Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-07

Zmiana rodzaju umowy o pracę

Jeżeli przepisy nie przewidują szczególnego sposobu nawiązania stosunku pracy, np. przez powołanie, mianowanie wybór, to stosunek pracy powstaje w drodze umowy o pracę.

Anna Golas
Umowa o pracę jest najczęściej stosowaną podstawą nawiązania stosunku pracy. Przez zawarcie umowy o pracę jedna ze stron - pracownik - zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz drugiej osoby - zwanej pracodawcą - pracę określonego rodzaju, a druga zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 22 listopada 1979 r. (III PZ 7/79, PiZS 1981/7/53) umowa o pracę dochodzi do skutku, gdy strony złożą zgodne oświadczenie co do jej istotnych postanowień.
Umowa o pracę może być zawarta:
• na czas nie określony,
• na czas określony,
• na czas wykonywania określonej pracy.
Największe bezpieczeństwo pod względem prawnym daje pracownikowi umowa zawarta na czas nie określony. Umowa ta zapewnia pracownikowi pełny dostęp do uprawnień pracowniczych, które składają się na jego status pracowniczy. Wypowiedzenie umowy na czas nie określony musi być zawsze przez pracodawcę uzasadnione, zaś przyczyny wypowiedzenia podlegają kontroli związków zawodowych i następczej kontroli sądu. Naruszenie przez pracodawcę podstawowych przepisów w tej kwestii daje pracownikowi prawo żądania przywrócenia trwałej więzi prawnej, jeżeli umowa została już rozwiązana, albo wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie, jeżeli pracownik nie chce kontynuować zatrudnienia u pracodawcy z powodu zaszłego konfliktu i rezygnuje z gwarantowanej mu trwałości stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00