Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-21

TEMAT NA ŻYCZENIE

Jakie dane pracownika podlegają ochronie?

Jednym z obowiązków, jaki spoczywa na pracodawcy, jest przestrzeganie tajemnicy o szeroko rozumianych danych dotyczących pracownika.

JACEK OSĘKOWSKI
e-mail: autorzy.spp@infor.pl
Pracodawca zatrudniający nawet niewielką liczbę pracowników jest zmuszony do gromadzenia danych o zatrudnionych osobach. Dotyczą one zarówno danych osobowych w ścisłym tego słowa znaczeniu, jak i innych danych związanych z osobami zatrudnionymi, a wymaganych ze względu na zajmowane przez pracownika stanowisko. Na pracodawcy spoczywa obowiązek prowadzenia akt osobowych. Zaniechanie ich prowadzenia jest wykroczeniem - zgodnie z art. 281 pkt 6 Kodeksu pracy. Zatem pracodawca musi gromadzić liczne dane o swoich pracownikach. W konsekwencji większość danych ma charakter poufny i nie może być ujawniana osobom trzecim.
Sfera życia prywatnego
Jednym z najważniejszych dóbr osobistych jest sfera życia prywatnego pracownika, przez co należy rozumieć fakty, zdarzenia i informacje z życia określonej osoby. Pracownik ma prawo do ich nieujawnienia, tj. do zachowania w tajemnicy informacji go dotyczących.
Pojęcie sfery życia prywatnego jest pojęciem nieostrym i nie ma możliwości jego ścisłego zdefiniowania. O tym, jakie wartości mają być chronione w ramach konstrukcji prawa do prywatności, decyduje wiele zmieniających się w czasie czynników. Wchodzą tutaj czynniki uwarunkowane określonymi potrzebami społecznymi. Te potrzeby mogą w dość istotny sposób różnić się w zależności od tradycji, kultury i świadomości prawnej społeczeństwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00