Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-02-03

Odprawy dla emerytów i rencistów

Świadczenia dla osób odchodzących z pracy mają charakter socjalny. Mają ułatwić pracownikowi przystosowanie się do nowych warunków związanych z przejściem na emeryturę lub rentę.

MONIKA FRĄCZEK
Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Kodeks pracy przewiduje, że pracownikom odchodzącym z pracy na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy należy wypłacić odprawę emerytalno-rentową. Odprawa ta ma charakter jednorazowego świadczenia przysługującego pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Wysokość odprawy emerytalno- rentowej gwarantowana przez Kodeks pracy odpowiada wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 k.p.).
Odprawa a wcześniejsza emerytura
Prawo do odprawy emerytalnej nabywa także pracownik, jeśli przechodzi na wcześniejszą emeryturę (wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2001 r. I PKN 187/00, OSNP 2002/18/429). W ocenie Sądu Najwyższego w art. 92 k.p. mowa jest o emeryturze jako świadczeniu, a nie o sposobie uzyskania tego świadczenia (czyli czy świadczenie jest uzyskiwane według reguł ogólnych, czy szczególnych, korzystniejszych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00