Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-09-14

Dokumentacja kadrowa związana ze zwolnieniem

W poprzednich numerach "Poradnika" dotyczących zagadnień związanych z dokumentacją kadrową (nr 29/2011 oraz nr 31/2011) szczególną uwagę poświęciliśmy m.in. procesowi rekrutacji oraz przebiegowi zatrudnienia i zmianom w nim zachodzącym. "Poradnik", który mają Państwo przed sobą, skupia się na zagadnieniach dotyczących rozwiązania stosunku pracy.

Stan prawny na 23 sierpnia 2011 r.

SYLWIA GORTYŃSKA, PRZEMYSŁAW CISZEK, ADAM MALINOWSKI, EWA ŁUKASIK

Opracował MACIEJ MUREK

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W każdej firmie jedną z podstawowych kwestii jest, jak wiadomo, właściwe prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach pracowniczych wynika z przepisów kodeksu pracy i spoczywa na pracodawcy. Rozwiązanie stosunku pracy może wiązać się dla pracodawcy z ryzykiem, że osoba zwolniona będzie odwoływała się do sądu pracy. Dlatego też powinien on zwrócić szczególną uwagę na przepisy dotyczące rozwiązywania umów oraz właściwe udokumentowanie swoich poczynań w tym zakresie. Ewentualne niedociągnięcia z reguły są bowiem tłumaczone na korzyść pracownika. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę po stronie pracodawcy pojawia się m.in. obowiązek wydania świadectwa pracy, ale też prawo zawarcia z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji. Znajomość tych i innych obowiązków oraz uprawnień jest niezmiernie istotna z punktu widzenia prawidłowego zarządzania kadrami. Z tego też względu przedstawioną w "Poradniku" problematykę ustania stosunku pracy powiązaliśmy z obowiązkiem odzwierciedlenia tego faktu w aktach osobowych pracownika.

Rozstanie z pracownikiem

Istotne znaczenie dla pracodawcy mają obowiązki związane z ustaniem stosunku pracy. Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala uniknąć wielu problemów w związku z możliwością odwołania się pracownika do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem

Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdą umowę, w dowolnym czasie. Powody takiego zakończenia stosunku pracy mogą być różne. Dla pracownika to szybka forma pożegnania z pracodawcą, co może mieć istotne znaczenie np. przy potrzebie rychłej zmiany pracy. Rozwiązanie umowy w tym trybie zwalnia pracodawcę od obowiązku przeprowadzania konsultacji ze związkami zawodowymi, jeśli takie są. Ponadto wyłącza także inne ograniczenia wynikające przykładowo ze szczególnej ochrony niektórych grup pracowników. Najczęściej w praktyce porozumienie stron o rozwiązaniu umowy o pracę dochodzi do skutku dwoma etapami. W pierwszym z nich jedna ze stron (przeważnie pracownik) składa pisemną ofertę rozwiązania umowy o pracę. W następnym druga strona ofertę tę przyjmuje. Co do trybu zawierania porozumienia, to praktycznie występują dwie wersje porozumienia. Jedna to klasyczne porozumienie - specyficzna umowa, w której strony podpisują się na jednym dokumencie. Druga to porozumienie na wniosek (omawiana oferta rozwiązania umowy). W takim wypadku pracownik zwraca się z pisemnym wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę, pracodawca zaś pisemnie przychyla się do wniosku. Wystarczy nawet umieszczenie na wniosku słowa "zgoda" oraz złożenie stosownych podpisów. Od skutków oświadczenia woli zawartego w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę strony mogą się uchylać na podstawie przepisów kodeksu cywilnego regulujących wady oświadczenia woli (takie jak pozorność, podstęp, błąd, groźba, stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; trzeba też zaznaczyć, że udowodnienie zaistnienia jednej z wyżej wymienionych wad niesie ze sobą wiele trudności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00