Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-16

ZWOLNIENIA Z PRZYCZYN EKONOMICZNYCH

Zmiana realiów gospodarczych wymusiła konieczność racjonalizacji zatrudnienia stosownie do warunków gospodarki rynkowej. Aby ułatwić pracodawcom dostosowanie się do nowych warunków oraz umożliwić im dokonanie niezbędnych w celu prawidłowego funkcjonowania zmian organizacyjnych i racjonalizacji zatrudnienia, a jednocześnie zapewnić zwalnianym pracownikom pewne uprawnienia, wprowadzono odrębną - od przepisów Kodeksu pracy - regulację.

Ustawa z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) wprowadza rozwiązania o charakterze szczególnym w stosunku do Kodeksu pracy, ułatwiając pracodawcom zmniejszanie zatrudnienia przez ograniczenie uprawnień ochronnych pracowników. W zamian obliguje pracodawcę do zachowania szczególnego trybu postępowania, wypłaty odprawy pieniężnej i ponownego zatrudnienia zwolnionych pracowników, gdy przyczyny uzasadniające zwolnienie ustaną. Wielu pracodawców wciąż zmuszonych jest korzystać z rozwiązań tej ustawy.
KTO PODLEGA USTAWIE?
(z zastrzeżeniem art. 17 ustawy), (wyłączenie dotyczy tylko indywidualnych wypowiedzeń na podstawie art. 10 ustawy). Przepisy ustawy obejmują pracowników bez względu na miejsce wykonywania pracy; stosuje się je także wobec pracowników zatrudnianych przez polskie przedsiębiorstwa do pracy za granicą (wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 1999 r., I PKN 256/99, OSNAP 2001/1/13).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00