Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-18

Wszystko o zatrudnieniu cywilnoprawnym

Przedsiębiorcy często zatrudniają osoby na umowę zlecenia zamiast na etat, chcąc zmniejszyć nieco koszty pracownicze. Wprawdzie za osobę zleceniodawca często musi odprowadzać składki ZUS, ale oszczędność wynika z tego, że takiej osobie nie trzeba (choć można) płacić za urlop, nadgodziny lub gdy zleceniobiorca nie stawi się w pracy z powodu chorób.

Stan prawny na 3 czerwca 2008 r.

KAROLINA WĄSOWSKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Często praktykowaną alternatywą dla zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jest tzw. zatrudnienie cywilnoprawne. Jest to forma zatrudnienia osób fizycznych na podstawie innych, niż umowa o pracę (mianowanie, powołanie, wybór), umów. Najczęściej spotykane są umowy zlecenia i umowy o dzieło. Taka opcja zatrudnienia ma sporo plusów. Jest ona bowiem postrzegana jako sposób na zmniejszenie kosztów zatrudnienia, gdyż cywilnoprawne formy zatrudnienia są tańsze dla pracodawców niż tradycyjne stosunki pracy.

Cywilnoprawne formy zatrudnienia regulowane są przepisami kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Mogą mieć bardzo różną treść i bardzo rozmaicie określony przedmiot. Osoby zatrudnione na podstawie takich umów nie są pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy i tym samym nie podlegają ochronie tak jak pracownicy. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje dobre i złe strony. W stosunku do zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej nie stosuje się trybu zatrudniania i zwalniania z kodeksu pracy, co bez wątpienia ułatwia stronom rozstanie, a wielu przedsiębiorców ceni sobie taką możliwość bardziej niż stałość stosunku pracy. Są też jednak pewne minusy, np. przy zatrudnieniu cywilnoprawnym praca nie może być wykonywana w warunkach podporządkowania charakterystycznego dla stosunku pracy, trzeba zatem umiejętnie układać relacje stron już od samego początku, by nie narazić się na zarzut obejścia prawa pracy.

W Poradniku szczegółowo omawiamy najważniejsze umowy cywilnoprawne, wzbogacając opisy o orzecznictwo sądowe oraz praktyczne porady. Dodatkowo podajemy nie tylko przystępne przykłady sporządzania takich kontaktów, ale również omawiamy aspekty ubezpieczeniowe i podatkowe z nimi związane. Takie ujęcie tematu czyni Poradnik oryginalnym przewodnikiem po zatrudnieniu cywilnoprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00