Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-05

Jak zgodnie z prawem zwolnić pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę to moment ważny i kłopotliwy zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Często rozwiązanie umowy znajduje swój finał w sądzie, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu zwolnienia i przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Staranność jest przy tym wymagana nie tylko przy wypowiadaniu umów o pracę, ale także przy rozwiązywaniu ich na mocy porozumienia stron, a zwłaszcza przy rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia. Bieżący numer "Poradnika" stanowi kompendium wiedzy o zgodnym z prawem i prawidłowym rozwiązywaniu umów o pracę. Wskazujemy przy tym na te aspekty, które są najbardziej kontrowersyjne w praktyce, doradzając, jak uniknąć błędów i pułapek podczas trudnego procesu restrukturyzacji zatrudnienia. Jeśli dojdzie bowiem do procesu sądowego, nie ma najczęściej możliwości zmiany wcześniejszego stanowiska i błędy mogą okazać się bardzo kosztowne.

W "Poradniku" nie zabraknie też informacji dotyczących zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika (czyli tzw. zwolnień grupowych), a także wygaśnięcia umowy o pracę. Mamy nadzieję, że najnowszy "Poradnik" jest opracowaniem, dzięki któremu pracodawca będzie wiedział, jak uniknąć błędów przy zwalnianiu pracownika. Zapraszamy do lektury.

Rozwiązanie umowy

Przepisy prawa pracy przewidują kilka sposobów rozstania z pracownikiem. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) określa, że umowa o pracę może zostać rozwiązana:

● na mocy porozumienia stron,
● przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem prawa do okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
● przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
● z upływem czasu, na który była zawarta,
● z dniem ukończenia pracy, do której wykonania była zawarta (art. 30 § 1 k.p.).

Ustanie stosunku pracy może również nastąpić wskutek wygaśnięcia umowy o pracę:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00