Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-19

Zwolnienie dyscyplinarne - najważniejsze informacje

Jedną z form ustania stosunku pracy jest rozwiązanie bez wypowiedzenia, zwane potocznie wypowiedzeniem dyscyplinarnym. Stosunek pracy zostaje rozwiązany w trybie nagłym, co sprawia, że jest to forma bolesna dla pracownika.

dr Artur Malinowski
Nie ulega wątpliwości, że formuła zwolnienia dyscyplinarnego powinna być stosowana przez pracodawców jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Przy zwolnieniu dyscyplinarnym nie ma okresu wypowiedzenia, a zwolnienie, o czym była mowa wyżej, ma charakter natychmiastowy. W konsekwencji pracownik nie nabywa także prawa do dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy i prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Nie bez znaczenia, dla powodzenia w znalezieniu nowego miejsca pracy, jest także podstawa prawna zwolnienia i faktyczne uzasadnienie wpisane do świadectwa pracy.
• Przesłanki zwolnienia
Sytuacje, w których możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, określa art. 52 Kodeksu pracy.
Zgodnie z regulacją kodeksową pracodawca może zwolnić pracownika w razie:
• ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych,
• popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00