Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-04-11

Poradnia bhp

  • Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom palarnię w budynku
  • Kiedy pracownikowi wezwanemu do ZUS na badanie w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy może przysługiwać dzień wolny od pracy
  • Dlaczego nie powinno się honorować karty szkolenia wstępnego odbytego przez zleceniobiorcę u innego pracodawcy

Czy pracownik musi mieć zapewnioną palarnię w budynku (tzn. wyodrębnione pomieszczenie)? A jeśli nie ma takiego pomieszczenia, to czy wskazane przez pracodawcę miejsce na zewnątrz może być uznane za miejsce wyznaczone do palenia?

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia palarni, może nawet wprowadzić całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy poprzez stosowne zapisy w regulaminie pracy lub innym wewnętrznym akcie prawnym, jeśli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu. Może również udostępnić pracownikom wybrany fragment terenu zakładu pracy, w którym zakaz palenia nie będzie obowiązywał.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych palenie wyrobów tytoniowych, w tym palenie nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenie papierosów elektronicznych, zabronione jest w pomieszczeniach zakładów pracy. Właściciel lub zarządzający danym obiektem zgodnie z art. 5a ust. 3 w związku z art. 2 pkt 15 przytoczonej ustawy może jednak wyznaczyć palarnię, a więc wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń. Nie dotyczy to jednak m.in. przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, pomieszczeń innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, a także jednostek organizacyjnych systemu oświaty (szkół, przedszkoli itp.), na terenie takich placówek palenie jest bowiem bezwzględnie zakazane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00