Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-06

Wynagrodzenia od A do Z (cz. I)

Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych elementów umowy o pracę. Każde zatrudnienie pracownicze (a więc oparte na przepisach prawa pracy) powoduje powstanie po stronie pracodawcy obowiązku zapłaty wynagrodzenia, a po stronie pracownika - roszczenia o jego wypłatę w umówionej wysokości.

ZASADY OGÓLNE
Czy zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę zawsze przysługuje wynagrodzenie?
Tak, gdyż zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Oznacza to, że praca świadczona w ramach stosunku pracy ma zawsze charakter odpłatny - strony mogą jednak swobodnie określać wysokość tego wynagrodzenia.
Kiedy można różnicować wysokość wynagrodzenia?
Podstawowa zasada dotycząca wynagrodzenia wyrażona została w art. 13 k.p., zgodnie z którym pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności przez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wynagrodzenie to powinno być jednakowe za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości bez względu np. na płeć pracownika. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Jak ustala się wysokość wynagrodzenia?
Wynagrodzenie może być ustalane na cztery sposoby:
w drodze ustawowej - wysokość wynagrodzenia pracownika wynika wprost z przepisów prawa, strony mogą co najwyżej uściślać wysokość wynagrodzenia w granicach określonych przez przepisy,
• - wysokość wynagrodzenia pracownika wynika z zawartych przez pracodawcę układów zbiorowych (zakładowych lub ponadzakładowych),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00