czasu pracy, ruchomy rozkład czasu pracy, indywidualny rozkład czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00