Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-24

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY PRACY?

W obecnym stanie prawnym pracodawca dysponuje możliwościami obniżenia kosztów pracy przy zachowaniu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, mimo że ostatnio coraz bardziej popularne staje się odchodzenie od prawa pracy na rzecz cywilno-prawnych form zatrudniania.

Gdy lepsza organizacja pracy lub korzystanie z elastycznego czasu pracy nie zawsze przynosi wystarczające efekty, pracodawcy szukają dalszych oszczędności, np. przez obniżanie wynagrodzenia albo inne zmiany w umowie o pracę.
Pierwszym krokiem jest zaprzestanie przez pracodawcę wypłacania tych składników wynagrodzenia, których wypłacanie zależy wyłącznie od swobodnego uznania pracodawcy, tj. nagród i tzw. premii uznaniowych.
Zmiany składników obowiązkowych wymagają już zastosowania porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.
POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE
Najczęściej porozumieniem stron wprowadza się warunki umowy, które są bardziej korzystne dla pracownika. Forma takiego porozumienia jest dowolna, przy czym najczęściej polega na tym, iż pracownik milcząco akceptuje bardziej korzystne warunki.
Porozumieniem stron można także zmienić warunki umowy na mniej korzystne. Należy w takim przypadku zachować formę pisemną.
Do porozumienia nie stosuje się zasad dotyczących wypowiedzenia zmieniającego, wobec czego nie ma obowiązku zachowania okresów wypowiedzenia warunków pracy. Nowe warunki płacy i pracy będą obowiązywały od dnia ustalonego przez strony w porozumieniu, a jeżeli nie ma takich ustaleń - z chwilą zawarcia porozumienia.
W drodze porozumienia strony mogą dowolnie zmienić treść umowy o pracę. Jedynym ograniczeniem są bezwzględnie obowiązujące zasady i przepisy prawa pracy, np. pracownik nie może zrzec się prawa do części urlopu albo wynagrodzenia za urlop. W przypadku obowiązywania u pracodawcy przepisów o wynagradzaniu, np. regulaminu pracy, należy pamiętać o tym, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie niższe od najniższego przewidzianego na stanowisku, jakie zajmuje.
ORZECZNICTWO
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00