Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-11-24

KONTROWERSYJNE ORZECZNICTWO

Odprawy emerytalne i rentowe

Problematyka odpraw wypłacanych pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę często jest przedmiotem postępowań sądowych. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo wąskiej, bo obejmującej zaledwie jeden artykuł Kodeksu pracy, podstawy normatywnej.

Ewa Balcerzak
Biuro Orzecznictwa Sądu Najwyższego
Art. 921 k.p.
§ 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
§ 2. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Odprawa emetrytalno-rentowa została ustanowiona jako świadczenie przysługujące wszystkim pracownikom ustawą nowelizującą Kodeks pracy z 2 lutego 1996 r. Artykuł 921 k.p. ustanawia tylko minimalną wysokość odprawy. Postanowienia układów zbiorowych pracy i regulaminów wynagradzania mogą ustanawiać odprawy w wyższej wysokości.
Nabycie prawa do oprawy emerytalno-rentowej nie jest związane ze stażem pracy pracownika u danego pracodawcy. Wyłączną przesłanką nabycia prawa do odprawy jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Ponadto nabycie prawa do odprawy uzależnione jest od zrezygnowania ze świadczenia pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, a nie tylko od uzyskania uprawnień emerytalnych lub rentowych.
Z artykułu 921 § 2 k.p. wynika, że prawo do odprawy emerytalno-rentowej może nabyć także taki pracownik, który korzystał z uprawnień emerytalnych lub rentowych, następnie podjął zatrudnienie i ponownie przestał pracować, aby korzystać z uprawnień emerytalnych lub rentowych. Przepis art. 921 § 2 stanowi, że nie nabywa prawa do odprawy tylko taki pracownik, który już odprawę otrzymał. Obojętne jest przy tym, czy otrzymał ją od pracodawcy, u którego obecnie jest zatrudniony, czy od innego pracodawcy.
Pracownik musi po rozwiązaniu stosunku pracy spełniać tylko warunki do uzyskania uprawnień emerytalnych lub rentowych, a ustalenie tych uprawnień przez organ ubezpieczeniowy, na podstawie decyzji, może nastąpić już po ustaniu stosunku pracy. Jednocześnie nie może nabyć prawa do odprawy emerytalno-rentowej pracownik, który spełnił warunki do nabycia prawa do emerytury lub renty już po ustaniu stosunku pracy, nawet jeśli nastąpiło to w bardzo krótkim czasie po ustaniu stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00