Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-15

Skutki tymczasowego aresztowania dla pracownika

Tymczasowe aresztowanie należy do środków zapobiegawczych przewidzianych przez Kodeks postępowania karnego. Ponieważ efektem podjęcia przez sąd karny takiego postanowienia jest pozbawienie danej osoby wolności - na określony czas - wywiera ono poważne skutki także w zakresie praw i obowiązków pracowniczych.

Anna Golas
Najważniejszym rezultatem tymczasowego aresztowania jest pozbawienie wolności oskarżonego (lub podejrzanego, któremu przedstawiono zarzuty w postępowaniu przygotowawczym) na podstawie postanowienia sądu. Aresztowanie ma na celu zabezpieczenie prawidłowego przebiegu postępowania sądowego i może być stosowane tylko wtedy, gdy zachodzą przyczyny wyraźnie wskazane w ustawie. Aresztowania można dokonać na ściśle oznaczony czas. Sąd I instancji może tego dokonać na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Zgodnie z art. 66 § 1 k.p. umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.
Powodem rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika, może być popełnione przez niego przestępstwo (art. 52 § 1 k.p.), ale tylko takie, które:
• zostało popełnione w czasie trwania umowy o pracę,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00