Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-05

Samochód w leasingu a „refakturowanie”

Kwestie dotyczące „refakturowania” od dawna budziły i nadal budzą bardzo wiele kontrowersji. Szczególnie dużo rozbieżności powstaje wokół definicji tego pojęcia, nie znajdziemy jej bowiem w żadnym z obowiązujących przepisów prawa. Coraz więcej sporów toczy się również wokół tego, czy „refakturowanie” jest świadczeniem usług, czy też jedynie czynnością dokumentującą fakt odsprzedaży zakupionej wcześniej usługi. W praktyce „refakturowanie” polega na zafakturowaniu odsprzedaży zakupionych wcześniej usług, bez doliczania jakiejkolwiek marży.

Wiele wątpliwości dotyczących „refakturowania” powstaje również w kontekście ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Również w tej ustawie nie zdefiniowano pojęcia „refakturowanie”. Ustawa ta nie posługuje się w ogóle tym pojęciem, niemniej jednak dopuszcza możliwość odsprzedaży usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje sprzedaży tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności odbiorcy, przyjmuje się, że sprzedaży dokonał każdy z biorących udział w obrocie. W art. 4 pkt 8 tej ustawy powiedziano natomiast, że przez sprzedaż towarów rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00