Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-30

Pakiet socjalny w firmie

Świadczenia socjalne są bez wątpienia atrakcyjną formą pomocy finansowej dla każdego pracownika. Można swobodnie stwierdzić, że dobry pracodawca to w dzisiejszych czasach taki pracodawca, który poza zarobkami na stosownym poziomie i możliwością rozwoju zawodowego, oferuje swoim pracownikom także pakiet świadczeń socjalnych. Im bogatsza jest oferta socjalna, tym bardziej pozycja pracodawcy na rynku pracy wzrasta. Z pewnością takie świadczenia jak dofinansowanie do wypoczynku pracowników i dzieci, udzielanie zapomóg losowych, pożyczki remontowe, upominki dla pracowników, bilety do teatru czy do kina, pakiety medyczne, ubezpieczeniowe czy wyjazdy integracyjne nie tylko wpływają na lepszy nastrój, ale i na jakość pracy. O popularności i dużym zapotrzebowaniu na takie świadczenia nie musimy zapewniać, korzystają z nich w życiu codziennym osoby zajmujące w zasadzie wszystkie stanowiska. Pomoc socjalna pracodawcy jest pewna, korzystna i stosunkowo łatwa do uzyskania. Pakiet socjalny w potocznym znaczeniu to zarówno świadczenia socjalne przyznawane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale także cała pula dobrowolnych świadczeń, których rodzaj zależy od pracodawcy. Celem opracowania jest szerokie omówienie zagadnień związanych z pakietem socjalnym w firmie, w tym sposobu utworzenia funduszu, rodzajów świadczeń pracowniczych, refundacji oraz kwestii podatkowych. Dodatkowym atutem „Poradnika” jest zamieszczenie licznych praktycznych przykładów oraz najnowszych i najistotniejszych orzeczeń oraz interpretacji sądów i organów podatkowych.

Stan prawny na 11 marca 2008 r.
SYLWIA GORTYŃSKA
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) jest specjalnym funduszem, który tworzą pracodawcy na finansowanie działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
Potrzeby socjalne pracowników
Działalność socjalna pracodawcy jest jedną z jego powinności wobec pracownika. Podejmowanie czynności mających na celu zaspokajanie bytowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb zatrudnianych osób jest istotnym elementem stosunku pracy zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Obowiązek ten wynika z art. 16 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 225, poz. 1672), zwanej dalej k.p. Natomiast zgodnie z art. 94 k.p., pracodawca jest obowiązany zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników. Prowadzenie działalności socjalnej jest celem, do którego dążyć powinien każdy pracodawca. Wskazane przepisy kodeksu pracy nie stanowią natomiast podstawy roszczenia pojedynczego pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00