Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-27

Pracownik w firmie - obowiązki dokumentacyjne pracodawcy

Druki wymagane w trakcie trwania zatrudnienia

Zapytanie o karalność oraz oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej

Przy zatrudnianiu pracownika na określonych stanowiskach pracodawca może zażądać od niego zaświadczenia o niekaralności. Z reguły zasada ta dotyczy osób przyjmowanych na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialnością materialną. Ponadto są pewne grupy zawodowe, od których ustawowo wymaga się takich zaświadczeń (np. pracownicy pionu kontroli NIK). Konieczność uzyskania tej informacji przez pracodawcę musi wynikać bezpośrednio z przepisu obowiązującego prawa. Zasady obowiązujące w tym zakresie reguluje rozporządzenie Ministrów Sprawiedliwości i Obrony Narodowej z dnia 30 sierpnia 1993 r. w sprawie prowadzenia rejestru osób prawomocnie skazanych, udzielania informacji z rejestru oraz trybu zbierania danych w postępowaniu karnym dotyczącym tych osób (Dz.U. nr 82, poz. 388).

Najczęściej zaświadczenie to przybiera formę tzw. zapytania o karalność, z którym osoba zainteresowana (lub pracodawca) występuje do Centralnego Rejestru Skazanych przy Ministrze Sprawiedliwości.

infoRgrafika

Zgodnie z art. 124 k.p., pracownik, któremu powierzono określone mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu z jego winy. Szczegółowo zagadnienie to reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 143, poz. 662). Takim mieniem mogą być np.: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, narzędzia i maszyny. Przyjmuje się, że podstawą odpowiedzialności materialnej pracownika w takim przypadku jest powstanie szkody oraz prawidłowe powierzenie mienia. Musi ono nastąpić po przeprowadzeniu inwentaryzacji oraz potwierdzeniu przez pracownika rzeczywistego przyjęcia mienia i może przybrać postać oświadczenia bądź też odrębnej umowy. Jest to o tyle ważne, że udokumentowane powierzenie mienia pracownikowi w przypadku stwierdzenia szkody w tym mieniu stanowić może podstawę do uzyskania nakazu w uproszczonym postępowaniu (nakazowym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00