Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-30

Zmiany w dofinansowywaniu zatrudniania osób niepełnosprawnych

Refundacje: W związku z ostatnimi zmianami przepisów narosło wiele wątpliwości co do zasad i wielkości dofinansowania wydatków ponoszonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Obecnie, aby otrzymać dofinansowanie, należy udokumentować fakt ponoszenia rzeczywiście podwyższonych kosztów.
Klasycznym przykładem pomocy państwa na rzecz przedsiębiorców jest refundacja kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Z jednej strony pomoc ta zachęca pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, które inaczej miałyby problemy ze znalezieniem pracy. Z drugiej, pozwala rekompensować zwiększone wydatki ponoszone w związku z realizacją dodatkowych obowiązków (np. dodatkowe przerwy w pracy pracowników niepełnosprawnych) wynikających przede wszystkim z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o zatrudnianiu niepełnosprawnych).
Refundacja kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych polega przede wszystkim na dofinansowaniu wydatków związanych z:
wynagrodzeniami i składkami na ZUS osób niepełnosprawnych,
przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy,
adaptacją pomieszczeń zakładu pracy,
nabyciem urządzeń,
rozpoznaniem przez służby medycyny pracy potrzeb przystosowania miejsc pracy, adaptacji i nabycia urządzeń,
zatrudnieniem pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy (dalej: asysta osoby niepełnosprawnej).
Dofinansowanie składek na ZUS i wynagrodzeń
Biorąc pod uwagę wyłącznie przepisy zawarte w ustawie o zatrudnianiu niepełnosprawnych można dojść do wniosku, że niewiele zmieniło się co do zasad dofinansowania składek na ZUS oraz wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON i budżetu państwa. Na podobnym poziomie pozostają bowiem wielkości procentowe odnoszące się do dofinansowania składek oraz wynagrodzeń. Niezmienione pozostały też zasady ustalania liczby zatrudnionych (wielkości te i zasady udzielania dofinansowania zostały na licznych przykładach przedstawione w „Serwisie FK” nr 16 z br. w opracowaniu „Zasady dofinansowania składek i wynagrodzeń osób niepełnosprawnych”). Artykuł 26c ust. 1 przywołanej ustawy wskazuje jednak, że pracodawca będący przedsiębiorcą zatrudniającym osoby niepełnosprawne, który ubiega się o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników, jest zobowiązany złożyć do PFRON, poza dotychczas obowiązującymi sprawozdaniami, także (obowiązek ten wprowadzono nowelizacją ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych, która weszła w życie 1 czerwca 2004 r.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00